اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

یک تیر و چند نشان مصوبه خودرویی مجلس

یک تیر و چند نشان مصوبه خودرویی مجلس
سارا محقق خبرنگار

مجلس هفته گذشته طرح ساماندهی واردات خودرو که برای انجام اصلاحاتی از شورای نگهبان به بهارستان برگشت خورده بود را با گنجاندن مفادی برای حمایت از توسعه صادرات خودرو و قطعات خودرویی اصلاح و تصویب کرد.

ایران آنلاین/ در حالی که مصوبه مهم مجلس در انتظار تایید نهایی شورای نگهبان است، برخی فعالان و کارشناسان این حوزه معتقدند این مصوبه می تواند هم منجر به ساماندهی بازار خودرو و کنترل قیمت ها شود، هم در بلند مدت با رقابتی شدن بازار، ارتقا کیفیت محصولات داخلی را به دنبال خواهد داشت و هم اقدام مهمی در راستای حمایت از تولیدات داخلی و توسعه صادرات خواهد بود.
قیمت خودرو در چند سال گذشته بخصوص بعد از توقف ثبت سفارش واردات برای کاهش خروج ارز و بازگشت تحریم های خصمانه علیه کشورمان به هم ریخت و تامین و واردات قطعات خودرو با مشکل مواجه شد.همین امر موجب افزایش بیش از 100 درصدی قیمت بسیاری از خودروهای داخلی شده است.ضمن اینکه خرید خودروهای خارجی آن هم با قیمت های سرسام آور برای بسیاری از مردم به یک آرزو تبدیل شده است.
اما تصویب واردات خودرو در هفته گذشته امیدها به افزایش واردات و در نهایت کاهش قیمت ها در بازار خارجی ها و به تبع آن ارزانی بیشتر قیمت داخلی ها را بیشتر کرد.
هر چند عده ای با این مصوبه مخالفت کرده و عنوان می کنند که آزاد شدن واردات موجب افزایش خروج ارز از کشور خواهد شد اما بنا به گفته نمایندگان پیگیر، این امر منجر به یک تکان اساسی در بازار خودرو شده و با واردات مناسب عطش خرید خودروهای خارجی با قیمت متعادل فراهم خواهد شد.

بازار رقابتی می شود
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این رابطه در گفت و گو با « ایران آنلاین» گفت: مصوبه مجلس درباره واردات خودرو برای نهایی شدن در انتظار نظر و تایید شورای نگهبان است. 
روح الله عباس پور افزود: این مصوبه دو وجه دارد یه وجه آن بحث واردات است در راستای اثرگذاری بر قیمت و بازار خودروهای داخلی و وجه مهم دیگر آن جنبه حمایت و ارائه مشوق برای توسعه صادرات خودرو و قطعات ولوازم خودو است.
وی ادامه داد: در مصوبه مجلس تصریح شده است هرشخص حقیقی یا حقوقی و شرکتی بتواند خودرو یا قطعات خودرویی و کالاهای مرتبط با انواع نیروی محرکه ساخت داخل را صادر و در بازارهای جهانی عرضه کند، در قبال آن می تواند خودروی خارجی وارد کند.
این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: طبیعی است که این جنبه و بعد مصوبه اخیر مجلس بسیار در مبحث رونق دادن و حمایت از تولید داخلی و رفع موانع تولید صنعت خودروسازی در کشور اثر قابل توجهی خواهد داشت و کاملا منطبق و در راستای فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم خوداتکایی و درون زایی با نگاه به بیرون است، چراکه این عبارات در کنار نگاه به بیرون در بیان مقام معظم رهبری، منظور همین حمایت از صادرات، کمک به پایداری تولید و تقویت اشتغال است.
روح الله عباس پور افزود: به عبارتی این مصوبه مجلس هم جنبه حمایت از تولید داخل و ارائه مشوق برای ارزآوری در صنعت خودروسازی  دارد و هم با تسهیل واردات خودروی خارجی می تواند زمینه ساز ایجاد رقابت برای خودروساز داخلی و فعالان صنعت و بازار باشد.
بویین زهرا و آوج ادامه داد: این مساله طبیعتا می تواند بر ارتقا کیفیت وبهبود فنی خودروهای داخلی تاثیر بگذارد، چرا که وقتی شرایط رقابتی می شود تولید کننده داخلی چه خودروساز و چه سازندگان قطعات برای حفظ و بقای خود در عرضه محصول به بازار ناگزیرند که در زمینه افزایش کیفیت و روزآمدسازی محصولات خود اقدام کنند.
وی افزود:  از طرفی به طور منطقی، عرضه بیشتر خودروهای خارجی به بازار می تواند در واقعی شدن و کاهش قیمت خودروی داخلی و کنترل قیمت ها در بازار هم اثر بگذارد.
این کارشناس اقتصادی گفت: تبصره دیگری که مصوبه مجلس دارد سیاستگذاری موضوع  حمایت و تشویق کسانی است که در صنعت خودروی داخل کشور سرمایه گذاری می کنند و یا دانش فنی این صنعت را به داخل کشور منتقل کنند.طبعا هم سرمایه گذاری و هم انتقال دانش فنی نیز در ارتقا کیفیت و توسعه صنعت خودروی کشور وکاهش وابستگی و هم به تبع آن در بحث قیمت اثر مستقیم و قابل توجه خواهد داشت.
عباسپور ادامه داد: ولی این که انتظار داشته باشیم این مصوبه بلافاصله و به سرعت در قیمت خوروی داخلی اثر بگذارد، طبعا متغییرهای متعددی در این زمینه اثرگذار است و به طور طبیعی دیگر مسائل اقتصاد کلان کشور و فی المثل ارزش پول ملی هم بر این مولفه قیمت های بازار تاثیرگذار است.بنابراین بخشی از افزایش قیمت خودرو مربوط به ارزش پول ملی است.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در پاسخ به اینکه اجرای این مصوبه بیشتر محدود به خودرو سازان است، گفت: این مصوبه محدود به خودرو سازان نمی شود و هر شخصی که تولید و محصول کیفی داشته باشد امکان صادرات دارد و خودرو سازان نمی توانند جلوی صادرات آن را بگیرند.

بیشتر بخوانید

تخت گاز خودرو در جاده افزایش قیمت

خودروهای تاناکورایی در راه ایران؟

چرا دوگانه سوزها خوب می فروشند؟

کپی