اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
مرمت غیراصولی این بار دامن خانه امام جمعه را گرفت

بنای قجری اصفهان با هدف مرمت تخریب شد!

بنای قجری اصفهان با هدف مرمت تخریب شد!
حمیرا حیدریان خبرنگار

مرمت غیراصولی، منجر به تخریب یک بنای تاریخی دیگر در اصفهان شد و به واکنش فعالان حوزه میراث فرهنگی در شبکه‌های مجازی انجامید.

خانه قاجاری امام جمعه در قرن سیزدهم ساخته شد و در سال ۱۳۴۵ به‌دلیل منحصر به فرد بودن در فهرست میراث ملی ثبت شد. معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت‌و‌گو با «ایران‌» خاطرنشان ساخت اگر حوزه علمیه خانه را مرمت کند میراث فرهنگی از پیگیری حقوقی صرف نظر می‌کند‌.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: «این خانه در تملک میراث فرهنگی است. دراواخر سال ۱۳۸۹، طی قراردادی ۹۹ ساله به دفتر امام جمعه اصفهان واگذار می‌شود تا بعد از مرمت، مورد بهره‌برداری قرار گیرد اما در زمان مرمت بخشی از دیوار آن را تخریب کرده‌اند.»

ناصر طاهری با بیان اینکه طبق تفاهمنامه قرار بود مرمت این خانه تاریخی بنا به اصول و منطبق با تاریخ گذشته مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد، افزود: اما متأسفانه آنها ساده‌ترین راه را انتخاب کردند و به‌جای اینکه طبق نظر کارشناسان یک پیاده راه باریک برای حمل مصالح ایجاد کنند، اقدام به تخریب با لودر کردند و باعث آسیب شدید به این بنای تاریخی شدند. وی با اشاره به اینکه در خصوص مرمت این آثار چندین جلسه کارشناسی با مسئولان ذیربط برگزار شده بود، اظهار داشت: دفتر حوزه علمیه مدعی شده که مدیران میراث فرهنگی به ما مجوز ضمنی داده بودند؛ در حالی که نه من نه مدیر کل هرگز مجوزی حتی ضمنی و لفظی برای استفاده از ماشین‌آلات برای حمل مصالح و... نداده ایم، بلکه طبق مقررات قرار بود برای حفظ این اثر تاریخی مانند هر اثر با ارزش دیگر تمامی ضوابط و اصول مرمت آن هم به‌صورت دستی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از دیوار حیاط سوم تخریب شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر طی مکالمات و پیگیری‌های انجام شده، حوزه علمیه برای مرمت این دیوار و حیاط اعلام آمادگی کرده است و تنها خواسته میراث فرهنگی همین مرمت و ساخت بنا با توجه به المان‌ها و پیشینه تاریخی آن است. در صورت انجام مرمت از سوی این ارگان از پیگیری قانونی آن صرف نظر خواهیم کرد.

علی‌ کامیابی سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان نیز با اشاره به پایش دائمی خانه تاریخی امام‌جمعه در شهر اصفهان گفت: مجموعه تاریخی خانه امام‌جمعه در شهر اصفهان متشکل از چهار خانه تاریخی بوده که در دهه‌های گذشته در راستای بهره‌برداری بهینه از این مجموعه در اختیار حوزه علمیه اصفهان قرار گرفته است. وی ادامه داد: در ضلع شمالی این مجموعه در دهه‌های گذشته دیواری آجری الحاق شده بود که دفتر فنی حوزه علمیه اصفهان با توجه به خطر ریزش و همچنین نیازهای مرمتی، بدون هماهنگی رسمی با این اداره کل اقدام به تخریب آن کرده است.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان افزود: اگر چه این دیوار الحاقی بوده و همچنین امکان خطر ریزش آن روی پیاده‌روی مجاور وجود داشت، لکن مطابق با نص صریح قانون، هرگونه فعل و انفعال در مجموعه‌های تاریخی بویژه ثبتی باید با اطلاع و صدور مجوز این اداره کل انجام شود.
کامیابی بیان کرد: با توجه به لزوم حفاظت از این بنای تاریخی و رفع نگرانی‌های دوستداران فرهیخته میراث‌فرهنگی، پرسنل این یگان، پایش این مجموعه را به‌صورت مداوم تا حصول اطمینان از رفع هرگونه خطر ادامه می‌دهند.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان تصریح کرد: با توجه به آسیب و فرسودگی شدید خانه تاریخی امام جمعه، امید می‌رود  با مرمت کامل این خانه و تغییر کاربری آن، شاهد زنده شدن یکی دیگر از خانه‌های تاریخی شهر اصفهان باشیم.

وی افزود: به‌زعم حوزه علمیه اصفهان، این اقدام برای رفع خطر و بازسازی این دیوار بوده، ولی مجوز رسمی از سوی میراث فرهنگی ارائه نشده که در حال بررسی موضوع هستیم.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با اشاره به مکاتبه با شهرداری برای توقف این تخریب خاطرنشان کرد: حوزه علمیه اصفهان مدعی است که از مدیریت قبلی میراث فرهنگی استان به‌صورت شفاهی اجازه تخریب گرفته، اما هنوز صدور این مجوز از سوی معاونت قبلی میراث فرهنگی اصفهان محرز نشده است.

کپی