اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
تداوم روند کاهشی شاخص قیمت مصرف‌کننده برای دومین ماه

افت 14 درصدی تورم خوراکی‌ها

افت 14 درصدی تورم خوراکی‌ها

پس از نزولی شدن نرخ تورم درمهرماه امسال، با تداوم این روند درآبان برای دومین ماه است که کاهش نرخ تورم حفظ شده است.

بدین ترتیب یکی از وعده‌های دولت سیزدهم برای مهار تورم تنها چند ماه پس از آغاز به کار نمود پیدا کرده است. براساس گزارش مرکز آمار ایران، درآبان ماه امسال، تمام شاخص‌های نرخ تورم شامل تورم ماهانه، نقطه به نقطه (نسبت به ماه مشابه سال قبل) و سالانه کاهشی بود و این درحالی است که این افت در مواد غذایی چشمگیرتر است به طوری که تورم ماهانه خوراکی‌ها 1.9 درصد و تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها 14.1 درصد کاهش یافته است. این درشرایطی است که تورم سالانه مواد غذایی نیز با افت 1.3 درصدی همراه شده است. با این وجود بررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که شاخص بهای مصرف کننده در این ماه افت قابل توجهی نسبت به مهرماه داشته است.

کاهش 1.2 درصد تورم ماهانه

نرخ تورم ماهانه آبان ١٤٠٠ به ٢.٥ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز به ترتیب ٣.١ درصد و ٢.١ درصد بوده که به ترتیب 1.9 درصد و 9 دهم درصد افت داشته است.

سقوط آزاد تورم نقطه‌ای

شاخص تورم نقطه به نقطه که تغییرات شاخص را با ماه مشابه سال قبل می‌سنجد، نشان می‌دهد این نرخ در آبان ماه به عدد ٣٥.٧ درصد رسیده است. نرخ تورم نقطه‌ای آبان ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٣.٥ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ١٤.١ واحد درصدی به ٤٦.٤ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٧ واحد درصدی به ٣٠.٢ درصد رسیده است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

نرخ تورم سالانه آبان ماه برای خانوارهای کشور به ٤٤.٤ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. درحالی که نرخ تورم سالانه گروه خوراکی‌ها درمهرماه 60.9 درصد بوده است این نرخ در آبان به 59.6 درصد رسید که 1.3 درصد افت داشته است. همچنین این نرخ برای کالاهای غیرخوراکی نیز به37.2 درصد رسیده که در مقایسه با مهر 1.1 درصد تنزل داشته است.

کپی