اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تصمیم دیوان عالی آمریکا درباره قانون حمل سلاح و سقط جنین چیست؟

تصمیم دیوان عالی آمریکا درباره قانون حمل سلاح و سقط جنین چیست؟
راضیه خوئینی

آیا دادگاه عالی آمریکا می تواند با صدور حکمی درخصوص قانون حمل سلاح، امنیت را به آمریکایی ها بازگرداند؟

به گزارش ایران آنلاین، به زودی قرار است که دیوان عالی آمریکا درخصوص قانون "حق حمل اسلحه" که در متمم دوم قانون اساسی آمریکا تضمین شده است تصمیمات مهمی اتخاذ کند.
احکامی که 9 قاضی حاضر در عالی ترین نهاد قضایی آمریکا صادر می کنند از جهاتی بسیار قطعی تر و لازم الاجراتر از تصمیمات ساکنان دفتر بیضی شکل کاخ سفید است و می توان گفت که قاطعیت بیشتری دارند. به خصوص امسال که قرار است درباره موضوع مهم «حق حمل سلاح» رای صادر کنند.
بیش از ده سال از زمانی که دیوان عالی به موضوع بسیار حساس "حق حمل اسلحه" پرداخته بود، می گذرد. دومین متمم قانون اساسی آمریکا مجوز داشتن اسلحه را داده است؛ اما از سال 2008 این رویه تغییراتی کرد و حق نگهداری و در اختیار داشتن اسلحه فقط به منزل فرد و استفاده از آن تنها به موارد دفاع شخصی محدود شد. اما برای چگونگی حمل و استفاده از سلاح در خارج از منزل همچنان تعریفی وجود ندارد و هر ایالت جداگانه در این زمینه تصمیم می گیرد.

این در حالی است که در سال 2014، یک قاضی فدرال ممنوعیت حمل سلاح در خارج از خانه در واشنگتن را ناقض قانون اساسی آمریکا دانست و حکم توقف اجرای آن را صادر کرد. براساس این حکم، افراد می‌توانند در مکان‌های عمومی سلاح دستی حمل کنند؛ حکمی که به باور بسیاری از کارشناسان آخرین ضربه به تلاش‌ها برای کنترل سلاح در پایتخت آمریکا بود.

تلاش ها برای ایجاد محدودیت در حمل و استفاد از سلاح، پس از تیراندازی در دبستان سندی هوک در سال ۲۰۱۲ افزایش یافت. حادثه ای که ۲۶ کشته از جمله۲۰ دانش‌آموز و ۶ نفر از کارکنان دبستان را برجای گذاشت. مهاجم در همان روز و پیش از کشتار مدرسه مادر خود و یک فرد دیگر را هم کشته بود. این مهاجم 20 ساله به نام آدام لانزا در نهایت در همان مدرسه خودکشی کرد. این واقعه سومین اتفاق خشونت بار کشتار جمعی با اسلحه در سال ۲۰۱۲ ایالات بود.

تصمیم گیری دیوان عالی آمریکا درباره قانون سقط جنین

تگزاس از ماه سپتامبر (شهریور) گذشته سقط جنین بالای 6 هفته را به هر دلیل ممنوع کرد؛ حتی در خصوص موارد تجاوز جنسی. دیوان عالی آمریکا بزودی باید نه در خصوص ماهیت این قانون بلکه درمورد یک نکته حقوقی بسیار خاص پیرامون این قانون تگزاس تصمیم گیری و رای صادر کند.
یعنی اجرای عدالت درخصوص زنانی که سقط جنین می کنند و افرادی که در این زمینه به آنها کمک می کنند، برعهده شهروندان قرار خواهد گرفت. اما پیش از آن دیوان عالی کشور باید این قانون را زیر پا بگذارد.

قانونی که حامیان سقط آنرا "قانون ضربان قلب" می‌خوانند و سقط جنین را از زمانی که طپش قلب جنین آغاز شود ممنوع می‌کند اما مخالفان این قانون می‌گویند اکثر زنان در این مرحله هنوز نمی‌دانند که حامله شده‌اند. گروه‌های طرفدار حق آزادی سقط جنین از دیوان عالی ایالات متحده خواسته اند از اجرای آن جلوگیری کند ولی قضات دیوان این درخواست را تاکنون رد کرده‌اند./ 

بیشتر بخوانید : رواج کودک همسری در آمریکا!

کپی