اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

این فرمانده شهید را بیشتر بشناسیم

این فرمانده شهید را بیشتر بشناسیم

حاج‌مهدی کازرونی در سی‌امین روز از مهر ۶۲ در حالی که همراه تعدادی از همرزمانش برای بررسی و شناسایی منطقه عملیاتی مریوان و طراحی عملیات والفجر ۴ به منطقه رفته بود، بر اثر اصابت خمپاره به شهادت رسید.

این فرمانده شهید درفروردین ماه ۱۳۳۹ در روستای سعدی دیده از توابع استان کرمان به دنیا آمد. در مهار آتش سوزی مسجد کرمان حضور داشت. در مأموریت کردستان به منظور مبارزه با ضد انقلابیون ماشینش از روی مین رد شد که از ناحیه پا و سر آسیب دید. در عملیات حصر آبادان مجروح شد و با اسلحه خالی سه عراقی را اسیر کرد.

نذیر کازرونی فرزند شهید مهدی کازرونی روایت می‌کند: از همان آغازین روزهای حضور بابا در جنگ ایشان در کنار سردار سلیمانی بود. به دلیل اینکه در جبهه همه کار مانند رانندگی، فرماندهی و کارهای اطلاعاتی انجام می‌دادند، حاج قاسم عنوان می‌کنند که «حاج‌مهدی کلید لشکر بود» و در جایی دیگر از شجاعت پدر یاد می‌کرد و می‌گفت: «ذره‌ای ترس در وجود حاج‌مهدی نبود».

مهدی در نقش یکی از فرماندهان سپاه کرمان با برنامه ریزی و تدبیر توانست بخش بسیار زیادی از توطئه‌های اشرار را در منطقه کویر  از میان بر دارد. همچنین تازه ۲۱ ساله شده بود که در قامت یکی از فرماندهان سپاه کردستان (شهرستان مهاباد) توانست با درایت صلح را در منطقه برقرار کند.

«ذره‌ای ترس»، «یک مرد یک شهر»، «روزهای سخت نبرد» و  کتاب «داستان مصدر» از جمله آثاری هستند که پیرامون زندگی شهید مهدی کازرونی به چاپ رسیده‌اند.

ایسنا/

کپی