اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

خروج مهاجران عرب از ترکیه به دلیل تورم و قیمت نجومی مسکن

خروج مهاجران عرب از ترکیه به دلیل تورم و قیمت نجومی مسکن
راضیه خوئینی

در سال های اخیر ترکیه به مقصدی محبوب برای اعرابی تبدیل شده بود که از آشفتگی های سیاسی و اقتصادی در کشورهای خود فراری و به دنبال زندگی باثبات تری بودند.

به گزارش القدس العربی چاپ لندن، بسیاری از اعراب مقیم ترکیه به دلیل افزایش نرخ تورم و قیمت های نجومی مسکن اقدام به ترک این کشور و بازگشت به کشورهای خود می کنند. در سال های اخیر ترکیه به مقصدی محبوب برای اعرابی تبدیل شده بود که از آشفتگی های سیاسی و اقتصادی در کشورهای خود فراری و به دنبال زندگی باثبات تری بودند.
به گزارش این روزنامه، به دنبال سقوط تاریخی ارزش لیر ترکیه و تورم ناشی از آن که افزایش قیمت های بی سابقه ای را به خصوص در حوزه مسکن رقم زده است، ساکنان عرب این کشور را نا امید و وادار به مهاجرت معکوس کرده است.
در واقع بانک مرکزی ترکیه با اتخاذ سه تصمیم متوالی و کاهش نرخ بهره، باعث ایجاد شوک در بازارهای مالی شد و لیر ترکیه در عرض چند ماه حدود 40 درصد از ارزش خود را از دست داد.
اگرچه تورم همه بخش های این کشور را تحت تاثیر قرار داد؛ اما تاثیر آن بر بخش املاک و مستغلات بیشتر بوده است؛ آنقدر که قیمت آپارتمان و املاک از 50 الی 100 درصد افزایش را تجربه کرده است. این شرایط باعث شده است که میانگین اجاره ماهیانه یک آپارتمان معمولی در استانبول از حداقل حقوق ماهانه مردم بالاتر برود.

کپی