اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس رژیم صهیونیستی در لندن چه می کند؟

رئیس رژیم صهیونیستی در لندن چه می کند؟
بیتا میرعظیمی خبرنگار

تنها چند روز پس از قراردادن نام " حماس" در لیست گروههای ترویستی از سوی انگلیس، رئیس رژیم صهیونیستی در سفری 3 روزه به لندن سفر کرد. یک رسانه صهیونیستی، هدف اصلی و محوری سفر "اسحاق هرتزوک" به بریتانیا را متقاعد کردن مسئولین این کشور به بی‌اعتمادی به برنامه های هسته ای ایران اعلام کرده است.

محمد قادری کارشناس خاورمیانه در گفت و گویی با ایران آنلاین، به تلاش های علنی و پنهان مقامات رژیم صهیونیستی در بی اعتمادی اروپاییان به برنامه های هسته ای ایران اشاره کرده و تاکید کرد: طبیعتا یکی از موضوعات دیدار رئیس رژیم صهیونیستی با مقامات بریتانیا، بحث مذاکرات هسته ای و موضوع ایران است. با توجه به اینکه انگلیس یکی از اضلاع 4+1 در مذاکرات هسته ای ایران محسوب می شود، بالتبع رژیم صهیونیستی فضا را برای طرح دوباره فشار به ایران در موضوع هسته ای مناسب ارزیابی کرده و این سفر را طرح ریزی کرده است.
وی افزود: اینکه تا چه حد مقامات انگلیسی مطالبات آن ها را مورد توجه قرار دهند بستگی به فرایند مذاکرات میان مقامات انگلیس و رژیم صهیونیستی داشته و نمی توان درباره نتایج مذاکرات پیش داوری کرد. اما نکته حایز اهمیت آن است که رژیم صهیونیستی سنگ اندازی و اخلال در مسیر مذاکرات را همزمان با دور جدید مذاکرات وین قوت بخشیده و در تلاش است تا با مجاب کردن کشورهای اروپایی، مسیر مذاکرات را به سمت و سویی متناسب با منافع خود تغییر دهد.
این کارشناس خاورمیانه به دلایل دیگر سفر 3 روزه رئیس رژیم صهیونیستی به لندن اشاره کرده و گفت: در حال حاضر رژیم صهیونیستی از جهات مختلف داخلی و بین المللی تحت فشار قرار دارد. به همین دلیل نیز در تلاش است تا با فعالیت های دیپلماتیک و سفرهای خارجی فشارهای وارده را تا حد نسبی مرتفع کند.
وی ادامه داد: این رژیم غاصب در حال حاضر در داخل سرزمین های اشغالی با مشکلات متعددی در حوزه های مختلف مواجه است. بحث تداوم فشارهای مردم در موضوعات اقتصادی و معیشتی ، عدم کفایت نفتالی بنت در سکان داری دولت، مدیریت موضوع کرونا و فشار به مردم برای تزریق دوز سوم، افزایش فشار افکار عمومی در جنایات متعدد در سرزمین های اشغالی، ناکارآمدی رژیم صهیونیستی را در صحنه داخلی و بین المللی به اثبات رسانده است. از سویی دیگر موضوعات امنیتی و بحث تامین امنیت شهروندان این رژیم غاصب، دولتمردان صهیونیستی را تحت فشار زیادی قرار داده است. همسو با این مشکلات، افزایش حملات سایبری به زیرساخت های دولتی و امنیتی، ناکارمدی سیستم های اطلاعاتی و امنیتی این رژیم غاصب را به اثبات رسانده و فشارهای داخلی و خارجی به دولتمردان صهیونیستی را دو چندان کرده است.
محمد قادری در عین حال به اقدام اخیر انگلیس در قرار دادن نام جنبش حماس در لیست گروههای ترویستی اشاره کرده و تاکید کرد: تروریستی نامیدن جنبش حماس، موضوعی خلاف حقوق بشر می باشد؛ زیرا حماس به عنوان جزئی از محور مقاومت در دفاع از سرزمین و مردم مظلوم فلسطین حضور داشته و از جان و ناموس مردم سرزمین های اشغالی دفاع می کند. این در حالی است که نام رژیم آپارتاید، نژادپرست و کودک کش صهیونیستی که جنایت های متعددی را در طول تاریخ مرتکب شده، در لیست گروههای تروریستی گنجانده نشده و در مقابل گروهی مردمی که از حیثیت و خاک و ناموس مردم دفاع می کند در لیست گروههای ترویستی قرار داده شده است. این موضوعی خنده دار و بسیار مزحک است.
وی تصریح کرد: البته این تعارض در چهارچوب قواعد کنونی نظام بین الملل که تنها بر اساس منافع و قدرت دولتها شکل گرفته و به هیچ وجه در آن نشانی از اخلاق و انسانیت دیده نمی شود، قابل ارزیابی است. در همین راستا نیز می توان مراودات مقامات صهیونیستی با کشورهای اروپایی را با چنین اهداف و نیاتی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
قادری افزود: البته طبیعی است که افکار عمومی نه تنها در منطقه غرب آسیا و جهان اسلام، بلکه در کل دنیا، اساس چنین رویکردی را از مدعیان حقوق بشر نپذیرد. طی چند روز گذشته نیز شاهد بودیم که تمامی کاربران در شبکه های اجتماعی، اقدام اخیر انگلیس در ترویستی نامیدن حماس را به سخره گرفته و این موضوع را طرح کردند که چگونه یک رژیم تروریستی که به هیچ قاعده و مبنای حقوق بشری پابند نیست، از نگاه دولت های غربی یک دولت محسوب شده و در مقابل نام گروهی برخاسته از مردم همانند حماس در لیست گروههای ترویستی قرار می گیرد.  

کپی