اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

اینترنت پرسرعت راهی برای توسعه اقتصاد روستایی

اینترنت پرسرعت راهی برای توسعه اقتصاد روستایی
رضا الفت نسب عضو هیأت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی

با توجه به رشد فراگیری دسترسی به اینترنت در کشور در طول سال‌های گذشته، این اقدام در اقتصاد روستایی هم تأثیرات نسبتاً مثبتی داشته است. هر چند این تأثیرات فراگیر نبوده ولی در روستاها سرآغاز کارهای خوبی در توسعه اقتصاد آنها شده است.

اینترنت و ابزارهای مربوط به آن در جوامع شهری و روستایی می‌تواند منشأ خدمات باشد و اولین اتفاقی که برای اقتصاد روستا می‌افتد این است که واسطه‌ها بین تولیدکنندگان روستایی و مصرف کنندگان آن به حداقل ممکن می‌رسد.

امروز طبع مردم ما در مسائل مختلف از جمله استفاده از محصولات ارگانیک تغییر پیدا کرده و به این سمت سوق یافته است تا از این محصولات استفاده کنند و امروزه بواسطه دسترسی روستاییان به اینترنت محصولات ارگانیک روستایی جسته و گریخته به فروش می‌رسد اما دسترسی فراگیر به اینترنت بخصوص اینترنت پرسرعت می‌تواند باعث شود در روستاها نیز شکاف دیجیتالی کاهش یافته و در برخورداری از فروش محصولات، آموزش آنلاین، دریافت انواع خدمات و ... عدالت رعایت شود. البته اگر دسترسی به اینترنت هم در روستاها فراگیر شود ولی دارای سرعت کمی باشد عملاً کار زیادی در روستاها از پیش نخواهد رفت.

با دسترسی روستاییان به اینترنت پرسرعت باید پلتفرم‌ها هم به کمک روستاییان بشتابند تا آنها بتوانند محصولات خود را بر بستر پلتفرم‌ها به مصرف‌کنندگان نهایی خود برسانند. در این حوزه چندین پلتفرم فعال هستند ولی نیاز است که در این حوزه اقدام‌ها بیشتر شود. یکی از اقدام‌های خوبی هم که در سال‌های گذشته بر بستر اینترنت صورت گرفته موضوع راه‌اندازی دفاتر آی سی تی در روستاهاست و نزدیک به 10 هزار دفتر آی سی تی در روستاها وجود دارد و آنها می‌توانند نقش تسهیلگری را بازی کرده و بیش از پیش با اینترنت محصولات روستاهای خود را معرفی کنند و بحث خرید و فروش محصولات روستاییان بیش از قبل در بستر اینترنت شکل بگیرد. نگاه ما به این اقدام مثبت است، چرا که در این دفاتر نماینده پست نیز وجود دارد و می‌تواند یکی از حلقه‌های بسیار خرید و فروش اینترنتی برای روستاییان را فراهم کند.

البته در این راستا نباید از آموزش نیروی انسانی دفاتر آی سی تی برای کمک به اقتصاد روستا غافل شد و مهم‌تر اینکه باید پلتفرم‌ها نیز فعالیت روستاییان را فراهم کنند تا ضمن ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای آنها از مهاجرت نیز جلوگیری شود. اینترنت نباید در روستاها کند باشد، چرا که جوامع روستایی با فناوری‌های نوین خو نگرفته‌اند. بنابراین اگر اینترنت کند باشد نسبت به استفاده از آن که می‌تواند منشأ توسعه اقتصادی آنها باشد، بی‌میل و رغبت شوند.

کپی