اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰
رییس کل سازمان نظام پزشکی:

جامعه پزشکی با تشکیل نظام طب سنتی در مجلس مخالف است

جامعه پزشکی با تشکیل نظام طب سنتی در مجلس مخالف است

رییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه تعداد پزشکان شهید در طول شیوع مبارزه با ویروس کرونا بیش از ۳ برابر نسبت به ۸ سال دفاع مقدس است گفت: در طول دفاع مقدس ٥٠ تا ٦٠ پزشک شهید شدند.

به گزارش «ایران آنلاین»، دکتر محمد رئیس زاده در نشست خبری خود که صبح امروز با حضور خبرنگاران برگزار شد، افزود: جامعه پزشکی در مبارزه سخت و نفسگیر با کرونا درگیر است و روح و‌ روان شان خسته و آزرده است و در ۲۰ ماهه زحمات فراوانی را تحمل کرده و انصاف نیست با ایجاد بحث های حاشیه ای با روان جامعه پزشکی بازی شود.

وی افزود: جامعه پزشکی با تشکیل نظام طب سنتی، تشکیل نظام مکمل در مجلس، افزایش ظرفیت پزشکی در مجلس و ادغام وزارت علوم و بهداشت در مجلس مخالف است و زمان مطرح کردن ان در شرایط فعلی مناسب نیست، اینها همه هجمه علیه جامعه پزشکی است.

دلایل مخالفت با تشکیل نظام طب سنتی در مجلس

رئیس زاده دلایل مخالفتش را اینگونه اعلام کرد: شرایط فعلی مناسب نیست. اگر در ۳۵ سال پیش نیاز به وارد کردن پزشک خارجی و اعزام پزشک به خارح داشتیم به دلیل ادغام دو وزارت بهداشت و علوم بود.

رییس سازمان نظام پزشکی گفت: در ماه بیش از ۸۰ میلیون خدمت از سوی حامعه پزشکی ارائه می شود و نیازی به پزشکان خارجی نداریم. اینها همه مرهون اموزش پزشک در وزارت بهداشت است.

وی گفت: نتیجه توسعه متوازن و متقارت جامعه پزشکی نتیجه ادغام اموزش پزشکی با بهذاشت ودرمان است.

وزیر علوم نباید در کار وزارت بهداشت دخالت کند

رییس زاده افزود: وزیر علوم نباید در کار وزارت بهداشت دخالت کند این نوع بحث ها منطقی نیست.

رییس سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه ادغام با وزارت علوم فاجعه افرین خواهد بود. گفت: طرح ادغام اموزش پزشکی با وزارت علوم به هیچ عنوان طرح موفقی نخواهد بود. در حالیکه دانشکده های پزشکی قبل انقلاب ۱۳ تا بود الان بیش از ۶۴ دانشکده پزشکی داریم.

 ادغام آموزش پزشکی با وزارت علوم به ضرر مردم خواهد بود

رئیس زاده اعلام کرد ادغام آموزش پزشکی با وزارت علوم به ضرر مردم خواهد بود و ما به هیچ عنوان چیزی با عنوان انحصار در اموزش پزشکی نداریم. قضاوت نازلی است که بگوییم جامعه پزشکی برای اینکه دست زیاد نشود با افزایش ظرفیت های پزشکی مخالف است.

رییس سازمان نظام پزشکی گفت: افزایش ظرفیت پرشکی انجام شده است و تا سال ۱۴۰۸ برنامه ریزی جدی و علمی برای افزایش ظرفیت انجام شده در سال های گذشته ظرفیت ها ۵۰ درصد افزایش بافته است. اینکه بگویید جامعه پزشکی مطلقا با افزایش طرفیت مخالف است غیر منطقی است بلکه میگوییم افزایش ظرفیت باید از راه منطقی و علمی انجام شود.

 مهاجرت جامعه پزشکی ربطی به کرونا ندارد

وی با ابراز نگرانی نسبت به مهاجرت پزشکان، یادآورشد: مهاجرت جامعه پرشکی ربطی به کرونا ندارد و آمار مهاجرت در طول کرونا بالا و معنی دار نیست اما مهاجرت یک پزشک هم برای ما مهم است. اصل مهاجرت این است که شرایط ادامه کار در رشته پزشکی را در کشور خودشان مناسب نمیبینند، چون تعرفه های غیر واقعی و دوره دستیاری و تخصصی سخت تر شده است.

رئیس زاده از کاهش تمایل پزشکان برای ورود به کار و ادامه تحصیل  خبر داد و گفت: به هیچ عنوان شرایط اقتصادی برای فعالیت پرشک عمومی مهیا نیست به این خاطر که نتوانستیم این پزشکان را در پزشک خانواده به کار بگیریم. عموما پزشک عمومی از راه ویزیت نمیتواند مطبش را بچرخاند. اگر هم وارد دوره رزیدنتی شود این دوره به لخاظ معیشتی و تخصصی بسیار سخت شده است. البته از مقام معظم رهبری تشکر میکنم که حقوق دستیازان را افزایش داد اما این عددها همچنان کم است.

یک پزشک عمومی زیر حد حقوق کارگر کار میکند

رییس سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه یک پزشک عمومی زیر حد حقوق کارگر کار میکند، افزود: ما درخواست کردیم حقوق دستیازان سه برابر شود که البته با دستور زهبری مقداری جبران شد. اگر وضعیت اصلاح نشود ما محبوز خواهیم شد با صرف هزینه های زیاد مردم را برای درمان به خارج کشور بفرستیم. در حوزه جراحی قلب اطفال لیست عمل به بالای شش ماه تا یک سال میرسد.

رئیس زاده گفت: دستیاران ما عمدتا در برخی رشته های دشوار با نشاط و امید فاصله دارند. همچنین، پزشکان با تغرفه های فعلی نمیتوانند زندگی شان را بچرخانند در حالیکه در برخی حوزه ها از جمله تجهیزات پرشکی بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایط ادامه تحصیل و اشتغال را برای پزشکان ارتقاء دهیم ادامه داد: نکته مهم این است تا این شرایط را اصلاح نکنیم، افزایش ظرفیت پزشکی ضامن سلامت مردم نخواهد بود. آمار مهاحرت پزشکان به قدری نیست که به فکر افزایش ظرفیت های پزشکی باشیم. هر چند که همین میزان هم برای ما خوشایند نیست. 

رییس سازمان نظام پزشکی با اشاره به خودکشی رزیدنت ها گفت: ممکن است خودکشی رزیدنت ها ربطی به سختی دوران دستیاری نباشد. ما تاکید میکنیم اگر شرایط  پویا و امیدوارکننده باشد، قطعا رزیدنت ها به این سمت و سو نخواهند رفت.

رئیس زاده گفت: پزشک عمومی یا باید در نظام ارجاع و پزشک خانواده مشغول شود یا وارد دوره دستیاری شود. اگر این دو مسیر را هموار نکنیم و شرایط دوره دستیازی را دشوار کنیم چه راه دیگزی برای پزشک عمومی باقی می ماند؟ بر اساس کار کارشناسی ما عدد ۶۰ درصد رشد تعرفه های پزشکی زا پیشنهاد دادیم که تضمین کننده خدمات با کیفیت در جامعه و آینده باشد. پایین تر از این تعرفه جامعه پزشکی نمیتواند خدمات با کیفیت ارائه دهد.

کاهش آمار شکایت از پزشکان در کرونا

وی درباره آمار شکایت از پزشکان نیز اظهار کرد: آمار شکایت از پزشکان در کرونا حدود ۱۲۰ درصد کاهش یافته است و تنها ۷ هزار شکایت در سال ۹۸ داشتیم و ۶۵۰۰ تا شکایت هم در پزشکی قانونی بوده است. مجموع شکایت عدد  ۱۳ هزار است که با عدد ۸۰۰ میلیون خدمت از نظر عددی عدد قابل توجهی نیست. همچنین، در حوزه درمان کرونا تخلفی از سوی جامعه پزشکی رخ نداده است

 برخی به ادعای طب سنتی جان مردم را گرفتند

رئیس زاده درباره طب سنتی نیز افزود: طب سنتی را ذیل سیاست های ابلاغی مقام معطم رهبری قبول داریم که ترویج طب سنتی و به روز کردن روش های درمان و تحت تولیت وزارت بهذاشت است.

به گفته رییس زاده؛ طب سنتی مبتنی بر شواهد علمی را استقبال میکنیم ما با ادعاهای اثبات نشده برای درمان بیماری مخالفیم.

وی با تاکید بر اینکه نگرانی اصلی ما دخالت افراد غیر پزشک در طب سنتی است، اظهار کرد: هیچ کسی خارج از نطام پزشکی حق دخالت در درمان ندارد و خلاف قانون است. شواهد بسیار زیادی موجود است که برخی به ادعای طب سنتی جان مردم را گرفتند.

کپی