اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بدرقه دانش آموزان با تمهیدات حکیمانه

بدرقه دانش آموزان با تمهیدات حکیمانه

خانواده ها و به ویژه مادران ، عملا چنان سرگرم نظارت و کنترل آموزش و مشق و سرمشق فرزندان بودند که گاه، سررشته زندگی و مدیریت خانه و خانواده را رو به گسست دیدند.

محمد مهدی شیر محمدی

به گزارش ایران آنلاین، پس از حدود 21 ماه تعطیلی کرونایی کلاس و مدرسه، گویا این روزها بنا است آغوش مدارس برای دانش آموزان باز شود. این رویداد البته هم برای خانواده ها و هم معلمان، خوشایند است.

یکم: خوشایند

زیرا با گشایش مدرسه، احساس می کنند؛ بار مضاعفی که بر دوش داشتند، سبک خواهد شد. معلمان طی ماههای گذشته، هم آموزگاری کردند و هم زمان مدیدی را برای بارگزاری محتوای مناسب در فضای مجازی و سپس بررسی فرآیند تحصیلی دانش آموز صرف کردند. خانواده ها و به ویژه مادران نیز، عملا چنان سرگرم نظارت و کنترل آموزش و مشق و سرمشق فرزندان بودند که گاه، سررشته زندگی و مدیریت خانه و خانواده را رو به گسست دیدند.

دوم: بیم و امید

اما با وجود همت کارگزاران نظام سلامت هنوز مادران با بیم و امید دانش آموزان خود را به مدارس می فرستند و اولیای مدارس نیز از ازدحام دانش آموزان و پیامدهای احتمالی آن آسوده خاطر نیستند. حتی گسترش تقید به شیوه نامه های بهداشتی و واکسیناسیون نیز نتوانسته اطمینان قاطعی درباره تضمین سلامت محیط تحصیل را فراهم آورد. بنابراین همزمان با گشایش مدارس باید بیم از بیماری را کاهش داد.

سوم: مهار هراس

همه دست اندرکاران بهداشت و درمان، اعتراف دارند «هراس از کرونا» بیش از خود ویروس، مهلک است. باید بر این هراس غلبه کرد. کاهش این هراس، نیازمند دو راهبرد «فرهنگ سازی« و «توانمندسازی» است.
مأموریت نخست را باید رسانه ها به ویژه صدا و سیما و اولیای فضای مجازی، البته با تغییر جدی رویکرد وزارت بهداشت و درمان و در رأس آن، ستاد ملی مبارزه با کرونا، برعهده بگیرند و با فرهنگ سازی متاسب و پایان دادن به پمپاژ ترس از کرونا، به مردم بیاموزند؛ این بیماری نیز همانند هر بیماری دیگری، پدیده ای است که با تدبیر درمان می گردد.

چهارم: توانمندسازی

اگر کسی از کرونا بترسد، از پا در می آید. باید به مقاومت بدن در برابر آن افزود تا هم از بیماری پیشگیری شود و هم اگر گرفتار آن شدیم، به آسانی آن را درمان کنیم. کرونا مانند آنفولانزا و سرماخوردگی، یک بیماری سرد است. به ویژه در فصل سرد، باید از خوراک سرد و سودازا، پرهیز کرد. مادران از این پس و با بازگشایی مدارس، بخشی از وقتی که برای تحصیل فرزندان اختصاص می دادند را برای بهبود کیفیت تغذیه و سبک زندگی خانواده صرف کنند. به جای مصنوعات صنعتی برای میان وعده، به کودکان کنجد و بادام و نخودچی و کشمش بدهیم. با صبحانه قوی مانند «ارده و شیره»، «سمنو»، «هلیم»، «گندم پخته»، «نخودآب»، «کره و عسل» آنها را به مدرسه بفرستیم و به جای فست فود، برای سفره شام آنها، آبگوشت، قیمه، قرمه سبزی، فسنجان و انواع آشهای اصیل ایرانی تدارک ببینیم. کرونا زورش به جامعه توانمند با سبک تغذیه قوی و مناسب نمی رسد.

کپی