اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

7 گام برای تمیز کردن آشپزخانه

7 گام برای تمیز کردن آشپزخانه

تمیز بودن آشپزخانه به طور مستقیم با بهداشت مواد غذایی و سلامت آن ها در ارتباط است. از این رو نظافت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از طرف دیگر، اغلب افراد این کار را امری زمانبر می دانند که باید بخش زیادی از زمان خود را برای آن صرف کنند، در حالی که با کمی بی توجهی و بی دقتی ممکن است دوباره وضعیت آشفته پیدا کرده و به محیطی آلوده تبدیل شود. در این مقاله نکاتی را خدمت شما ارائه کرده ایم که رعایت آن ها به شما کمک می کند تا به سریع ترین راه برای تمیز کردن آشپزخانه دست یابید.

1.تمیز کردن سینی های قدیمی فر

ترکیب هیدروژن پراکسید با جوش شیرین در آشپزخانه کاربردهای فراوانی دارد. اغلب افراد این مخلوط را به عنوان تمیزکننده ای برای وان و سینک می شناسند. کافی است یک بار از این ترکیب برای تمیز کردن سینی فر استفاده کنید تا شاهد تفاوت حالات قبل و بعد آن باشید.

کمی جوش شیرین روی سینی فر بپاشید. سپس کمی از هیدروژن پراکسید روی آن اسپری کرده و مجدد روی آن جوش شیرین بپاشید. چند ساعت صبر کنید و سپس سینی فر را تمیز کنید. خواهید دید که ظاهر آن تا چه حد تغییر خواهد کرد.

در زمان کار با این محلول سعی کنید با پوست شما تماس نداشته باشد. برخی از افراد که پوست حساسی دارند، ممکن است به حساسیت پوستی دچار شوند.

2.تمیز کردن فر

یک سوم پیمانه آب را با یک سوم پیمانه سرکه سفید و یک دوم پیمانه جوش شیرین ترکیب کنید. زمانی که فر کاملا سرد است، قفسه های آن را خارج کرده و این محلول را داخل فر، به جز روی المنت های حرارتی، اسپری کنید. حدود 12 ساعت صبر کنید و سپس آن را با آب و صابون تمیز کنید.

3.جلا دادن به سطوح چوبی

---

 

انواع مختلفی از جلادهنده های مخصوص چوب در بازار موجود است. اغلب این محصولات حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند به مرور زمان باعث آسیب دیدن چوب شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی، توصیه می شود ابتدا آن را با پاک کننده های مخصوص تمیز کرده و سپس از محلول جلادهنده طبیعی استفاده نمایید. شرکت پاکسان از جمله تولیدکنندگان موفق ایرانی است که انواع پاک کننده های مخصوص سطوح را با کیفیت بالا تولید و به بازار عرضه می کند. محلول سرکه سفید و روغن لیمو با نسبت مساوی، ترکیبی طبیعی است که نه تنها به سطوح چوبی شما جلا و درخشش ویژه ای می بخشد، بلکه رایحه ای آرامش بخش نیز دارد که تا مدت ها ماندگار است.

توجه داشته باشید که این محلول را ابتدا روی یک دستمال اسپری کرده و دستمال را روی سطوح چوبی بکشید.

4.تمیز کردن کابینت

به مرور زمان ممکن است خرده های مواد غذایی در داخل کابینت ها ریخته و ظاهری نامرتب و شلخته برای آن ایجاد کرده باشد. جمع آوری آن ها با استفاده از دستمال به صورت دستی ممکن است کاری زمانبر باشد. برای تمیز کردن آشپزخانه در مدت زمانی کوتاه، مهم است که زمان انجام کارها کوتاه تر شود. استفاده از جارو برقی راهکاری ساده است که مدت زمان انجام این کار را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

5.تمیز کردن شیشه ها

شیشه پاک کن، مایع ظرفشویی و جلادهنده ماشین ظرفشویی از جمله مواد شوینده ای هستند که می توانید برای تمیز کردن شیشه های آشپزخانه استفاده کنید.

---

 

6.تمیز کردن هود آشپزخانه

قطرات روغن و ذرات گرد و غبار اصلی ترین موادی هستند که به هود آشپزخانه می چسبند و باعث کثیف دیده شدن آن می شوند. این ذرات ممکن است با استفاده از مواد شوینده به راحتی پاک نشوند، در چنین شرایطی بهتر است کمی روغن مایع روی دستمال ریخته و به آرامی روی سطح هود بکشید. سپس آن را خوب بشویید.

7.رسیدگی به مواد غذایی داخل یخچال

مرحله بعدی برای تمیز کردن آشپزخانه، رسیدگی به اقلام داخل یخچال است. تمام مواد غذایی داخل یخچال خود را بررسی کنید. مواد غذایی با تاریخ انقضای محدود را جدا کرده و در دسترس تر از بقیه مواد قرار دهید تا سریع تر مصرف شوند.

جمع بندی

در این مقاله 7 گام برای تمیز کردن آشپزخانه را شرح دادیم. لازم به ذکر است که نیازی به انجام روزانه تمام این مراحل نبوده و ماهی یک بار پرداختن به این موضوع کفایت می کند.

از آن جا که طی انجام این کار ممکن است پوست شما به صورت مستقیم با مواد شوینده در تماس باشد، توصیه می شود که پس از اتمام کار به پوست دست خود نیز رسیدگی نمایید. استفاده از گلیسیرین و یا کرم های مرطوب کننده ساده ترین راهکاری است که در این مسیر به شما کمک می کند.

کپی