اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

کرونا دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد

کرونا دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد
آرزوکیهان

آخرین مطالعات محققان روشن کرده است بروز همه‌گیری کرونا "سونامی دیابت نوع دو "‌را بوجود آورده است.

به گزارش ساینس،‌ با توجه به همه گیری کرونا و افزایش قرنطینه وزن افراد در خانه افزایش یافته و این موضوع سبب شده که 4.9 میلیون بریتانیایی به دیابت نوع دوم مبتلا شوند.

کارشناسان ارشد بریتانیا این روند را سونامی دیابت در نتیجه همه گیری عنوان کرده اند. افزایش شگفت‌انگیز این بیماری هنگامی است که گلوکز یا قند خون بیمار بسیار بالا باشد که اغلب به دلیل افزایش سن، چاقی و عدم ورزش  رخ داده و می‌تواند منجر به نارسایی قلبی، نابینایی و حتی قطع عضو شود که خود باعث بروز بحرانی بزرگ در بحران کنونی است.

پروفسور "اندرو"بولتون "‌ استاد دانشگاه منچستر انگلیس در این باره گفت: تاثیر کووید بحرانی در زمینه دیابت بوجود آورده است.
گزارشات نشان میدهد یک بریتانیایی از زمان شروع همه‌گیری 3 پوند اضافه وزن داشته است. اما جالب‌ترین داده‌های حال حاضر نشان می‌دهد خود کووید می‌تواند باعث ایجاد این بیماری در افراد آسیب‌پذیر شود.

مطالعات در  بریتانیا حاکی است که تقریباً از هر 20 بیمار بستری شده در بیمارستان، یک نفر در عرض پنج ماه پس از ابتلا به ویروس، به دیابت مبتلا می شود. این تعداد سه برابر بیشتر از تعداد بریتانیایی‌هایی است که در طی یک دوره متوسط پنج ماهه به دیابت مبتلا می‌شوند.
دکتر "کوین فرناندو"، پزشک عمومی در نورث برویک و مشاور دیابت در کالج سلطنتی می‌گوید: شواهد در حال ظهور ارتباط واضحی را بین این دو بیماری مشاهده کرده ایم که جالب توجه است.

دکتر "دیوید استرین"، متخصص دیابت در دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر، می‌گوید: «پیش از کووید- 19، به ندرت بیمارانی به پزشک عمومی خود با عوارض پیشرفته دیابت نوع 2 مراجعه می‌کردند.اکنون، چون نظارت ما به شدت مختل شده یافتن همه این بیماران ممکن است تا سال 2023 طول بکشد و تا آن زمان در معرض خطر بالای عوارض بیماری قرار خواهند گرفت.


دیابت نوع 2

افراد مبتلا به این بیماری قادر به تولید انسولین کافی - هورمونی که قند موجود در غذا را به انرژی تبدیل می‌کند - که باعث افزایش قند خون می‌شود، نمی‌شوند.
سطوح قند خون کنترل نشده می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض طولانی مدت از جمله مشکلات چشمی، آسیب عصبی و از دست دادن احتمالی اندام و همچنین بیماری قلبی شود.

در حالی که دیابت نوع 1 ژنتیکی است، چاقی به دلایلی که به طور کامل شناخته نشده ، محرک اصلی برای نوع 2 است. پزشکان گمان می کنند که مقصر چربی اضافی در اطراف پانکراس است که بر توانایی اندام برای تولید انسولین کافی تأثیر می گذارد.

این وضعیت را می توان با چک آپ، دارو، رژیم غذایی و ورزش به خوبی کنترل کرد. اما تأخیر در درمان خطر عوارض مرگبار را افزایش می دهد - بیش از 36000 انگلیسی مبتلا به دیابت هر سال پیش از موعد می میرند.

پزشکان می‌گویند ورود کووید و محدود کردن معاینات منظم، تلاش‌های هماهنگ برای تشخیص زودهنگام نوع ۲ را به شدت کاهش داده است از آنجایی که علائم دیابت نوع 2 در ابتدا خفیف است و باخستگی، تشنگی مداوم و عفونت های مکررهمراه بوده اغلب بیماران از ملاقات حضوری با پزشک خودداری می کنند تا جایی که علائم هشدار دهنده مشاهده شود.

دکتر "دیوید استرین" اضافه می کند: افرادی که هر روز پیاده به محل کار می‌رفتند، ناگهان از آشپزخانه‌شان شروع به کار کردند، جایی که تمام روز را صرف تنقلات می کنند و با توجه به شیوع کرونا از ورزش دور شده اند.
ما متوجه شدیم علاوه بر آن ویروس کرونا قادر است سلول‌های تولیدکننده انسولین در پانکراس را نابود کرده و خود عاملی برای ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 باشد. ما متوجه شدیم صدها نفر که قبل از رفتن به بیمارستان با این ویروس، دیابت نداشتند ناگهان به دیابت مبتلا شده اند.

تئوری دیگر این است که یکی از داروهایی که اغلب به مبتلایان به کووید در بیمارستان داده می شود،" دگزامتازون"است که ممکن باعث ایجاد این بیماری در افرادی شود که سطح قند خون آنها به طور غیرعادی افزایش یافته است. یکی از عوارض دگزامتازون افزایش قند خون است از سوی دیگر "پروفسور بولتون" در این باره  گفت: بیماران دیابتی به طور قابل درک از رفتن به کلینیک ها می ترسند زیرا به آنها گفته می شد در برابر کووید آسیب پذیر هستند و دوری از چک آپ سبب بروز بحران برای بیماری خواهد شد.

دکتر "مایک اسمیت"، پزشک عمومی مستقر در هرتفوردشایر انگلیس ، گفت که وضعیت از قبل بدتر است ، بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 هستند که در صورت کاهش وزن به راحتی می توانند وضعیت خود را بهبود بخشند - اما همه برنامه ها برای انجام این کار از زمان شیوع کووید از بین رفته است./ ایران‌آنلاین 

رتبه دهم ایران در مرگ‌های دیابتی جهان

 
 
 
 
 
کپی