اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

وقتی لیگ برتر فقیر شد

وقتی لیگ برتر فقیر شد
حامد جیرودی

پرونده هفته پنجم لیگ برتر فوتبال با برگزاری 8 دیدار در روزهای پنجشنبه و جمعه بسته شد.

 در رقابت‌های این هفته 4 بازی مساوی شد که 3 مسابقه آن بدون گل بود، از سویی تنها 10 گل در 8 دیدار به ثمر رسید که میانگین نازل 1.25 گل در هر بازی ثبت شد. در هفته نخست تا چهارم لیگ برتر 21 به ترتیب 14، 17، 13 و 12 گل زده شد که نشان می‌دهد به غیر از هفته دوم، در هفته‌های بعدی تعداد گل‌ها سیر نزولی داشته و هفته پنجم فقیرترین هفته به لحاظ تعداد گل زده است.

این شرایط، مؤید آن است که تیم‌ها یا محتاط هستند و بازی تدافعی را در دستور کار دارند یا اینکه تیم‌ها به لحاظ قدرت تهاجمی در وضعیت ایده‌آلی قرار ندارند. موضوعی که شاید بتوان آن را به واهمه مربیان از برکناری و سست شدن پایه‌های نیمکت‌شان مرتبط دانست. چرا که تا پایان هفته چهارم، 3 مربی (محمدرضا مهاجری، فیروز کریمی و عبدالله ویسی) از هدایت تیم‌هایشان کنار رفتند و در هفته پنجم زوانمیر سولدو و جواد نکونام برای اولین بار هدایت تراکتور و فولاد را برعهده داشتند. این موضوع را با تیم‌هایی که بیشترین کلین شیت را داشته‌اند، می‌توان مورد ارزیابی قرار داد.

سپاهان، استقلال و آلومینیوم با 4 بازی بسته نگه داشتن دروازه، بیشترین کلین شیت را داشته‌اند که در میان آنها اراکی‌ها، توانسته‌اند خود را در جمع تیم‌های مدعی قرار دهند. شاگردان رسول خطیبی با پیروزی این هفته برابر نفت مسجد سلیمان، توانستند با 11 امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به استقلال، برای نخستین بار در تاریخ باشگاه خود صدرنشین لیگ برتر شوند.

نکته عجیب و قابل توجه اینکه پرسپولیس قهرمان 5 دوره گذشته این رقابت‌ها، تنها تیمی است که تاکنون کلین شیت نداشته است. این در حالی است که یحیی گل‌محمدی دروازه‌بان اصلی تیمش را در دو بازی اخیر تغییر داد و از بوژیدار رادوشوویچ به جای حامد لک در ترکیب اصلی بهره برد اما این دروازه‌بان کروات هم نتوانست دروازه‌اش را بسته نگه دارد.

از سویی استقلال هم در بازی اخیر برابر نساجی از علیرضا رضایی استفاده کرد تا فرهاد مجیدی از هر 3 دروازه‌‌بانش در 5 بازی استفاده کرده باشد و هر کدام از آنها حداقل یک کلین شیت داشته‌اند. فاکتورهای فقر گل و کلین شیت را با نگاهی به جدول گلزنان نیز می‌توان مورد توجه قرار داد. جایی که پیمان بابایی مهاجم تراکتور و آرتور کوین یامگا بازیکن فرانسوی و کامرونی الاصل استقلال با 3 گل زده در صدر آن قرار دارند. باید منتظر ماند و دید در پایان فصل آقای گل لیگ با چند گل این عنوان را از آن خود خواهد کرد.  

کپی