اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

نماینده بندر عباس در گفت و گو با ایران آنلاین:

مکران از توسعه صنعتی و گردشگری جا ماند

مکران از توسعه صنعتی و گردشگری جا ماند
سارا محقق خبرنگار

منصور آرامی گفت: منطقه سواحل مکران به گونه ای است که علاوه بر قابلیت توسعه صنعتی، زمینه بسیار خوبی برای توسعه گردشگری نیز دارد اما متاسفانه کم کاری شده و مکران از توسعه صنعتی جا ماند آرامی تصریح کرد: اما متاسفانه در این زمینه خیلی کم کار شده

ایران آنلاین/ منصور آرامی نماینده بندر عباس، ابوموسی و قشم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایران آنلاین با اشاره وجود دریاها و سواحل طولانی در شمال و جنوب کشور گفت:  ما در حوزه توسعه صنایع می توانیم از این مزیت هم در صنایع کشتی سازی و هم صنایع فراساحل و به خصوص صنایع آب بر که به حجم وسیعی آب نیاز دارند، مانند صنایع فولاد، آلومینیوم و ... استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه این پهنه های وسیع آب های آزاد و دریاچه و سواحل به خصوص سواحل دریای عمان به دلیل نزدیکی به آب‌های آزاد و اقیانوس هند می تواند یک فرصت ویژه برای توسعه ایران باشد، افزود: با توجه به دسترسی بی واسطه به آب های آزاد، رونق دادن به تولیدات صنعتی و توسعه صنایع بزرگی که در اقتصاد بین الملل داری مزیت است وبا مباحث صادرات و واردات سر وکار دارد، در سواحل مکران ، قطعا هم به ارتقا بهره وری در تولید و بهره وری آب در کشور کمک می کند و هم به عمران و توسعه منطقه ای این بخش از کشور کمک می کند. علاوه بر این شرایط اقلیمی منطقه مکران به گونه ای است که علاوه بر قابلیت توسعه صنعتی ، زمینه بسیار خوبی برای توسعه گردشگری نیز دارد.
آرامی  تصریح کرد: اما متاسفانه در این زمینه خیلی کم کار شده و به این قابلیت ها و مساله استفاده از ظرفیت دریایی بودن مرزهای جنوبی کشور به ویژه سواحل دریای عمان برای توسعه صنعتی و توسعه گردشگری توجه نشده است.
این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: بیشتر تمرکز روی استفاده از ظرفیت های دیگر و توسعه در مناطق دیگر کشور با اتکا به درآمدهای نفت بوده است. درحالی که همانطور که عرض کردم ظرفیت دریایی برای هر کشوری از جهات متعدد از جمله موضوع توسعه و ایجاد صنایعی که به آب زیاد نیاز دارند، یک مزیت بسیار برجسته است که باید از آن استفاده کرد.
آرامی گفت: شرایط به گونه ای شده که حتی الان بحث انتقال آب از دریاهای شمال و جنوب به مناطق مرکزی ایران برای جبران کمبود آب و تامین آب مورد نیاز توسعه ای صنعتی و شهری در این مناطق مطرح است. قطعا تحقق اجرای این گونه طرح ها مستلزم هزینه های بسیار زیاد خواهد بود و طبیعتا موانع زیادی هم بر سر راه خود دارند.

نماینده بندرعباس، ابوموسی و قشم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درحالی که تراکم جمعیتی در پهنه ساحلی جنوب به خصوص دریای عمان بسیار کم است و جمعیت کمی در این مناطق زندگی می کنند و در این خط ساحلی از خلیج فارس تا دریای عمان به جز دو شهر بندرعباس و بوشهر در سواحل خلیج فارس، آن هم با جمعیتی متوسط و نه چندان زیاد، منطقه پرتراکم جمعیتی خاص دیگری وجود ندارد. از این رو، از این جهت نیز ظرفیت و امکان لازم برای انتقال و راه اندازی و توسعه صنایع به ویزه صنایع آب در خط ساحلی دریاهای جنوبی به خصوص سواحل دریای عمان و منطقه مکران وجود دارد.
آرامی افزود: طبعا با اجرایی شدن چنین سیاستی هم معضل تامین آب صنایع آب بر در مناطق مرکزی کشور و فشار بر منابع محدود آب در سایر نقاط کشور کم می شود و هم به مرور با توسعه ای که در این نقطه از کشور اتفاق می افتد، بخشی از جمعیت و نیروی کار و خانواده های آنان از نقاط و شهرهای پرجمعیت کشور به این منطقه سرازیر می شوند. با این انتقال جمعیتی بخش دیگری از  فشار بیش از حد به منابع آب و خاک و ... کشور برای تامین نیازهای انسانی مردم در مناطق دیگر هم کمتر می شود.
وی خاطر نشان کرد:این توسعه همچنین می تواند ظرفیت و زمینه لازم برای تحقق سیاست های جمعیتی مورد تاکید نظام و مقام معظم رهبری را هم فراهم کنیم. طبیعتا با این کار دیگر نیازی به اجرای پروژه های سنگین، دشوار و هزینه بر انتقال آب از سواحل به مناطق مرکزی کشور هم نخواهد بود.
آرامی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم دولت این موضوع توسعه همه جانبه سواحل جنوبی و استفاده از ظرفیت موجود دریایی کشور مخصوصا سواحل مکران با حدود هزار کیلومتر مرز ساحلی را در برنامه های خود بگنجاند.

کپی