اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
گفت‌وگوی «ایران» با داور دیدار استقلال – نساجی؛

علیرضا فغانی: مجیدی اطلاعات خود را به‌روز کند

علیرضا فغانی: مجیدی اطلاعات خود را به‌روز کند
محمدمحمدی سدهی

هفته پنجم لیگ برتر فوتبال یک میهمان ویژه در مستطیل سبز ورزشگاه آزادی داشت؛ علیرضا فغانی داور بین‌المللی کشورمان که سال گذشته به همراه خانواده‌اش به استرالیا مهاجرت کرد.

فغانی که در لیگ این کشور و مسابقات قاره‌ای قضاوت می‌کند، برای استراحتی چند روزه به ایران بازگشته و کمیته داوران فدراسیون فوتبال از او دعوت کرد تا داوری دیدار حساس استقلال – نساجی را برعهده داشته باشد. قضاوتی که از سوی فرهاد مجیدی با انتقاد همراه شد، سرمربی استقلال معتقد است پنالتی تیمش در این دیدار سوخت.

علیرضا فغانی درخصوص حضورش در ایران و قضاوت در لیگ برتر به خبرنگار «ایران» گفت: ‌«در این هفته از مسابقات انتخابی جام جهانی قطر در آسیا قضاوتی نداشتم و این موضوع باعث شد تا به ایران بیایم. ترجیح دادم که به جای استرالیا و مباحثی که درخصوص قرنطینه وجود دارد، به ایران بیایم و تمریناتم را در اینجا انجام دهم که فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت در هفته پنجم قضاوت یک دیدار را به من واگذار کند.»

داور بین‌المللی فوتبال ایران درخصوص سؤالی مبنی بر اینکه آیا دلتان برای قضاوت در لیگ برتر تنگ شده بود، پاسخ داد: ‌«دلتنگ قضاوت در لیگ ایران نبودم اما زمانی که فرصتی باشد، در لیگ برتر قضاوت خواهم کرد.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا قضاوت خوبی داشتید، اظهار داشت: ‌«از نظر ناظر بازی قضاوت خوبی داشتم. البته فرهاد مجیدی نسبت به یک صحنه معترض بود. بهتر است مجیدی اطلاعات خود را درخصوص قوانین داوری به‌روز کند و فرار رو به جلو نکند تا فشار را روی داور بیندازد. سرمربی استقلال اگر فیلم آن صحنه را دیده و البته نظرات کارشناسان را شنیده باشد، متوجه می‌شود که خطای هند رخ نداد. اینکه او در کنفرانس مطبوعاتی اینچنین صحبت کند و بگوید فغانی بابت آن صحنه عذرخواهی کند، درست نیست. اگر قرار باشد هر هفته یک داور از کسی عذر‌خواهی کند، اصلاً خوب نیست. من از این مسائل زیاد دیده‌ام و برایم مهم نیست که مجیدی چه گفته ولی آن صحنه اصلاً هند نبود. دست بازیکن نساجی کنار بدنش بود و این یعنی دست در حالت طبیعی است. باید در بحث آموزش چه برای مربیان و چه داوران، بیشتر وقت گذاشته شود و اهالی فوتبال (داوران، مربیان و بازیکنان) به استانداردهای جهانی نزدیک شوند.» آیا شرایط در لیگ استرالیا هم این گونه است و مربیان دائماً نسبت به تصمیمات داوری معترض می‌شوند؟

فغانی پاسخ داد: ‌«در استرالیا این گونه نیست چون آنجا قوانین را می‌دانند و به آن احترام می‌گذارند. هر باشگاهی از مدرسان داوری شهر خود برای آموزش قوانین جدید استفاده و این قوانین را به کادر فنی و بازیکنان منتقل می‌کند. علاوه بر این برای داوران کلاس‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود و آنها با جدیدترین تغییرات آشنا می‌شوند. خوشبختانه همه چیز در استرالیا خوب است.»

او با اشاره به اینکه قضاوت در لیگ استرالیا آسان‌تر از لیگ ایران است، تأکید کرد: ‌«دلیل این موضوع وجود وی ای آر (VAR) در لیگ استرالیاست و در واقع کمک داور ویدیوئی باعث آسانتر شدن کار داور می‌شود. امیدوارم این اتفاق در فوتبال ایران هم بیفتد و هرچه زودتر وی ای آر به ایران بیاید.»

این داور بین‌المللی صحبت‌های خود را این گونه ادامه داد:‌ «پیش از این مسئولان فدراسیون فوتبال مصمم بودند که وی ای آر را وارد کنند اما در قضاوت بازی استقلال و نساجی متوجه شدم که داوران ما حتی سیستم رادیویی هم ندارند که این اصلاً اتفاق خوبی نیست. در حال حاضر برخی از داوران قدیمی در فدراسیون فوتبال صاحب سمت شده‌اند و امیدوارم تلاش کنند تا هرچه زودتر مشکلات و کمبودهای اینچنینی رفع شود. از سویی امیدوارم وعده چند برابر شدن دریافتی داوران محقق شود و آنها با دغدغه کمتری قضاوت کنند. یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های داوران ما بحث مالی است که باید فدراسیون این مشکل را برطرف کند.»

او درخصوص شرایط فوتبال ایران اظهار داشت:‌ «خوشبختانه لیگ مجدداً آغاز شد و نکته مثبت آن هم حضور هواداران بود. امیدواریم هواداران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ورزشگاه‌ها حاضر شوند و بتوانند بعد از مدت‌ها از تماشای فوتبال از روی سکوها لذت ببرند. البته در بازی استقلال - نساجی هواداران بدون نظم وارد استادیوم شدند که باید این موضوع سازماندهی شود و وزارت بهداشت و مسئولان فدراسیون با برنامه‌ریزی خوب و کم خطر باعث شوند مردم از فوتبال لذت ببرند.»

کپی