اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
به‌ یاد ساشا کشوادی کارگردانی که پیش از اجرای نمایشش از دنیا رفت

اتاقی خالی از او

اتاقی خالی از او
محمد اسماعیلی بازیگر

چند سال قبل در یکی از تماشاخانه‌های تهران اجرایی داشتم که در آنجا با ساشا کشوادی آشنا شدم و در طول این مدت دوستی و آشنایی نزدیک با او داشتم. تا آخرین روز زندگی‌اش، همواره از او تلاش و پشتکار مداوم را در عرصه تئاتر شاهد بوده‌ام.

علاقه زیاد او به نمایش‌های مستندگونه را درنمایش‌هایش می‌توان دید. از نمایش «واگیر ندارد» تا نمایش «اتاق» که خود او به‌عنوان نویسنده به تحقیق و گفت‌و‌گو با افراد می‌نشست و از دل واقعیت یک درام را با خلاقیت و هنر خود خلق می‌کرد.

چند وقت پیش با من درباره متنی صحبت کرد که در حال نوشتن آن بود و مدتی طولانی را به گپ و گفت با اهالی کادر درمان نشسته و با آنها از مشکلات و وقایع دوران کرونا صحبت کرده بود که حاصل این مصاحبه‌ها و تحقیق‌ها و همچنین با اضافه کردن تخیل هنرمندانه خود، نمایشنامه‌ای بود به‌نام «اتاق» که این روزها در «تماشاخانه سپند» به روی صحنه می‌رود.

متأسفانه از ابتدا به‌دلیل مشغله افتخار حضور در این کار را نداشتم و در ادامه با تأخیر و از مهر ماه به جمع بازیگران این نمایش پیوستم که برای من باعث افتخار است که در گروه بازیگران درخشان این نمایش باشم و همچنین تا آخرین روز زندگی دوست فقید و عزیزم ساشا کشوادی و درکنار او به تمرین برای یک نمایش شرافتمند بپردازم. نمایش «اتاق» بر اساس اتفاقات و قصه‌های واقعی کادر غیور و قهرمان درمان در دوران کرونا نوشته شده که در این بین با خلاقیت و هنر نویسنده، این قصه جذابیتی دوچندان پیدا کرده است.

سلسله اتفاقات و قصه‌هایی که شاید مخاطب از آغاز اپیدمی کرونا بیشتر با نگاهی کلی به سختی‌هایی که کادر درمان متوجه آن شده نگریسته است و حالا در نمایش اتاق از یک زاویه دید دیگر و با ذره‌بین به این مصائب و مشکلات نگاه می‌کند و بحق این موضوع را درک خواهد کرد که کادر درمان چه صدمه‌ها و ضربه‌های جبران‌ناپذیری را متحمل شده‌اند.

آنچه من دوست دارم از آن بنویسم همت و اراده گروه نمایش اتاق است که پس اتفاق ناگوار و ناگهانی که برای این نمایش افتاد و آن هم فوت کارگردان هنرمند این اثر ساشا کشوادی عزیز به علت ایست قلبی و2 روز قبل از شروع اجرای آن، با کوله‌­باری از آرزو و انگیزه برای آینده خود بود.

پس‌از این اتفاق دردناک کل گروه به شکلی متحد و استوار در تمرین حاضر شده و به نشانه احترام به کارگردان این اثر بیشتر از همیشه مصمم به اجرایی درخشان شدند و در این بین بسیاری از اهالی شرافتمند تئاتر حضور یافتند و برای هر گونه کمکی اعلام آمادگی کردند که این امر نیز دلگرمی دلچسبی را برای گروه به ارمغان آورد و بهنام شرفی عزیز نیز پس از ساشا کشوادی نقش او را ایفا می‌کند. این نمایش تا 11 آذر ماه هرشب ساعت 19 در تماشاخانه سپند به روی صحنه می‌رود.

کپی