اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
فضای مجازی در تسخیر دروازه‌بان تیم ملی فوتبال بانوان

حمایت از زهره کودایی؛ «دختر قهرمان»

حمایت از زهره کودایی؛ «دختر قهرمان»
محمد محمدی سدهی

این روزها اگر فضای مجازی را رصد کنید، با تکرار یک نام مواجه می‌شوید. در واقع کاربران ایرانی در حمایت از بازیکنی به‌پا خاسته‌اند که با اتهامی ناجوانمردانه مواجه شده است.

ماجرا از جایی آغاز شد که چند روز پیش رئیس فدراسیون فوتبال اردن در توئیترش از ارسال نامه‌ای به ای‌اف‌سی خبر داد که براساس آن خواسته شده جنسیت یکی از بازیکنان تیم ملی ایران بررسی شود.

تیم ملی فوتبال زنان ایران ماه گذشته در حالی موفق شد برای نخستین بار راهی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا شود که شاگردان مریم ایراندوست در ضربات پنالتی از سد اردن عبور کردند. حدود 2 ماه از این اتفاق ویژه می‌گذرد و در حالی که در پیام رئیس فدراسیون فوتبال اردن نامی از بازیکن موردنظر آورده نشده بود، به یک‌باره اسم زهره کودایی، دروازه‌بان تیم ملی که با مهار 2 ضربه پنالتی اردن در این تاریخ‌سازی نقشی اساسی داشت، توسط یکی از رسانه‌های عربی مطرح شد.

در ادامه خبری در خصوص رد شکایت اردنی‌ها توسط ای‌اف‌سی منتشر شد و به نظر می‌رسید موضوع تمام شده اما سایت «الکوره» در گزارشی مدعی شد که پرونده شکایت اردنی‌ها در جریان است و کودایی باید در تست‌های کمیته پزشکی AFC شرکت کند.

در این شرایط تعدادی از بازیکنان تیم ملی فوتبال مردان چون مهدی طارمی و علیرضا بیرانوند در صفحات شخصی‌شان از کودایی حمایت کردند. طارمی نوشت: «خانم کودایی شما استعداد بالایی دارید و هنر شما از چشم ما پوشیده نیست. به حرف‌های منفی اهمیت ندهید به اهداف‌تان در زندگی توجه کنید.» علیرضا بیرانوند هم با قرار دادن تصویر کودایی و پرچم ایران از گلر تیم ملی فوتبال زنان حمایت کرد. در این میان شهرداری تهران هم با نصب بنرهایی در سطح شهر که تصویر زهره کودایی روی آن نقش بسته، به او لقب «دختر قهرمان» داد و به حمایت از این بازیکن پرداخت.

زهره کودایی صرفاً به‌خاطر ظاهرش این‌چنین مورد خشونت کلامی قرار گرفته و این درحالی است که پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بود: «در کنار فوتبال کارهایی مثل نجاری انجام داده‌ام تا از پس مخارج زندگی بربیایم و بتوانم به خانواده‌ام کمک کنم.»

در این شرایط دیروز حسین شریفی، مدیر روابط عمومی و سخنگوی فدراسیون فوتبال به خبرنگار«ایران» گفت: «نامه اول فدراسیون فوتبال اردن به ما ابلاغ نشده که در آنجا ببینیم اسمی از بازیکنی آورده‌اند یا خیر. در نامه دوم هم که خود فدراسیون فوتبال اردن رسانه‌ای کرد هیچ اسمی نیست، بنابراین بهتر است با آبروی یک شهروند ایرانی بازی نشود.»

گفتنی است پیش‌تر غلامرضا رفیعی مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای تأکید کرد: «در حال تدارک مقدمات مربوط به طرح شکایت در رکن قضایی کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC هستیم. از نظر ما اتهاماتی که زده شد کذب و افترا بوده و از حیثیت و اعتبار فوتبال بانوان و فوتبالیست‌های خوب خودمان دفاع خواهیم کرد.»

کپی