اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آیا امریکا المپیک زمستانی پکن را بایکوت می‌کند؟

آیا امریکا المپیک زمستانی پکن را بایکوت می‌کند؟

رئیس‌جمهور امریکا از بایکوت دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی چین که فوریه ۲۰۲۲ انجام می‌شود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در دیداری با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا به خبرنگاری پاسخ داد که درباره بایکوت بازی‌های المپیک زمستانی پکن سوال پرسید و بایدن هم پاسخ داد که چنین طرحی مدنظر است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز پنجشنبه درباره این مساله نظری نداد اما این را هم گفت که دولت بایدن نگران نقض‌های حقوق بشری در چین است.

وی افزود: یکسری عوامل هستند که ما آنها در در نظر داریم.

اظهارات بایدن سه روز پس از نشست مجاری با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین مطرح شد که در آن، رئیس جمهوری آمریکا مساله نقض‌های حقوق بشری در چین و یکسری مسائل پر تنش در روابط بین دو کشور را مطرح کرد.

چند تن از قانونگذاران آمریکایی و مدافعان حقوق بشر بارها خواستار بایکوت بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در چین شده‌اند.


 

واکنش رئیس جمهور آمریکا به تحریم المپیک زمستانی پکن

رئیس جمهور آمریکا از بررسی تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن خبر داد.

به گزارش تایمز، رئیس جمهور جو بایدن گفته است که ایالات متحده در حال بررسی تحریم دیپلماتیک بازی های المپیک زمستانی پکن است. کاخ سفید نقض ادعایی حقوق بشر توسط چین را به عنوان تأثیرگذار بر تصمیم بالقوه ذکر کرده است.

بایدن روز پنج‌شنبه در اظهاراتی به خبرنگاران هنگام دیدار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، تحریم دیپلماتیک را «چیزی که در حال بررسی آن هستیم» توصیف کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، بعدا گفت که سرکوب چین علیه مسلمانان اویغور در استان سین کیانگ بر بحث‌های واشنگتن در مورد تحریم احتمالی تأثیر گذاشته است.

ساکی به خبرنگاران گفت: «مناطقی وجود دارد که ما نگران آنها هستیم، نقض حقوق بشر در آن رخ می‌دهد. با این حال، ساکی گفت که تصمیم نهایی در مورد تحریم توسط خود بایدن گرفته خواهد شد.

چین قرار است در فوریه ۲۰۲۲ (بهمن ۱۴۰۰) میزبان بازی‌های المپیک زمستانی باشد. اگر ایالات متحده این بازی‌ها را تحریم دیپلماتیک کند، ورزشکاران آمریکایی همچنان در مسابقات شرکت می‌کنند، اما دیپلمات‌های آمریکایی از مراسم افتتاحیه خودداری خواهند کرد.

قانونگذاران هر دو حزب به نفع تحریم صحبت کرده‌اند./ ایسنا

 

 

 

 

 

کپی