اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

توجه به پیوست فرهنگی در فناوری های نوین ضرورت دارد

توجه به پیوست فرهنگی در فناوری های نوین ضرورت دارد
محمدصادق افراسیابی معاون امور محتوایی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی

به‌تازگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از الزام پیوست فرهنگی برای فناوری‌های نوین خبر داده است.

 توجه به پیوست فرهنگی در حوزه فرهنگی از دو منظر دارای اهمیت است:

  1. خیلی از اوقات فناوری کاملاً در خدمت محتواست. هم‌اکنون تعداد زیادی از سامانه‌‌ها، سکوها و نرم‌افزارهای کاربردی در حوزه تولید و نشر محتوا و طبقه‌بندی و بازیابی اطلاعات و محتواها فعالیت دارند. بنابراین اگر صرفاً به زیرساخت توجه کنیم و از محتوا غافل شویم، بدان معناست که از اصل موضوع غفلت کرده‌ایم. در همین ارتباط لازم است به این موضوع اشاره کنم که هرچند تحقق شبکه ملی اطلاعات از جهت صیانت از امنیت اطلاعات و داده‌ها و برای حفظ منافع ملی و اقتصادی کشور ضرورت دارد اما بدون توجه به ابعاد محتوایی این شبکه عقیم خواهد ماند و لازم است همزمان با ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات، شاهد جهش تولید و نشر محتوای متناسب با سبک زندگی اسلامی ایرانی روی بستر شبکه ملی اطلاعات باشیم که در این خصوص شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای در سال گذشته داشت و آن را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرده است.
  2. در جایی که فناوری زمینه ساز ارائه خدمت است نیز توجه به پیوست فرهنگی ضرورت دارد. به عنوان نمونه باید مشخص باشد که اپراتورهای تلفن همراه و سکوهای ارائه‌دهنده خدمات دارای چه مسئولیت‌های اجتماعی در قبال مشترکان شبکه‌های تلفن همراه و کاربران سامانه‌ها هستند و چه الزاماتی را برای ارائه خدمت باید رعایت کنند. این موارد نیز نیازمند طراحی پیوست فرهنگی و حتی مقررات‌گذاری دارد. یکی از مسئولیت‌های اجتماعی تمام ارائه‌دهندگان محتوا و خدمات در فضای مجازی افزایش سواد فضای مجازی کاربران است. این کار تنها وظیفه شبکه‌های اجتماعی داخلی و کافه بازار نیست، بلکه اسنپ و تپسی و دیوار و دیجی‌کالا و باسلام و سایر سکوها و سامانه‌های ارائه‌دهنده خدمات در قبال افزایش سواد فضای مجازی کاربران مسئولیت دارند. حداقل کاری که باید انجام دهند این است که حقوق و مسئولیت کاربران خود را به آنها آموزش دهند و برای این کار باید تولید محتوا کنند. اکنون بسیاری از مردم نمی‌دانند اگر از سایت یا نرم‌افزار دیوار خرید کردند و سرشان کلاه رفت یا کسی از اعتماد آنها سوء‌استفاده کرد چه کاری باید انجام دهند؟

این کار که دائم پلیس فتا تذکر دهد و سکوها و سامانه‌های ارائه‌دهنده خدمت برای افزایش سواد فضای مجازی کاربران خود اقدامی نکنند، یک ضعف جدی است که باید برطرف شود. به نظرم این ضعف از طریق طراحی پیوست فرهنگی و مقررات‌گذاری قابل رفع است.

کپی