اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کاهش کمردرد با هدست واقعیت مجازی

کاهش کمردرد با هدست واقعیت مجازی
بیتا میرعظیمی خبرنگار

اولین سیستم واقعیت مجازی در جهان برای کاهش کمردرد مزمن بیماران 18 سال به بالا تایید شد.

این مجوز که از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) صادر شده است؛ نتیجه کارآزمایی بالینی موفقیت آمیزی است که در آن سیستم VR باعث کاهش معنی دار علائم درد در مقایسه با دارونماها شده است. سیستم EaseVRx شامل یک هدست واقعیت مجازی با کنترلر و یک ضمیمه به نام "تقویت کننده تنفس" است که برای هدایت صداهای تنفس به میکروفون هدست طراحی شده و به تمرینات مبتنی بر تنفس صحیح کمک می کند.

این هدست آموزش زیست‌روانی-اجتماعی، آموزش تنفس دیافراگمی، تمرین‌های پاسخ آرام‌سازی که سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال کرده و بازی‌های عملکرد اجرایی را ترکیب می‌کند تا رویکردی درست و صحیح از ذهن و بدن انسان برای بهتر زیستن با درد مزمن را ارائه کند. برنامه های این هدست، 56 روزه و ترکیبی چندوجهی از آموزش مهارت‌های تسکین درد می باشد. مدت زمان هر تجربه از طریق هدست واقعیت مجازی، 6 الی 16 دقیقه است. برای بهره گیری از این فناور یتنها کافی است هدست را بر چشم خود قرار داده و دستورالعمل های مرتبط با کاهش درد را به صورت ذهنی تجربه کنند. 

کریستوفر لوفتوس، سرپرست دفتر دستگاه‌های عصبی و فیزیکی FDA می‌گوید: "کاهش درد یکی از اجزای حیاتی زندگی با کمردرد مزمن بشمار می رود. بنظر می رسد این هدست مجازی در آینده ای نه چندان دور در کنار سایر روش های درمانی برای کمردرد، ایفای نقش کرده و مورد توجه تمامی پزشکان در سراسر جهان قرار بگیرد". در حال حاضر این فناوری به تولید انبوه نرسیده است اما محققان امیدوارند در زمانی اندک این سیستم در سراسر آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و به دیگر کشورها نیز صادر شود. 

کپی