اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
سومین مذاکره چین و امریکا از راه دور

سیاست مصالحه و تهدید برای تقویت روابط دوجانبه

سیاست مصالحه و تهدید برای تقویت روابط دوجانبه
زهره صفاری

نشست سه ساعت و نیمه مجازی رؤسای جمهوری چین و امریکا در اوج مناقشات بر سر تایوان، هنگ کنگ و... در حالی برگزار شد که طرفین با سیاست مصالحه و تهدید برای تقویت روابط چانه‌زنی کردند و به این دستاورد رسیدند که سوءتفاهمات نباید دو کشور را به تقابلی ناخواسته سوق دهد.

به گزارش «نیویورک تایمز»، گرچه «جو بایدن» و «شی جین پینگ» بارها در طول این چند ساعت بر تقویت روابط تأکید کردند اما خروجی نشست هیچ اقدام معینی را برای نیل به این هدف تعیین نکرد. در عین حال همان‌طور که انتظار می‌رفت «جو بایدن» به نگرانی‌های ایالات متحده از نقض حقوق بشر، تجارت ناعادلانه و سیاست‌های اقتصادی چین پرداخت و «شی جین پینگ» نیز در حالی که او را «دوست قدیمی» خطاب کرد، حمایت امریکا از تایوان را «بازی با آتش» خواند و هشدار داد که هرگونه تلاش جهانی در این مسیر به عنوان ابزاری برای تحت فشار قراردادن چین، وقوع فاجعه‌ای جهانی را اجتناب ناپذیر خواهد کرد.

پیش از این نشست مقامات کاخ سفید تأکید کردند، قرار نیست این مذاکرات به بیانیه مشترکی ختم شود و دو مقام ارشد نیز تمایلی برای مدیریت اختلافات دو کشور در راستای پیشگیری از وقوع درگیری نشان ندادند. اما اظهارات «بایدن» درباره اینکه «نیاز است چارچوب‌های عمومی مشخص شود. ما مسئولیت جهان و ملت هایمان را داریم» نشان از تلطیف ولو ظاهری مواضع دولت بایدن در قبال چین نسبت به روزهای ابتدایی حضور او در کاخ سفید دارد.

درست زمانی که برنامه نخستین دیدار مقامات ارشد دو کشور به خاطر اخطار دیپلمات‌های ارشد چینی به تیم مذاکره کننده امریکا به بن‌بست کشید و مناقشات میان دو کشور بویژه بر سر مسائلی مانند استقلال تایوان، لفاظی‌های خطرناکی را رقم زد. اظهاراتی که همچنان تلخی آنها در نشست مجازی اخیر نیز آشکار بود. با این حال به نوشته «الجزیره» تفسیر رسانه‌های چینی از آغاز این مذاکرات مثبت بود و بازتاب آن را تمایل رؤسای جمهور دو کشور بر برقراری روابط خواندند اما «فانگ یی چن»، استادیار دانشگاه سوچو در تایوان معتقد است: «به نظر نمی‌رسد که این مذاکرات تشریفاتی بتواند تأثیر عمیقی بر روابط امریکا و چین داشته باشد اما اثباتی بر تغییر سیاست امریکا در قبال چین و نگاه آن به پکن به عنوان یک رقیب خطرناک بالقوه است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند این نخستین بار است که امریکا به دوستی وانمود نکرد و در عین بی‌پروایی سعی در حفظ روابط با چین داشت اما باید گفت حتی با تداوم این مذاکرات و کنفرانس‌ها تغییر در روابط چین و امریکا محتمل به نظر نمی‌رسد.»

کپی