اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
جلال چراغپور در گفت‌و‌گو با «ایران» 4 هفته ابتدایی لیگ برتر 21 را بررسی کرد

سود و زیان «فیفا دی» برای مدعیان

سود و زیان «فیفا دی» برای مدعیان
محمد محمدی سدهی

لیگ برتر فوتبال به دلیل حضور تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی تعطیل شد و حالا با پس از برگزاری 2 دیدار تیم ملی مقابل لبنان وسوریه مجدداً تنور لیگ برتر داغ خواهد شد.

هفته پنجم لیگ برتر پنجشنبه (فردا) با انجام 3 دیدار آغاز خواهد شد و 3 تیم مدعی سپاهان، استقلال و پرسپولیس جمعه به مصاف حریفانشان خواهند رفت. در پایان هفته چهارم لیگ برتر 21، تیم‌های استقلال و سپاهان به ترتیب در رده‌های اول و سوم جدول ایستادند اما پرسپولیس که 5 فصل پیاپی عنوان قهرمانی را از آن خود کرده، فعلاً شرایط مناسبی ندارد و در جایگاه ششم قرار گرفته است. در آستانه آغاز مجدد لیگ پس از وقفه‌ای 12 روزه، خبرنگار «ایران» با جلال چراغپور گفت‌و‌گویی انجام داد و این کارشناس درخصوص مواردی همچون کیفیت تیم‌ها، شرایط مدعیان قهرمانی و تغییر سرمربی 3 تیم در همین مدت کوتاه سپری شده از لیگ، صحبت کرد.

تغییر سرمربیان فنی، حرفه‌ای و علمی نیست

جلال چراغپور صحبت‌هایش را با اشاره به تغییرات قابل توجه نیمکت‌ها آغاز کرد: «بعد از 4 هفته از مسابقات لیگ، یک‌ سری حوادث در حال وقوع است که در سنوات گذشته و لیگ‌های قبلی همین حوادث کمی دیرتر اتفاق می‌افتاد. در دوره‌های گذشته مدیران باشگاه‌ها دیرتر تشخیص می‌دادند که آیا مربیانشان را درست انتخاب کرده‌اند یا خیر. اما امسال از هفته دوم این اتفاق افتاد و این یک سیگنال است و نشان می‌دهد که مدیران فوتبالی حتی کوارتر‌ها را هم نمی‌شناسند و نمی‌دانند که کوارتر اول لیگ، هفته هفتم است نه هفته دوم! این نقطه ضعف مدیران فوتبالی است. تغییر مربیان فنی، حرفه‌ای و علمی نیست. در لیگ‌های اروپایی شاهد هستیم که تغییرات مربی اصولی و حرفه‌ای است و با گذشت یک کوارتر مربیان تیم‌ها تغییر می‌کنند. جالب اینجاست مربیانی در این سه هفته تغییر کردند که خودشان صاحب تفکر هستند. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که مثلاً فیروز کریمی هیچ تفکری ندارد چرا که او 20 سال است که سابقه فعالیت در لیگ دارد و یا حتی کسانی مثل عبدالله ویسی و محمدرضا مهاجری که هر کدامشان در لیگ‌های متعدد حضور داشتند.»

بازیکنان تأثیرگذار در فوتبال ما بیشتر از 35 نفر نیستند

او در خصوص کیفیت لیگ این‌گونه صحبت کرد: «بازیکنان تأثیرگذار در فوتبال ما بیشتر از 35 نفر نیستند و هر تیمی زودتر بتواند 6 نفر از این 35 نفر را در خطوط مختلف جذب کند، می‌تواند تحولی در تیم به‌وجود بیاورد که ما می‌بینیم 4 تیم بالای جدول چنین شرایطی دارد. جدا از این موضوع امسال مجوز حضور بازیکنان خارجی صادر شد و این موضوع تأثیر خود را تا حدودی نشان داد و قطعاً کیفیت آن با حضور بازیکنان خارجی دیگر و مربی خارجی تراکتور که آرام‌آرام به لیگ اضافه می‌شوند، بهتر خواهد شد. بازیکنان کشور ما از یک‌ نژاد هستند و تمرینات آنها نتیجه حضور مربیانشان از یک کلاس مربیگری است، بنابراین لیگ با یک روش در حال انجام است و این باعث یکنواختی می‌شود. همه به یک روش زمین می‌خورند و یا تمارض می‌کنند، دیگر در فوتبال کورس 2 بازیکن دیده نمی‌شود چرا که نژاد مشترک باعث نمی‌شود تا یک بازیکن بر دیگری برتری داشته باشد اما زمانی که یک بازیکن از یک نژاد دیگر با قابلیتی همچون سرعت وارد لیگ می‌شود، می‌توان شاهد تصاویر زیبا در فوتبال بود.»

مشکل پرسپولیس هرم میانی است

این کارشناس فوتبال در مورد شرایط نامناسب پرسپولیس چنین نظری دارد: «پرسپولیس به این دلیل ششم است که بی‌محابا هرم مرکزی تیم را از دست داد. پیش از این خلیل‌زاده، کنعانی‌زادگان و نوراللهی مثلث هرم مرکزی این تیم بودند که این مثلث ستون تیم و پایه هرم میانی به حساب می‌آمد و پرسپولیس با این هرم به موفقیت‌های زیادی دست یافت اما جدایی این بازیکنان باعث شد تا پرسپولیس این هرم را از دست بدهد و افت کند. هرم میانی پرسپولیس امسال با تغییر همراه بود که برای جا افتادن نیاز به زمان بیشتری دارد. البته هرم پرسپولیس با ترکیب میلاد سرلک، فرشاد فرجی و سید جلال حسینی پیش نخواهد رفت چرا که سید جلال حسینی یکی از افراد کنونی این هرم در پرسپولیس است و دوران حرفه‌ای‌اش به پایان رسیده و باید نفر جایگزین برای او در کنار فرشاد فرجی در نظر گرفت. ضعف پرسپولیس در هرم مرکزی است و در صورت رفع این موضوع پرسپولیس می‌تواند به دوران اوجش بازگردد.»

کیفیت خوب بازیکنان خارجی استقلال؛ آرامش سپاهان

این کارشناس فوتبال در مورد کیفیت خوب استقلال و صدرنشینی این تیم تا پایان هفته چهارم چنین نظری دارد: «استقلال از بازیکنان کیفی داخلی ناامید شد و به سراغ جذب بازیکن خوب خارجی رفت که موفق هم بود. کیفیت خوب بازیکنان خارجی استقلال تا به اینجا باعث شد تا این تیم در صدر قرار بگیرد و قطعاً با اضافه شدن رودی ژستد، دیگر بازیکن خارجی این تیم، شرایط استقلال بهتر از این خواهد شد.»
چراغپور در خصوص سپاهان اظهار داشت: «سپاهان 2 سالی است که با آرامش مشغول ارائه فوتبالی است که حاصل تفکرات محرم نویدکیا است. اگر فوتبال نویدکیا را یادمان بیاید، می‌بینیم که نویدکیا در پست خودش توپ‌های در عمق دفاع ارسال می‌کرد و حالا هم این کیفیت، پس‌زمینه تفکرات نویدکیا است. این الگوی بازی نویدکیا است که با 4 یا 5 پاس به سرانجام می‌رسد. قطعاً عملکرد سپاهان با الگویی که نویدکیا در نظر گرفته، روز به روز بهتر خواهد شد.»

تعطیلی لیگ به سود پرسپولیس به ضرر استقلال و سپاهان

او در خصوص وقفه 12 روزه در لیگ به دلیل بازی‌های تیم ملی بیان داشت: «در کل وقفه برای لیگ مضر است. اما ضرر آن برای همه تیم‌ها به یک اندازه نیست و برخی از تیم‌ها از این تعطیلی‌ها به خوبی استفاده می‌کنند. این تعطیلی برای تیم‌های استقلال، سپاهان، گل‌گهر و آلومینیوم ضرر است چون از نظر روانی مانع از پیشرفتشان می‌شود. اما به سود تیم‌هایی است که مشکل ساختار معماری تیمی دارند و وقفه در زمان به سودشان است. پرسپولیس یکی از تیم‌هایی است که این تعطیلی به سودش است. این تیم عناصر ارتقای بالقوه را در درون خودش دارد. کادر منسجم، نیروهای موازی پشت تیم (هیأت مدیره – پیشکسوتان) و بازیکنان بزرگ از جمله نیروهای بالقوه تیم است که می‌توانیم شاهد ارتقای آن پس از تعطیلی لیگ باشیم.»

بــــرش
دلیل مصدومیت‌های سیدجلال چیست؟

چراغپور در‌خصوص سیدجلال حسینی و مصدومیت مدافع پرسپولیس اظهار داشت: «جلال حسینی شخصیت بزرگی دارد و بازیکن بسیار خوبی است اما بدن سید جلال رو به افول است. این نظر من نیست و از نظر پزشکی این رویداد برای بازیکنی که سنش بالاتر می‌رود، اتفاق می‌افتد. عضله پس از انفجارات زیاد و از دست دادن نئون‌های ضعیف، کوچک می‌شود و دامنه انفجار عضله کمتر می‌شود و جلال در این پروسه به سر می‌برد. این موضوع باعث می‌شود تا عضله آسیب‌پذیر شود و به این دلیل است که سیدجلال با مصدومیت مواجه می‌شود.»

کپی