اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
ایران هدفی جز شکست سوریه و نزدیک‌تر شدن به جام جهانی ندارد

هت تریک در 1400

هت تریک در 1400
محمد محمدی سدهی

تیم ملی فوتبال ایران از ساعت 19:30 امروز در اولین دیدارش از دور برگشت مقدماتی جام جهانی 2022 قطر به مصاف سوریه می‌رود. دیداری که در ورزشگاه ملک عبدالله دوم امان پایتخت اردن برگزار می‌شود و قضاوت آن را مانینگ چینی برعهده خواهد داشت.

شاگردان دراگان اسکوچیچ که پنجشنبه گذشته موفق شدند لبنان را با گل‌های سردار آزمون و احمد نوراللهی 2-1 شکست دهند و با 13 امتیاز در صدر گروه A باقی بمانند، امروز به مصاف سوریه‌ای می‌روند که 12 دیدار در سال ۲۰۲۱ برگزار کرده و صاحب تنها ۲ برد شده است. سوری‌ها در 7 مسابقه شکست را متحمل شده‌اند و از آخرین پیروزی آنها ۱۶۲ روز می‌گذرد.

ملی‌پوشان ایران پس از کامبک شیرینِ دقایق آخری برابر لبنان، تنها هدفشان کسب 3 امتیاز مقابل سوریه است تا یک گام دیگر به صعود به جام جهانی نزدیک‌تر شوند. این در حالی است که تیم ملی در اولین مسابقه‌اش در این مرحله موفق شد سوریه را 1-0 شکست دهد. در آن دیدار که 11 شهریور سال جاری در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد، علیرضا جهانبخش روی پاس مهدی طارمی موفق به گلزنی شد تا یوزها که در آن مقطع اسکوچیچ را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا روی نیمکت نداشتند، به پیروزی برسند. البته ایران امشب و برای بازی برگشت با سوریه هر 3 نامبرده را در اختیار ندارد؛ جهانبخش 2 اخطاره است، طارمی به تیم ملی دعوت نشده و اسکوچیچ هم به دلیل اخراج مقابل لبنان، روی نیمکت حضور نخواهد داشت.

در سمت مقابل، سوری‌ها در شرایطی به میدان می‌روند که شرایط خوبی در این گروه ندارند. شاگردان نزار محروس که در بازی قبلشان برابر عراق به تساوی 1-1 رسیدند، با 2 امتیاز در قعر جدول قرار دارند. از سویی بنابر گزارش‌های منتشره، 8 بازیکن سوریه در این دیدار به دلایل مختلف غایب هستند که عمر خربین مهاجم سرشناسشان مهم‌ترین آنهاست.

گفتنی است ایران و سوریه تاکنون ۲۹ بار مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که حاصل آن ۱۷ پیروزی برای ایران، یک پیروزی برای سوریه و ۱۱ تساوی بوده‌ است. در این بازی‌ها جمعاً ۶۲ گل به ثمر رسیده‌ که سهم ایران ۴۷ گل و سهم سوریه ۱۵ گل بوده است.

ایران با سرمربیگری اسکوچیچ تاکنون 2 بار (هر دو در سال جاری) برابر سوریه به میدان رفته و پیروز از زمین خارج شده است؛ اولی در قالب بازی دوستانه (3-0) و دیگری بازی رفت همین مرحله (1-0). حالا سرمربی کروات و بازیکنانش می‌خواهند با هت تریک در پیروزی برابر سوری‌ها، خیال خود را تا حدود زیادی برای صعود به قطر راحت کنند.

گفتنی است امروز لبنان و امارات از ساعت 15:30 و عراق و کره جنوبی از ساعت 18:30 دیگر دیدارهای گروه A را برگزار می‌کنند.

کپی