اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

افزایش ۴۴.۸ درصدی مانده سپرده‌ها / مانده تسهیلات۵۳ درصدی بیشتر شد

افزایش ۴۴.۸ درصدی مانده سپرده‌ها / مانده تسهیلات۵۳ درصدی بیشتر شد

آمار‌های بانک مرکزی از افزایش ۴۴.۸ درصدی مانده سپرده‌ها و ۵۳.۱ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان تیر ماه ۱۴۰۰ نسبت به پایان تیر ۹۹ حکایت دارد.

 گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان تیر ماه سال ۱۴۰۰، حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بیش از ۴۴۲۸۵ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۳۶۹۸.۹ هزار میلیارد ریال (۴۴.۸ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۵۵۳۰.۴ هزار میلیارد ریال (۱۴.۳ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

بیش‌ترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۲۴۴۲۹.۳ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۱۰۸.۵ هزار میلیارد ریال است.

همچنین مانده کل تسهیلات بیش از ۳۲۵۳۵.۴ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۱۲۸۷.۱ هزار میلیارد ریال (۵۳.۱ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۴۶۱۲.۷ هزار میلیارد ریال (۱۶.۵ درصد) افزایش داشته است.
بیش‌ترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۲۱۲۵۴.۳ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۰۲.۵ هزار میلیارد ریال است.

گفتنی است: نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱.۵ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۵ و ۱.۳ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۵.۱ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۶.۸ درصد است.

بانک مرکزی تاکید کرده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران، استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آن‌ها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

/ خبرگزاری صدا و سیما

کپی