اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

5 فناوری که گردشگری در دوران کرونا را نجات داد

5 فناوری که گردشگری در دوران کرونا را نجات داد
بیتا میرعظیمی خبرنگار

با آغاز همه گیری کرونا در سراسر جهان، نوآوری های دیجیتال رشد قابل توجهی پیدا کرده و تجربه ای از حضور ایمن و کارآمد را در زندگی کاربران ثبت کرد. به گونه ای که این روزها بدون مواجهه با منوهای QR یا تهیه پاسپورت های دیجیتالی واکسن، حضور در دنیا بسیار سخت و مشقت بار شده است.

بخشی از نوآوری های دیجیتال در سفر تجربه ای متفاوت خلق کرده و شیوه ای جدید از مسافرت ایمن را به تک تک مسافرین در اقصی نقاط جهان هدیه داده است؛ اما در این میان عده ای از کارشناسان و محققان معتقدند علی رغم توسعه گسترده فناوری های دیجیتال در پاندمی کرونا، حریم خصوصی و امنیت داده های کاربران نقض شده و دیگر اطمینانی به امنیت اطلاعات وجود ندارد. این نگرانی ها اگر چه به حق است اما باید در یک دوره زمانی مشخص نتایج منفی توسعه این فناوری ها سنجیده شده و به گونه ای کاملا علمی ارزیابی شده و در اختیار کاربران قرار گیرد. اما علی رغم این انتقادات، 5 نوآوری وجود دارد که مسافران و گردشگران حتی پس از پاندمی کرونا نیز تمایل به استفاده از آن داشته و قطعا از آن استقبال خواهند کرد. در حقیقت این 5 نوآوری دنیای گردشگری را تغییر داده و جامه ای نو به این صنعت پردرآمد به تن کرده است.
واقعیت مجازی و افزوده
با گسترش پاندمی کرونا در سراسر جهان و لغو گردشگری و مسافرت، موزه ها و مقاصد گردشگری به واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) روی آوردند تا از این طریق تجربه ای انلاین از گردشگری را به نمایش بگذارند. برخی از این تجربیات با یک هدست واقعیت مجازی برخی دیگر نیز تنها از طریق یک لپ تاپ و یا گوشی هوشمند قابل مشاهده بود.
به طور مثال برنامه Xplore Petra در ژوئن 2020 راه اندازی شد تا به کاربران امکان نمایش نسخه کوچک شده ویرانه ها از نمادین ترین سایت باستان شناسی اردن را ارائه دهد. همچنین یک شرکت مسافرتی در قطب شمال نیز یک تجربه واقعیت مجازی را برای نشان دادن شفق شمالی با استفاده از هدست های واقعیت مجازی یا صفحه نمایش رایانه راه اندازی کرد.
موزه هانت در لیمریک، ایرلند، دارای یک جاذبه واقعیت مجازی است که در آن بازدیدکنندگان خود را در "باغ لذت های زمینی" غوطه ور می کنند. همچنین موزه تاریخ طبیعی پاریس، دارای یک نمایشگاه واقعیت افزوده است که بازدیدکنندگان را با حیوانات منقرض شده به شکل دیجیتالی آشنا می کند. موزه ملی سنگاپور نیز دارای تاسیساتی به نام "داستان جنگل" است که در آن گردشگران منظره مجازی متشکل از تقریباً 70 نقاشی طبیعت از مجموعه موزه را مشاهده و بررسی می کنند.
در همین حال موزه ملی تاریخ طبیعی در واشنگتن دی سی، اپلیکیشنی دارد که از واقعیت افزوده برای نشان دادن شکل ظاهری برخی از اسکلت‌های حیواناتش با پوست و ماهیچه روی استخوان‌ها استفاده کرده و نمای جدیدی از مجموعه‌ای را ارائه می‌دهد که قدمت آن به سال‌های 2018 میلادی بازمی‌گردد.
آنو پیلای، مدیر یک شرکت فناوری می گوید: هرگز فناوری واقعیت مجازی و افزوده جایگزین سفر و گردشگری نخواهد شد؛ اما بعد از پایان دوران کرونا، این فناوری ها گردشگری در سراسر جهان را تقویت خواهد کرد. 

فاصله گذاری فناورانه
بسیاری از کشورها در پاندمی کرونا برای اجرای فاصله گذاری اجتماعی در شهرها، فرودگاهها و موزه ها به روبات های هوشمند متوسل شدند. در سنگاپور روبات ها مسئول اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی بوده و در صورت نزدیکی بیش از حد و ازدحام افراد هشدار داده و آن ها را از هم دور می کند. در برخی از شهرها نیز روباتی با نام اسپات در پارک‌ها گشتزنی‌ کرده و از مردم می‌خواهند که حداقل یک متر از یکدیگر فاصله بگیرند.
ایتالیا نیز در دوران کرونا با بهره گیری از دوربین های هوشمند فاصله اجتماعی بازدیدکنندگان را رصد کرده و همزمان مجرمان را نیز شناسایی و دستگیر می کند.  همزمان رستورانی در کشور هلند نیز برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، روبات‌های پیشخدمت را استخدام کرده است. این روبات ها تمامی امور رستوران از سفارش تا تحویل غذا را بدون حضور نیروی انسانی بر عهده گرفتند.

ضدعفونی با نور UV-C
بیش از دو دهه است که بیمارستان ها از نور UV-C برای ضدعفونی و از بین بردن ویروس ها استفاده می کنند. حال با گسترش بیماری مرگبار کرونا، فضاهای عمومی سرپوشیده از جمله فرودگاه ها، سالن های ورزشی، و سالن های سینما از این فناوری برای نابودی و جلوگیری از گسترش انتشار این ویروس استفاده می کنند. UV-C دارای خواص میکروب کشی است که با کووید-19 و سایر عوامل مخرب در هوا و سطوح مبارزه می کند. به همین دلیل در حال حاضر بسیاری از جاها از جمله پله برقی، سرویس های بهداشتی در فرودگاهها و رستوران ها به کمک روبات های هوشمند و نور ماوراء بنفش ضدعفونی شده و محیطی ایمن را برای کاربران فراهم می کند. امروزه بسیاری از شرکت های هواپیمایی با بهره گیری از نور ماوراء بنفش برای تمیز کردن و ضدعفونی فضای داخلی هواپیماها استفاده می کنند.

کدهای QR در رستوران ها
در ابتدایی ترین روزهای همه گیری کرونا، تعدادی از رستوران ها به منظور مقابله با تعطیلی گسترده و نابهنگام رستوران ها و فست فودها، به کدهای QR روی آوردند. جعبه‌های سیاه کوچکی با خط تیره‌های پیکسل‌شده که تنها می توان از طریق یک تلفن هوشمند اسکن کرده و منوی غذا را در آن مشاهده کرد. این فناوری در دوران کرونا بشدت مورد استقبال گرفته و همزمان اموری نظیر سفارش و پرداخت صورت حساب را نیز برعهده گرفت. نحوه استفاده و امنیت این کدهای هوشمند برای مشتری ها بسیار آسان بوده و اموری نظیر سفارش گیری و پرداخت صورتحساب به صورت حضوری و حتی با کمک کارگران در محیط رستوران را بسیار آسان تر و ایمن تر از همیشه کرد.
هر چند که همزمان با توسعه این کدها، بحث حریم خصوصی به طور جدی تر بار دیگر مطرح شد.  چرا که این کدهای هوشمند حجم گسترده ای از اطلاعات کاربران را جمع آوری کرده و از طریق سفارش گیری در اختیار رستوران دارها قرار می دهد. بسیاری از کدها علاوه بر سفارش غذا سئوالاتی نظیر سن و جنسیت را نیز مطرح کرده و ثبت می کند؛ همزمان برخی به راحتی هک شده و اطلاعات مشتری ها را به خطر می اندازد. جی استنلی، تحلیلگر ارشد سیاست در ACLU می گوید: با این کدها نظیر ایمیل های ناشناس برخورد کنید. در صورت استفاده از تلفن همراه رستوران های مطمئن را انتخاب کرده و برنامه های آنتی ویروس را در تلفن های خود نصب کنید.

ردیابی بیماری با فناوری
گروه‌های بهداشت عمومی در گذشته برای ردیابی تماس و شناسایی افراد در معرض بیماری‌های عفونی مانند اچ‌آی‌وی از اقداماتی نظیر ارائه مشاوره، غربالگری و درمان استفاده کردند. این ابزارهای سنتی معمولاً بر اساس تماس‌های تلفنی و سئوالاتی نظیر تماس با افراد آلوده و .. ظرح ریزی و پیاده می شدند. با همه گیری کرونا، مقامات وادار به بهره گیری از فناوری برای ردیابی گسترده تر این بیماری مرگبار روی آوردند.به طور مثال، اپل و گوگل فناوری ردیابی تماس را به نرم افزارهای گوشی های هوشمند خود افزوده و به کاربران اجازه ردیابی و دریافت هشدار در صورت نزدیکی و تماس با افراد آلوده دادند.
الیزابت روبش، تحلیلگر ارشد بیماری های عفونی در انجمن مقامات بهداشت ایالتی و منطقه ای، می گوید: " ارزش و نقش مهم ردیابی تماس برای پیشگیری و کنترل بیماری های عفونی پیشتر به رسمیت شناخته شده بود؛ اما این حجم گسترده از ردیابی بیماری کرونا به کمک فناوری را هرگز در هیچ جای جهان مشاهده نکرده بودیم".
اما ردیابی بیماری کووید19 تنها به اپلیکیشن های نصب شده در تلفن همراه کاربران محدود نمی شود. چرا که در حال حاضر، نقشه‌های حرارتی ویروسی و حتی دوربین های مدار بسته با فناوری تشخیص چهره، بیماری های عفونی را تشخیص داده و دولت ها را در مقابله با همه گیری بعدی یاری می کند.

 

کپی