اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان:

لرستان زیرساخت‌های لازم برای گردشگری را ندارد

لرستان زیرساخت‌های لازم برای گردشگری را ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تاکید کرد که در این استان زیرساخت لازم برای گردشگری وجود ندارد.

مهرداد فتحی بیرانوند در نشست تخصصی با موضوع نقش تورهای گردشگری در حفاظت از محیط زیست و گردشگری پایدار با محوریت جلوگیری از تحریف( سوءاستفاده از محیط‌ زیست) که به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، اداره کل حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی و با حضور تورهای گردشگردی مجاز در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست برگزار شد، بیان کرد: در استانی زندگی می‌کنیم که کنشگران و مطالبه‌گرانی داریم که در کنار نقدهایی که می‌کنند، فضای صمیمی ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه متاسفانه با موضوع تخریب به انحای مختلف در لرستان مواجه هستیم، عنوان کرد: با رعایت قوانین، مقررات، فرهنگ‌سازی و آموزش باید این تخریب‌ها را مدیریت و به حداقل برسانیم.

فتحی بیرانوند گفت: لرستان کم‌نظیرترین استان به لحاظ تنوع ریستی است به گونه‌ای که ۲۵ درصد تنوع زیستی در آن وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان بیان کرد: متاسفانه در استان با تهدید و تخریب (کوهستان، تالاب‌ها و دریاچه‌ها) به لحاظ تنوع زیستی روبرو هستیم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر صنعت گردشگری درآمد بالایی دارد و تمرکز سیاستگذاران برای افزایش رونق اقتصادی کشور می‌تواند توسعه گردشگری باشد.

این مسئول گفت: لرستان نگینی از استان‌های کشور به لحاظ طبیعت و گردشگری است و می‌توان از پتانسیل در افزایش رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

فتحی بیرانوند گفت: لرستان هدف گردشگری است و در ایام تعطیلات و نوروز شاهد حضور فراوان مسافرین هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه در راستای حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی به نفع اقتصاد مردم تلاش خواهیم کرد، افزود: ظرفیت زیستی در هر منطقه مشخص است و چنانچه بیش از حد به طبیعت فشار آورده شود ظرفیت زیستی را معکوس می‌کند به گونه‌ای که میزان تخریب سه برابر میزان احیاست.

وی عنوان کرد: دست‌اندازی انسان سبب تشدید تخریب‌ها شده است و تنها موضوع در مقابله با این مهم آموزش است و در این راستا جهاد دانشگاهی، میراث فرهنگی و حفاظت محیط زیست، می‌توان آموزش‌های عمونی، همگانی و تخصصی جلوی بسیاری از تخریب‌ها گرفته شود.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه برخی تورهای گردشگری خارج از استان سبب تخریب‌هایی شدند و به عنوان نمونه تخریب در منطقه تنگه پیازه را شاهد بودیم،گفت: در حال حاضر با ورود گردشگران به برخی مناطق مواجه‌ایم که در آنجا آلودگی و پسماندهایی را در طبیعت به جای می‌گذارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه در استان زیرساخت‌های لازم برای گردشگری وجود ندارد، بیان کرد: باید گردشگری مسئولانه در جامعه ترویج داده شود.

/ایسنا

کپی