اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کروکی هوشمند جلوی کلاهبرداری در تصادفات را می‌گیرد

کروکی هوشمند جلوی کلاهبرداری در تصادفات را می‌گیرد

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: وقتی ترسیم کروکی‌ها به صورت الکترونیک و هوشمند باشد، همه اطلاعات فرد وارد سیستم می‌شود.

سرهنگ مومنی درباره تاثیر هوشمند شدن ترسیم کروکی تصادفات بر نوع و کیفیت دخالت نیروی انسانی در شناسایی عامل تصادفات گفت: نباید تصور شود الکترونیکی شدن ترسیم تصادفات منجر به کم شدن از نقش نیروی انسانی در زمینه تشخیص عوامل تصادف می‌شود. تا به حال نحوه ترسیم کروکی تصادفات به شیوه سنتی و از طریق ترسیم دستی بر روی کاغذ انجام می‌گرفت، اما با برنامه‌ای که برای هوشمند کردن ترسیم کروکی در دستور کار قرار گرفته دست افزار‌هایی در اختیار کارشناسان پلیس راهور گذاشته می‌شود تا از این طریق این نوع خدمات به شهروندان ارائه بشود.

وی افزود: در واقع کل ماجرای الکترونیکی شدن ترسیم کروکی‌ها به این صورت است که تبلت‌هایی در اختیار افسرانی که کارشناس تصادف هستند، قرار داده می‌شود. این افسران هم از این به بعد به جای اینکه کروکی‌ها را روی کاغذ ترسیم کنند از طریق همین دست افزار‌ها اقدام می‌کنند.

سرهنگ مومنی ادامه داد: افسران ما از طریق این دست افزار‌ها هم کروکی صحنه تصادف را ترسیم می‌کنند و هم اطلاعات راننده و خودرو را وارد سامانه می‌کنند. مطلوبیت هوشمند شدن ترسیم کروکی‌ها این است که در این سامانه هوشمند وقتی مشخصات فرد راننده جستجو شود می‌توان همه اطلاعات مربوط به او را دریافت کرد. یعنی وقتی شماره ملی راننده در این نرم افزار وارد شود می‌توان همه اطلاعات و مشخصات او را دریافت کرد. باید اطمینان داشته باشیم که وقتی ترسیم کروکی به روش دستی کنار گذاشته بشود ارتباط پلیس راهور با شرکت‌های بیمه و سازمان‌های مختلف به صورت نظام یافته و سیستمی خواهد بود و پلیس راهور آمار‌های به روز را در اختیار خواهد داشت.

وی گفت: تحقق این مساله باعث خواهد شد تا جلوی انواع کلاهبرداری‌ها گرفته شود و شیوه‌هایی که کلاهبرداران برای جعل کروکی تصادف در پیش می‌گیرند مورد شناسایی قرار خواهد گرفت.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ در پاسخ به اینکه ایراد عمده‌ای که در ترسیم دستی کروکی‌ها وجود دارد به چه مواردی مربوط می‌شود؟ گفت: در شیوه دستی ترسیم کروکی تصادفات احتمال جعل و کلاهبرداری بالاست. در این نوع از ترسیم کروکی امکان دستکاری در کروکی‌ها وجود دارد و تخلفات دیگری هم می‌تواند در این روش اتفاق بیفتد. مثلا فرد متخلف این امکان را خواهد داشت که مشخصات راننده را تغییر بدهد و اطلاعاتی را کم و زیاد کند. این‌ها مشکلاتی است که در ترسیم دستی کروکی‌ها وجود دارد، اما وقتی ترسیم کروکی‌ها به صورت الکترونیک و هوشمند در بیاید همه اطلاعات فرد وارد سیستم می‌شود و کارشناس تصادفات پلیس راهور هنگام برخورد با یک تصادف رانندگی از طریق دست افزاری که در اختیار خواهد داشت می‌تواند متوجه شود که با چه نوع راننده‌ای روبرو شده است.

سرهنگ مومنی افزود: در واقع سیستمی شدن اطلاعات باعث می‌شود تا وضع و سوابق رانندگان برای افسر پلیس راهور روشن باشد و افسر پلیس با این هوشمندسازی‌ها این امکان را خواهد داشت تا اطلاعات گوناگونی نظیر سوابق تخلفات رانندگان یا سوابق استعلامات بیمه‌ای آن‌ها را به سرعت به دست بیاورد، همچنین از این طریق سوابق کروکی‌هایی که در تصادفات گذشته برای این راننده ترسیم شده را می‌توان به دست آورد. با این شیوه باید این اطمینان را هم داشته باشیم که آمار مربوط به جعل و کلاهبرداری در زمینه تصادفات رانندگی هم به شکل محسوسی کاهش پیدا خواهد کرد.شبکه خبر 

کپی