اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

چاووش‌اوغلو: به خرید سوخو از روسیه فکر می‌کنیم/ روسیه و آمریکا به وعده‌هایشان عمل نکردند

چاووش‌اوغلو: به خرید سوخو از روسیه فکر می‌کنیم/ روسیه و آمریکا به وعده‌هایشان عمل نکردند

وزیر امور خارجه ترکیه امروز (پنجشنبه) گفت، آمریکا یا باید جنگنده‌های اف-۳۵ به آنکارا بدهد، یا اینکه پول آن پس بدهد یا اینکه به جای آن یک محصول دیگر ارائه کند.

 مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با سی‌ان‌ان ترک گفت: اگر آمریکا نمی‌خواهد مشکل اف-۳۵ را حل کند یا اگر کنگره آمریکا مانع آن شود، ترکیه گزینه‌های دیگری از جمله خرید سوخو-۳۵ یا سوخو-۵۷ ساخت روسیه را بررسی خواهد کرد.

وزارت دفاع ترکیه امروز اعلام کرد، آنکارا و واشنگتن برای ادامه مذاکرات به منظور حل و فصل اختلاف روی برنامه جنگنده‌ تهاجمی اف-۳۵ توافق کرده‌اند. براساس این بیانیه، نمایندگان وزارت دفاع‌های ترکیه و آمریکا در آنکارا ملاقات کرده و طی آن مسائل مالی هم مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۹ واشنگتن اعلام کرد، ترکیه بابت خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه از برنامه اف-۳۵ها کنار گذاشته می‌شود. ترکیه اما تاکید دارد اس-۴۰۰ها تهدیدی برای سامانه‌های ناتو، ائتلاف ناتو یا تسلیحات آن نیست. آنکارا همچنین بارها پیشنهاد داده کمیسیونی برای حل مناقشه تشکیل شود.

سوریه

چاووش‌اوغلو در واکنش به پرسشی درباره سوریه و افزایش اقدامات "تروریستی" در این کشور گفت، نه روسیه و نه آمریکا به تعهدی که بعد از عملیات ترکیه برای عقب‌راندن عوامل پ‌ک‌ک – ی‌پ‌گ در مرزهایش دادند، عمل نکردند.

او گفت: پ‌ک‌ک – ی‌پ‌گ به حملاتشان افزوده‌اند. نه روسیه و نه آمریکا به وعده‌هایشان عمل نکردند. ما آنچه برای خودمان بهترین است، انجام می‌دهیم.

پرونده کاوالا و اظهارات سفیران

وزیر خارجه ترکیه درباره اظهارنظرهای ۱۰ سفیر غربی درباره پرونده عثمان کاوالا، فعال سرشناس ترک گفت آنها حق ندارند در امور داخلی ترکیه مداخله کنند و قطعا آنها صلاحیت ندارند که به قوه قضاییه ترکیه دستور بدهند.

چاووش‌اوغلو گفت: ما به دستور رئیس جمهورمان (رجب طیب اردوغان) تدارکات را برای اعلام این افراد به عنوان عناصر نامطلوب انجام داده بودیم و قرار بود روز دوشنبه آن را به کابینه ارائه کنیم. پس از سخنرانی رئیس جمهور ما، وحشت بیشتر شد، برخی از این مقام‌ها شروع به بستن چمدان‌های خود کردند و سپس یک قدم رو به عقب برداشتند./ایسنا 

کپی