اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان:

روزانه هزاران مترمکعب گازاسیدی همراه با نفت در خوزستان سوزانده می شود

روزانه هزاران مترمکعب گازاسیدی همراه با نفت در خوزستان سوزانده می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: روزانه هزاران مترمکعب گاز اسیدی همراه با نفت در خوزستان سوزانده می‌شود که خطرات زیادی را برای سلامت مردم ایجاد کرده است.

محمد جواد اشرفی در نشست بررسی جمع‌آوری فلرهای نفتی که روز پنجشنبه در شرکت نفت و گاز کارون در اهواز و با حضور رییس سازمان بازرسی کشور برگزار شد بیان کرد: متاسفانه طرح آماک به خوبی در خوزستان  اجرا نشد، و از ریاست سازمان بازرسی تقاضا داریم به این موضوع ورود کرده تا طرح آماک به درستی عملیاتی شود.

وی گفت: هر چند تلاش هایی در این باره انجام شده به عنوان مثال فاز دوم پالایشگاه بید بلند ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز را دریافت می‌کند اما کافی نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه مشکلات زیست محیطی با نفت، تنها در بحث جمع آوری فلرهای نفتی خلاصه نمی شود افزود: از دیگر مشکلات زیست محیطی که شرکت نفت ایجاد میکند پساب های نفت، و سایر آلاینده ها است که باید برای این مشکلات فکری شود.

وی گفت: در اهواز شرکت نفت، رفتار مناسبی در قبال سلامتی مردم ندارد و اقدام موثری برای رفع آلودگی‌های ناشی از فلرهای نفتی انجام نمی‌دهد.

اشرفی ادامه داد:دستگاه قضایی باید در این خصوص برخورد جدی تر را با شرکت نفت داشته باشد چرا که در بلند مدت با مشکلات بیشتری روبه رو خواهیم شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: قرار بود شرکت نفت ۲۰۰ هزار هکتار فضای سبز را در مناطقی از استان که فعالیت نفتی دارد ایجاد کند اما هیچ اقدامی انجام نداده است؛ یکی از عوامل وجود گرد و غبار در خوزستان آلودگی های نفتی است که می توان با ایجاد فضای سبز در کاهش آن کمک کرد.

وی با بیان اینکه شرکت نفت در بیشتر زمین ها و مناطق اهواز معارض است افزود: این شرکت باید اجازه کاشت نهال و فضای سبز را بدهد تا اهواز بیش از این دچار آلودگی زیست محیطی ناشی از آلاینده های نفت نشود.

اشرفی بیان کرد: گاز سوزی به شدت در تمام میادین نفتی خوزستان  وجود دارد و وجود تعداد زیاد فلر نفتی مشکلات زیادی را برای سلامت جسم و روان مردم ایجاد کرده است.

رییس سازمان بازرسی کشور که به همراه رییس قوه قضاییه به خوزستان سفر کرده ، روز پنجشنبه از تاسیسات نفتی شرکت کارون در اهواز و تاسیسات طرح آماک ( طرح جمع آوری فلرهای نفتی) بازدید کرد و در نشستی با مسوولان و مدیران شرکت مناطق نفتخیز جنوب، روند اجرای طرح آماک را جویا شد./ایرنا 

کپی