اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

چین: با هرگونه تماس آمریکا و تایوان مخالفیم

چین: با هرگونه تماس آمریکا و تایوان مخالفیم

سنگوی وزارت خارجه چین امروز (پنج‌شنبه) گفت، پکن با هرگونه تماس نظامی و رسمی ایالات متحده و تایوان و همچنین مداخله واشنگتن در امور تایوان مخالف است.

 پیشتر تسای اینگ‌-ون، رئیس‌جمهوری تایوان در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان حضور نظامیان آمریکایی در این جزیره خودگردان به منظور آموزش نیروهای تایوانی را تایید کرد. تسای همچنین مدعی شد که تهدید از جانب چین هر روز در حال افزایش است و از حمایت واشنگتن در صورت وقوع یک حمله ابراز اطمینان کرد.

براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، "وانگ ونبین" سخنگوی وزارت خارجه چین امروز با تاکید بر اینکه روابط آمریکا – چین بر پایه "اصل چین واحد" است، گفت: ایالات متحده باید به اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه ایالات متحده و چین پایبند باشد. ما به شدت مخالف هرگونه تماس رسمی و نظامی بین ایالات متحده و تایوان و همچنین دخالت ایالات متحده در امور داخلی چین هستیم.

در همین حال شو جوئتینگ، سخنگوی وزارت تجارت چین امروز (پنج‌شنبه) گفت، پکن رسما اعتراض خودش را به ایالات متحده درباره ابطال مجوز شرکت "تلکام چاینا" ابراز کرده و از واشنگتن می‌خواهد تا اشتباهش را تصحیح کند.

به گفته او، چنین اقدامی به فضای همکاری میان دو کشور آسیب رسانده و چین تدابیر لازم برای حفاظت از منفعت مشروع شرکت‌های چینی را به کار می‌بندد. این در حالیست که کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا سه‌شنبه با استناد به آنچه "نگرانی‌های امنیت ملی" خواند، مجوز فعالیت این شرکت چینی را باطل اعلام کرد./ ایسنا

کپی