اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

درمان دیابت نوع دو با رویکردی جدید

درمان دیابت نوع دو با رویکردی جدید

محققان آمریکایی با پیوند سلول‌های عضلانی مهندسی‌شده موفق به جذب گلوکز و درمان دیابت نوع دو شدند

بدن ما به صورت طبیعی مقداری قند را ذخیره کرده و به منظور تامین انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه، جذب قند از رژیم غذایی نیزضروری است اما زمانی که میزان قند خون از مقدار مشخصی تجاوز می‌کند، منجر به بروز عارضه‌ای موسوم به قندخون می‌شود. قند خون می‌تواند به اندام‌ها آسیب زده و مشکلات متعددی را برای سلامتی ایجاد کند.

محققان آمریکایی به تازگی به رویکرد جدید دست یافتند که قادر به کنترل قند خون به مدت طولانی است. در این روش سلول‌های بنیادی عضلانی مهندسی‌شده برای جذب گلوکز خون پیوند زده می‌شوند.

مطالعات نشان می‌دهد سلول‌های عضلانی هدف اصل جذب گلوکز از سطح خون هستند. در این مطالعه محققان سلول‌های عضلانی نمونه‌های حیوانی را جدا کرده و آنان را به گونه‌ای مهندسی کرده‌اند که مقدار بیشتری انتقال‌دهنده فعال‌شده انسولین (GLUT۴) داشته باشند. سپس این سلول‌ها به منظور شکل‌دهی بافت عضلانی مهندسی‌شده رشد داده می‌شوند و پس از آن به شکم موش‌های مبتلا به دیابت پیوند زده می‌شوند.

نتایج نشان می‌دهد این سلول‌ها قادر به کنترل میزان گلوکز در سطح قند خون هستند. موش‌هایی که با این روش درمان شده‌اند ماه‌ها سطح قند خون نرمالی داشتند و کبد چرب آنان درمان شده است.
محققان در تلاش هستند تا از این روش برای درمان دیابت نوع دو در انسان استفاده کنند.   


آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد دیابت
- تعداد افراد مبتلا به دیابت از ۱۰۸ میلیون در سال ۱۹۸۰، به بیش از ۴۲۵ میلیون نفر رسیده است.
- شیوع جهانی دیابت در افراد بالای ۱۸ سال، از ۴.۷ درصد در سال ۱۹۸۰، به ۸.۵ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.
- سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.
- دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.
- در سال ۲۰۱۶میلادی، ۱.۶ میلیون مرگ، مستقیما به دیابت مربوط بود و ۲.۲ میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از ۷۰ سال گزارش شده است.
- بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۶ میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.
- رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع ۲ هستند.
- بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به‌راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.
- از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.
- از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه‌های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش‌های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.

نتایج این مطالعه در نشریه Science Advances منتشر شده است./ایسنا

کپی