اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

درخواست کنگره امریکا برای اصلاح روابط با ترکیه و هند

درخواست کنگره امریکا برای اصلاح روابط با ترکیه و هند
زهره صفاری

کاخ سفید دیروز با دریافت دو نامه متفاوت از قانونگذاران امریکایی با سیاست دوگانه‌ای برای فروش تسلیحات روبه‌رو شد؛ سیاستی که عرضه تسلیحات به ترکیه را ممنوع و تقبیح می‌کرد و اصرار بر فروش سلاح به هند برای گسترش روابط دوجانبه داشت.

به گزارش «رویترز»، یازده نماینده دموکرات و جمهوریخواه در نامه‌ای به «جو بایدن» رئیس جمهوری و «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه امریکا با ابراز نگرانی از گزارش‌های اخیر درباره فروش احتمالی 40 جنگنده جدید اف-16 لاکهید مارتین و 80 کیت مدرن‌سازی این جنگنده‌ها، خواستار توقف آن شدند. در این نامه نمایندگان با تأکید بر اینکه ترکیه بیش از یک هم‌پیمان، مانند رقیبی مقابل امریکا رفتار می‌کند، آمده است: «در پی بیانیه ماه سپتامبر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه درباره افزایش میزان خرید سیستم‌های موشک‌های S-400 روسی، ما نمی‌توانیم با ارسال تجهیزات هوایی امریکا به هم‌پیمانی که بیشتر شبیه یک متخاصم عمل می‌کند، امنیت ملی‌مان را به مخاطره بیندازیم. بدون شک کنگره نیز برای مسدود کردن این مجوز فروش متحد است. بنابراین امریکا نمی‌تواند در برهه فعلی تجهیزات نظامی بیشتری به دولت ترکیه ارائه کند.» کاخ سفید هنوز واکنشی به این نامه نداشته و سخنگوی وزارت خارجه نیز اعلام کرد این وزارتخانه پاسخی برای درخواست کنگره ندارد.
این درخواست در حالی از سوی کنگره مطرح شده است که آنکارا پیش‌تر سفارش بیش از 100 جنگنده F-35 لاکهید مارتین نیز به واشنگتن داده بود اما امریکا با توجه به توافقات تسلیحاتی ترکیه با روسیه برای خرید S-400، این کشور را از لیست خریداران خود خارج کرد.
دعوت به همکاری با هند
گرچه هنوز مقامات دولت «بایدن» تصمیمی درباره فروش تسلیحات به ترکیه نگرفته‌اند، دو سناتور امریکایی خواستار رفع تحریم‌های تسلیحاتی صورت گرفته برای هند به دلیل خرید سیستم دفاع موشکی S-400 روسی شدند.
به نوشته «الجزیره»، هند با امضای توافق 5.5 میلیارد دلاری با روسیه در سال 2018 برای تأمین سیستم‌های موشکی زمین به هوا برای حفاظت از مرزها در برابر تخاصم پاکستان و چین، مورد غضب امریکا قرار گرفت و به دلیل نقض قانون سال 2017 ایالات متحده برای ممنوعیت خرید سلاح از روسیه، تحریم شد.
«جان کورنین» جمهوریخواه و «مارک وارنر» دموکرات در این نامه به «جو بایدن» اعلام کردند: «باور ما این است که امنیت ملی‌مان در گرو برداشتن تحریم‌ها است. چرا که نگرانی ما این است که سیستم‌های روسی، تحریم‌های امریکا را علیه هند  بی‌اثر کنند.»
هند هزینه پایینی برای خرید سیستم‌های S-400 داده است و طبق توافق قرار است تا اواخر امسال منبع تغذیه‌های این موشک‌ها را نیز دریافت کند. دو سناتور امریکایی که میز هند را در سنا در‌اختیار دارند معتقدند: «نگرانی‌ها بیش از هر چیز از روسیه است و اینکه اگر تحریم‌ها برقرار بماند روابط امریکا و هند به کلی نابود خواهد شد.» هند در حالی قراردادهای تسلیحاتی با روسیه را دنبال می‌کند که میزان خرید تسلیحاتی این کشور در 5 سال اخیر نسبت به زمان مشابه آن در گذشته 53 درصد افت داشته است اما در همین زمان فروش تسلیحات امریکا به هند تا 3.4 میلیارد دلار افزایش را در سال 2020 نشان می‌دهد: «تحریم هند در برهه فعلی می‌تواند بر روابط دوجانبه امریکا و هند در هر زمینه‌ای از واکسن گرفته تا همکاری‌های دفاعی، انرژی یا تبادل فناوری اثرگذار باشد.»/ ایران 

کپی