اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

آتش «عصای موسی» در خرمن تل آویو

آتش «عصای موسی» در خرمن تل آویو
بنفشه غلامی

در جدیدترین حمله سایبری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، گروه هکرهای موسوم به «عصای موسی» اقدام به انتشار مشخصات و اطلاعات شخصی صدها نظامی رژیم صهیونیستی کرد. این گروه ساعتی پیش از انتشار این اسناد، تصاویری از زندگی شخصی «بنی گانتس»، رئیس ارتش رژیم صهیونیستی را منتشر کرده بود تا اثبات کند، سران این رژیم زیر ذره‎بین آنها هستند.

در آخرین ساعات سه‌شنبه شب، بخش آنلاین روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» که با نام «وای نت نیوز» فعالیت می‌کند، از حمله هکری به ارتش رژیم صهیونیستی خبر داد. بر اساس اطلاعاتی که «وای نت نیوز» منتشر کرده، اسنادی که گروه هکری «عصای موسی» در فضای تلگرام منتشر کرده، شامل جزئیات حساس کسانی می‌شود که در ارتش رژیم صهیونیستی فعالیت دارند. اطلاعاتی نظیر سوابق اجتماعی و روانی و شخصیتی این افراد و همچنین آدرس محل زندگی، آدرس ایمیل و حتی شماره تلفن شخصی آنان. اسناد فاش شده همچنین حاوی برخی اطلاعات بسیار جزئی درباره این نظامیان است. از جمله اینکه این افراد دقیقاً چه نقشی در ارتش رژیم صهیونیستی دارند و چه فعالیت‌هایی را دنبال می‌کردند و حتی اینکه چرا در برخی موارد نتوانسته‌اند در پستی که به آنها سپرده شده بوده، حاضر شوند. بخش دیگری از این اسناد نیز شامل نام و ریز اطلاعات نوجوانانی است که مایل به پیوستن به ارتش رژیم صهیونیستی هستند و برای حضور در آن ثبت نام کرده‌اند. در کنار اسامی این نوجوانان نیز اطلاعات درباره وضعیت روانی آنان و حتی وضعیت اقتصادی خانواده‌های آنان مشاهده می‌شود.
این گروه هکری در یکی از پست‌های خود نوشت: «ما از همه تصمیماتی که می‌گیرید، با خبر هستیم و در جایی که فکرش را نمی‌کنید، به شما ضربه خواهیم زد. ما اسناد محرمانه و سری، نقشه‌های نظامی وزارت دفاع و اطلاعات استقرار نیروهایتان را در دست داریم و پرده از جنایات شما در جهان برخواهیم داشت.» مطابق اطلاعاتی که این گزارش منتشر کرده است، گروه هکری «عصای موسی»، از ربات‌های تلگرامی استفاده کرده و هشدارهایی مبنی بر اینکه «پایان شما نزدیک است»، منتشر کرده است.
واکنش‌ها و وحشت در ارتش اسرائیل
دیروز در پی انتشار خبرهای مربوط به هک ارتش رژیم صهیونیستی اداره امنیت سایبری رژیم صهیونیستی با تأیید این حمله اعلام کرد که به تمامی ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی این رژیم هشدار داده تا نسبت به شناسایی ضعف‌های احتمالی دستگاه‌ها و سیستم‌های اینترنتی خود اقدام کنند و با نصب جدیدترین به‌روز رسانی‌های مایکروسافت باگ‌ها و نواقص موجود در سیستم‌های امنیت سایبری خود را برطرف کنند. با این حال تا عصر دیروز ارتش رژیم صهیونیستی و یا وزارت دفاع این رژیم نسبت به این درز اطلاعاتی واکنشی نشان ندادند. افشای این اطلاعات باعث رعب و وحشت بین نظامیان این رژیم شده است. به گزارش «وای نت نیوز»، یکی از نظامیان جوانی که مشخصاتش در این درز اطلاعاتی منتشر شده است، در گفت‌و‌گو با این سایت خبری گفته است: «تمامی مشخصات من اینجا منتشر شده. من واقعاً نمی‌دانم این جزئیات زندگی‌ام چطور اینجا است. این اصلاً خوب نیست که نتوانسته‌اند از اطلاعات من محافظت کنند. واقعاً از این وضعیت متعجبم.»
یکی دیگر از آنان نیز گفته است: «این خیلی ترسناک است که ریز اطلاعات شما در دسترس همه باشد. اینکه همه بتوانند تمام اطلاعات تو را ببینند و احتمال اینکه از این اطلاعات سوء‌استفاده شود، بسیار ترسناک است. این شرایط واقعاً باعث استرس می‌شود. امیدوارم یکی پیدا شود که بتواند مانع انتشار بیشتر چنین اطلاعاتی شود.»
سابقه حملات سایبری در رژیم صهیونیستی
این اولین بار نیست که رژیم صهیونیستی با چنین حملات سایبری در جهان مواجه می‌شود. تاکنون گروه‌های هکری بین‌المللی بسیاری تلاش کرده‌اند به اطلاعات و اسناد این رژیم دسترسی پیدا کنند. در بین این گروه‌ها می‌توان به گروه‌های «سایه تاریک» (Black shadow) و همین طور «N3tw0rm» و «Pay2Key» اشاره کرد که شرکت‌های بزرگ فعال در سرزمین‌های اشغالی فلسطین نظیر شرکت بیمه «شیربیت»، «IAI»، «اینتل» و... را هدف قرار داده بودند. این حملات در شش ماه اخیر افزایشی قابل توجه داشته است. نزدیک به 4 ماه پیش در 19 جولای (28 تیرماه) به سایت بزرگترین بیمارستان‌های سرزمین‌های اشغالی فلسطین حمله سایبری شد و کمتر از یک ماه پس از آن در 10 اوت (19 مرداد) سازمان‌های خصوصی و دولتی رژیم صهیونیستی هدف قرار گرفتند. در این حمله سایبری که گفته شد توسط هکرهای چینی انجام شده است، نهادهای نظامی رژیم صهیونیستی نیز هدف قرار گرفتند. 22 سپتامبر (31 شهریور) نیز یکی از بزرگترین شرکت‌های خدمات ارتباطی رژیم صهیونیستی با عنوان «وویسنتر» هدف حمله سایبری قرار گرفت. گروهی که این هک را انجام داد، «دئوس» نام دارد. این گروه مدعی شده بود که 15 ترابایت از داده‌های «وویسنتر» را به دست آورده و قصد فروش آنها را دارد. این در حالی است که تل‌آویو که همواره تلاش می‌کند خود را نفوذناپذیر نشان دهد، به‌طور معمول ایران را مسئول این حملات معرفی می‌کند اما تحقیقات بعدی نشان داده این ادعاها درست نبوده‌اند. از جمله دسامبر سال 2020 زمانی که به شرکت بیمه «شیربیت» حمله و اطلاعات و مشخصات بیمه‌شوندگان آن شامل افراد سرشناس و متنفذ رژیم صهیونیستی مثل قاضی ارشد دادگاه تل‌آویو منتشر شد، رسانه‌های این رژیم اخباری در خصوص حمله سایبری ایران به این شرکت منتشر کردند اما خیلی زود مشخص شد، این هک به دلیل بی‌توجهی مسئولان این شرکت صورت گرفته و گروه هکری عامل حمله خواهان دریافت مبالغ کلان از این شرکت بوده است./ ایران 

کپی