اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

زغال‌سوزها پشت ماجرای قطع درختان در گناباد

زغال‌سوزها پشت ماجرای قطع درختان در گناباد

درختان روستای سنو گناباد یکی پس از دیگری به دست سودجویان و دلالان زغال قطع می‌شوند و مردم نگران وضعیت روستا و حاصل سال‌ها تلاش و دست رنجشان هستند.

ماجرا از آنجایی شروع می‌شود که اهالی روستا صبح که برای شروع کار و تلاش عازم زمین‌های زراعی می‌شوند مشاهده می‌کنند از درختان چندین ساله روستا در مسیر خبری نیست و از انتها بریده شده‌اند. این موضوع در روزهای دیگر نیز تکرار شد و اعتراض مردم را برانگیخت. آنها از مسئولین درخواست جدی برای این موضوع دارند. به گزارش تسنیم، مهدی ذوالفقاری رئیس شورای اسلامی روستای سنو اظهار داشت: حق قطع درختان در زمین‌های شخصی و عمومی صورت گرفته که از همان ساعات اولیه این موضوع را پیگیری کرده‌ایم. وی ادامه داد: روستای سنو یکی از روستاهای ییلاقی بخش کاخک است که در طول سال میزبان گردشگران زیادی است که ما برای حفظ فضای سبز روستا تلاش‌های زیادی کرده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم به این راحتی آن را از بین ببرند.
رئیس شورای اسلامی روستای سنو بیان کرد: تعداد درختان قطع شده هنوز مشخص نیست و در حال بررسی است ولی هر یک از درختان نزدیک 30 سال و بیشتر قدمت داشته‌اند. نعمت غفوری، مدیر جهاد کشاورزی گناباد نیز اظهار داشت: روند قطع درختان در داخل مناطق روستایی بدین شکل است که فرد درخواست کتبی ارائه کند و کارشناسان جهاد کشاورزی پس از بازدید از درخت خشک شده یا دارای بیماری نقطه مکانی را مشخص می‌کند تا درخت قطع شود. وی ادامه داد: پس از قطع درخت برای حمل آن باید از اداره منابع طبیعی محل مجوز حمل دریافت کنند در غیر این صورت با افراد برخورد صورت می‌گیرد.  مدیر جهاد کشاورزی گناباد درباره قطع درختان روستای سنو عنوان کرد: در این مورد مجوزی از سوی جهاد کشاورزی صادر نشده و این موضوع را نیز در دست پیگیری داریم که برابر آخرین اخبار دو نفر از شهرستان‌های همجوار گناباد توسط نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند.
محمدرضا نخعی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد هم اظهارداشت: با توجه به اینکه درختان قطع شده در روستای سنو در داخل محدوده روستا است، صدور هرگونه مجوز با اداره جهاد کشاورزی است و اداره منابع طبیعی در عرصه‌های دیگر مجوز صادر می‌کند.
وی افزود: مجوز صدور حمل چوب منوط به درخواست و نامه کتبی اداره جهاد کشاورزی است که در خصوص درختان روستای سنو چنین درخواستی از منابع طبیعی صورت نگرفته و مجوزی صادر نشده است.

کپی