اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کپسول اسپیس ایکس فضانوردان روس را به فضا می برد

کپسول اسپیس ایکس فضانوردان روس را به فضا می برد

به گفته رئیس سازمان فضایی روسیه به فضانوردان روسیه اجازه داده می‌شود در آینده همراه کپسول کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کنند زیرا به نظر مسئولان روسی اسپیس ایکس تجربه کافی دارد.

دیمیتری راگوزین، رئیس سازمان فضایی روسیه (راسکاموس) طی یک کنفرانس خبری در کنگره بین المللی فضانوردی در دبی این اظهارات را بیان کرد.

پس از بازنشسته شدن شاتل‌های فضایی ناسا در سال ۲۰۱۱، روسیه به طور انحصاری فضانوردان را به فضا می‌برد. این در حالی است که مقامات این کشور قبلاً از عدم تمایل خود برای پرواز با فضاپیمای خصوصی آمریکایی سخن گفته و به فقدان تجربه اسپیس ایکس در این زمینه اشاره کرده بوند. راگوزین در این باره گفت: اما این روند تغییر کرده است.

رئیس سازمان فضایی روسیه افزود: از نظر ما اسپیس ایکس تاکنون تجربه کافی کسب کرده تا بتواند فضانوردان ما را در کپسول کرو دراگون حمل کند.

راگوزین همچنین اعلام کرد دو سازمان فضایی طی جلسه‌ای در این کنگره درباره مناسبات آینده با یکدیگر گفتگو می‌کنند. او در بخش دیگری از سخنانش گفت: تصور می‌کنم در موقعیتی قرار گرفته ایم که بتوانیم درباره کاندیداهای احتمالی که همراه کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی می‌روند، گفتگو کنیم.

این اظهار نظر برای ناسا مهم است زیرا تمایل زیادی به تبادل صندلی میان کپسول کرو دراگون و سایوز روسیه دارد. البته به نوشته اسپیس نیوز احتمالاً فضانوردان روس بعد از مأموریت کرو-۵ با اسپیس ایکس به فضا سفر خواهند کرد.

اسپیس ایکس نیز تاکنون ۴ مأموریت سرنشین دار موفق را پشت سر گذاشته است. این شرکت در می ۲۰۲۰ میلادی دو فضانورد را به طور آزمایشی به فضا برد. مأموریت‌های کرو-۱ و کرو-۲ هر کدام همراه ۴ سرنشین به ترتیب در نوامبر ۲۰۲۰ و آوریل ۲۰۲۱ میلادی انجام شدند.

همچنین اسپیس ایکس به طور موفقیت آمیز نخستین مأموریت مداری تجاری به نام «اینسپیریشن ۴» را انجام داد. در این مأموریت ۴ شهروند عادی به مدت ۳ روز به فضا رفتند.

در حال حاضر ناسا و اسپیس ایکس مشغول آماده سازی های نهایی برای انجام مأموریت کرو-۳ هستند. این مأموریت قرار است ۳۱ اکتبر انجام شود تا ۴ فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد./مهر

کپی