اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

بهترین و بدترین راه‌های کنترل خشم

بهترین و بدترین راه‌های کنترل خشم

در این گزارش با بهترین و بدترین روش‌ها برای کنترل خشم آشنا شوید.

هنگام رانندگی برای رفتن به سر کار، کسی جلویتان می‌پیچد. رئیس تان برای ارتقاء شغلی اسم شما را رد نمی‌کند. یکی از بستگان تان از زدن واکسن کرونا خودداری می‌کند. تقریباً برای همه افراد موقعیت‌هایی وجود داشته که خونشان را به جوش بیاورد. افراد اغلب برای خلاص شدن از این احساس آتشین، عصبانیت خود را بروز می‌دهند. به گفته‌ی برَد بوشمن، استاد ارتباطات دانشگاه دولتی اوهایو این بهترین راه نیست. راه‌های بهتری هم برای کنترل خشم وجود دارد.

او می‌گوید: «به جای بیرون ریختن خشم یا فرو خوردن آن، بهتر است از حرارتش کم کنیم.» او می‌گوید که در صورت عدم کنترل خشم، ممکن است دست به گریبان بیماری‌های قلبی-عروقی شویم. حال ببینیم بهترین و بدترین روش‌ها برای کنترل خشم چیست.

نفس عمیق بکشید

بوشمن می‌گوید عصبانیت در افراد، تحریک‌های فیزیولوژیک نظیر افزایش ضربان قلب و تغییر فشار خون را به همراه خواهد داشت. برای کاهش این تحریک، افراد باید نفس عمیق بکشند و تا ۱۰ بشمرند. با گذر زمان، تحریک کاهش می‌یابد. در هنگام عصبانیت، فعالیت‌هایی که می‌توانند برای تمدد اعصاب مورد استفاده قرار بگیرند عبارتند از: یوگا، گوش کردن به موسیقی آرامش‌بخش، حمام کردن و…

درباره عصبانیت خود با دیگران صحبت نکنید

خیلی از اشخاص از این کار برای تخلیه خود استفاده می‌کنند. اما به گفته‌ی بوشمن با این کار سطح تحریک همچنان بالا می‌ماند چرا که خاطره‌ها در خط مقدم ذهن تان باقی می‌ماند. وی می‌گوید: «وقتی با دوستانمان صحبت می‌کنیم، آن‌ها تنها احساسات ما را تصدیق می‌کنند.» و این در عوضِ کم کردن عصبانیت، به آتش خشم مان می‌افزاید.

سعی کنید مساله را حل کنید

اغلب خشم هنگامی سراغمان می‌آید که با مشکلی دست به گریبان هستیم. انرژی‌ای را که از عصبانیت حاصل می‌شود، می‌توان در مسیر حل مساله هدایت کرد. جون جت، خواننده راک می‌گوید در زندگی کاری اش موقعیت‌های بسیاری را تجربه کرده که درونش خشم را شعله ور کرده اند مثل تف کردن یکی از حضار بر رویش هنگام اجرا روی صحنه. او این خشم را گرفته و ترانه‌ی «سوء شهرت» را به عنوان راهی برای تخلیه آن احساس خلق کرده است.

کار‌های فیزیکی نکنید

بدترین روش برای کنترل خشم، تخلیه به وسیله‌ی کار‌های فیزیکی همچون مشت زدن به کیسه بوکس یا شکستن اجسام است. این کار چنین رفتاری را تقویت می‌کند بنابراین دفعه‌ دیگر که عصبانی شدید، تمایل خواهید داشت که برخورد فیزیکی انجام دهید.

بوشمن می‌گوید: «پژوهش ما نشان داد ضربه زدن به کیسه بوکس احتمال برخورد فیزیکی با افراد حقیقی را افزایش می‌دهد.» کار‌های فیزیکی دیگر نظیر دویدن که به پمپاژ بیشتر قلب منتهی می‌شود نیز مناسب نیستند. وقتی ضربان قلب تان بالا برود، سطح تحریک بالا می‌ماند و این دقیقاً برعکس چیزی است که به دنبالش هستیم.

مثبت فکر کنید

بوشمن می‌گوید داشتن دو احساس در آنِ واحد دشوار است، بنابراین انرژی خود را به سوی احساسی مثبت هدایت کنید تا این طوری از شر عصبانیت خلاص شوید.

برای ایجاد احساس عشق، می‌توانید کسی را که دوست دارید بغل کنید یا حیوان خانگی تان را نوازش کنید. برای ایجاد حس طنز و خنده می‌توانید چیزی خنده دار بخوانید یا تماشا کنید؛ و برای خلق حس همدلی به شخصی که نیاز به کمک دارد، کمک کنید.

خشم خود را سرکوب نکنید

دیوید راسمارین، استادیار دانشگاه پزشکی هاروارد می‌گوید که گاهی اوقات به نظر می‌رسد آسان‌ترین راه سرکوب خشم است. اما این کار روش موثری برای مدیریت خشم نیست. وی می‌گوید: «نادیده گرفتن عصبانیت در درازمدت قطعاً به افزایش شدت آن در آینده منجر خواهد شد.»

بعضی از افراد با کسانی که عصبانی شان می‌کنند به کل قطع رابطه می‌کنند. راسمارین توضیح می‌دهد: «بله این کار می‌تواند احساسات منفی را در کوتاه صدا و سیما

 

 

 

 

 

کپی