اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

جزئیات نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان/بیانیه مشترک: تنها راه حل ساختار سیاسی فراگیر با مشارکت همه اقوام است

جزئیات نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان/بیانیه مشترک: تنها راه حل ساختار سیاسی فراگیر با مشارکت همه اقوام است

نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

دومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در محل وزارت امور خارجه با حضور وزیران خارجه ایران، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان و سفرای چین و روسیه آغاز شد.

وزرای امور خارجه روسیه و چین نیز در این نشست به شکل مجازی حضور دارند. سفرای کشورهای خارجی مقیم در تهران نیز در این نشست به صورت مهمان حضور یافته‌اند.

مخبر: اتکا به بیگانگان هیچ دولتی را سرپا نگه نمی‌دارد

مخبر: اتکا به بیگانگان هیچ دولتی را سرپا نگه نمی‌دارد

معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اتکا به دولت‌های بیگانه نمی‌تواند هیچ دولتی را سر پا نگه دارد، گفت: آمریکا با فرار از افغانستان نتیجه دو دهه ناکارآمدی و اشغالگری را روی دوش مردم افغانستان و همسایگان انداخته است.
محمد مخبر روز چهارشنبه در نشست همسایگان افغانستان با ابلاغ سلام رئیس جمهوری و خیر مقدم به مهمانان حاضر، خطاب به حاضران با اشاره به تحولات افغانستان گفت: امنیت کشورهای همسایه با امنیت افغانستان به هم پیوسته است و بر همین اساس از ابتکار جمهوری اسلامی پاکستان برای برگزاری نخستین دوره نخست نشست کشورهای همسایه افغانستان حمایت کردیم؛ میزبانی دور دوم آن را بر عهده گرفتیم و از میزبانی دوره سوم توسط جمهوری خلق چین استقبال می‌کنیم.
معاون اول رییس‌جمهوری اظهار کرد: مردم افغانستان بیش از چهار دهه است که بی‌ثباتی، ناامنی، جنگ و خونریزی را تجربه کرده‌اند. بعید است بتوان خانه و خانواده‌ای را در افغانستان یافت که عزیزان خود را در تحولات خونین کشور از دست نداده باشد و دردناک‌تر وضعیت کسانی است که در سال‌های ناامنی و غربت به دنیا آمده و تمام عمر خود را در چنین وضعیتی سپری کرده‌اند.
مخبر با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای افغانستان به ویژه نمازگزاران در قندوز و قندهار و آرزوی شفای عاجل مجروحان این حمله، و طرح این پرسش که چه کسی مسئول این وضعیت اسفبار در منطقه و افغانستان است، گفت: آمریکا و متحدانش در ناتو دو دهه قبل با دستاویز قرار دادن حملات ۱۱ سپتامبر و به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کردند اما حمله و اشغال ۲۰ ساله آنان در افغانستان جز ناامنی، گسترش، افراط گرایی، رشد تروریسم، عقب ماندگی اقتصادی و تخریب بنیان‌های استقلال، افزایش تولید مواد مخدر و داغدار کردن خانواده‌های افغانستانی نتیجه‌ای در پی نداشته است.
وی افزود: سیاست نابخردانه و اقدامات غیرمسئولانه و نسنجیده آمریکا در افغانستان با بیش از ۲ و نیم تریلیون دلار هزینه برای دولت‌سازی افغانستان نه تنها شکست خورد بلکه سکوت واشنگتن نشان داد که آمریکا در دو دهه اقدام برای دولت‌سازی و ایجاد ساختارهای حکومتی تا چه اندازه با مردم، فرهنگ و محیط اجتماعی این کشور بیگانه بوده است.
مخبر اضافه کرد: فرار مفتضحانه آمریکا بدون احساس مسئولیت نسبت به امنیت و آینده مردم این کشور صحنه‌های دردناک و عبرت آموزی را خلق کرد و نشان داد که آمریکا نتوانست برای مردم افغانستان امنیت، صلح، ثبات و رفاه بیاورد و همچنین نشان داد اتکا به دولت‌های بیگانه نمی‌تواند هیچ دولتی را سر پا نگه دارد.

آمریکا نتیجه دو دهه اشغالگری را بر دوش مردم افغانستان و همسایگان انداخته است
معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه هرچند اشغالگری آمریکا را فرصتی برای کشورهای منطقه و افغانستان می‌دانیم، خاطرنشان کرد: اما باید توجه داشت آمریکا با فرار از افغانستان نتیجه دو دهه ناکارآمدی و اشغالگری را روی دوش مردم افغانستان و همسایگان انداخته است.
وی با بیان اینکه همه ما امروز نا خواسته در برابر وضعیت جاری افغانستان قرار گرفته‌ایم، گفت: مسئولیت داریم در آغاز با همکاری یکدیگر و در گام بعدی با رایزنی و همکاری سایر کشورها و سازمان ملل متحد موانع فراروی تشکیل دولت قوی و ملی در افغانستان را برطرف و آن دولت را برای تامین امنیت و بازسازی و توسعه کشور یاری کنیم.
مخبر در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه شکست سیاست‌های آمریکا به معنای تغییر راهبرد تخریب و ویرانگری منطقه آن نیست، گفت: بعد از فرار اشغالگران، توقف خشونت و امنیت مهمترین خواسته و نیاز تمام مردم افغانستان است. اما متاسفانه تروریسم تکفیری از جمله داعش به عنوان نیروی نیابتی آمریکا در منطقه فعال هستند و امنیت مردم این کشور را نشانه رفته و با هدف گیری شهروندان نظیر آنچه در مساجد قندوز و قندهار رخ داد، درصدند جنگ داخلی جدیدی را تا القای اختلافات و تحریک بدبینی‌ها بر اساس تکثر قومی و مذهبی در افغانستان دامن بزنند.
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: امروز وظیفه مردم و حاکمان افغانستان است که اجازه ندهند مرتجعین و متجاوزین امنیت مردم افغانستان را تهدید کنند.
مخبر یادآورشد: بحران اقتصادی در افغانستان فاجعه دیگری است که سیاست‌های نادرست و سلطه طلبانه آمریکا آن را مزید علت یافته و مردم این کشور را با مشکل جدی معیشتی روبرو کرده است.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: مصادره اموال مردم افغانستان متوقف ساختن طرح‌های اقتصادی و قطع کمک‌های انساندوستانه کشورهای مختلف عوامل اصلی بحران اقتصادی فعلی است و اگر هرچه سریع‌تر برای کنترل و مدیریت بحران‌های اقتصادی افغانستان چاره یافته نشود، قطعاً دامنه بحران مرزهای این کشور را درخواهد نوردید و همسایگان و جهانیان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

امیرعبداللهیان: بحران امروز افغانستان میراث دخالت‌های نابجای قدرتهای زورگو است

وزیر امور خارجه گفت: بحرانی که امروز همه ما را نگران کرده است میراث دخالت‌های نابجای قدرت‌های زورگو در منطقه ماست. آمریکا بیست سال پیش با دستاویز قرار دادن مبارزه با تروریسم، به افغانستان حمله کرد و با ادامه حضور نظامی خود موجب استمرار و بازتولید بی‌ثباتی، جنگ و ناامنی در آن کشور شد.

«حسین امیرعبداللهیان» ظهر امروز در دومین نشست وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان که در تهران در حال برگزاری است، گفت: حضور وزرای امور خارجه و نمایندگان عالی‌رتبه کشورهای همسایه افغانستان در تهران را خیرمقدم می‌گویم و امیدوارم این اجلاس بتواند اراده همه کشورهای شرکت‌کننده برای ایفای نقشی سازنده به نفع مردم افغانستان و منطقه را محقق نماید.

وی با بیان اینکه این اجلاس دومین دور از ابتکاری است که برادران عزیزمان در پاکستان آغاز و اولین دور آن را به‌صورت مجازی برگزار کردند، اظهار داشت: منویات و اراده کشورها در بیانیه آن نشست به‌خوبی انعکاس یافت و امیدوارم بتوانیم در دور تهران تصویری روشن‌تر از واقعیات افغانستان و انتظارات کشورهای همسایه که بیشترین تأثیر را از تحولات آن کشور متحمل می‌شوند، ترسیم و نقشه راهی برای گام‌های بعدی تدوین نماییم.

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه بحرانی که امروز همه ما را نگران کرده است میراث دخالت‌های نابجای قدرت‌های زورگو در منطقه ماست، تصریح کرد: آمریکا بیست سال پیش با دستاویز قرار دادن مبارزه با تروریسم، به افغانستان حمله کرد و با ادامه حضور نظامی خود موجب استمرار و بازتولید بی ثباتی، جنگ و ناامنی در آن کشور شد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: واشنگتن بدون آن‌که افغانستان و مردمش را به‌پیش برده و توانمند سازد، به شکلی ناشیانه و غیرمسئولانه از صحنه گریخت و وضعیتی به وجود آورد که امروز همه ما با آن مواجهیم.

وی با اشاره به جغرافیای منطقه خاطرنشان کرد: ما کشورهای همسایه افغانستان که هر یک به شکلی و در سطحی با این جغرافیا و مردمانش پیوند خورده‌ایم، به‌خوبی بر اهمیت فقدان اجماع در داخل افغانستان، منطقه پیرامونی و نظام بین‌الملل به عنوان یکی از ریشه‌های اصلی استمرار بحران جاری در آن کشور آگاهیم. 

این دیپلمات عالی‌رتبه با بیان اینکه در افغانستان با وضعیتی مواجه هستیم  که تا رسیدن به نقطه قابل‌قبول برای همه مردم افغانستان از تمام اقوام و گروههای مختلف فاصله قابل تاملی دارد، ابراز داشت: در سطح نظام بین المللی نیز شاهد رویکردهای مختلف و متعارضی هستیم که برای افغانستان و منطقه مناسب نیست. بنابراین در دو سطح درون افغانی و بین‌المللی بیش از اجماع شاهد افتراق و تعارض هستیم.

به گفته امیرعبداللهیان، تاکنون رویکرد کشورهای همسایه به‌واسطه درک عمیقی که از وضعیت افغانستان دارند، تا اندازه زیادی سازنده، همسو و روبه‌جلو بوده و در مسائل اساسی اجماع نسبی وجود دارد و تلاش ما در این نشست باید معطوف بر تقویت اجماع و همسویی به وجود آمده باشد. 

وی افزود: کشورهای همسایه افغانستان در صورت حفظ و تقویت اجماع می‌توانند نقش سازنده خود را در ایجاد همسویی میان گروه‌های سیاسی و قومی داخل افغانستان و در سطح نظام بین‌الملل ایفا کرده و به مدیریت بحران در این کشور کمک کند. 

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه تحقق این مسئله یکی از دستورکارهای نشست تهران است، عنوان کرد:‌ تضعیف یا بر هم خوردن این اجماع نتیجه‌ای جز ادامه آشفتگی و استمرار این بحران دیرپا که بیش از چهار دهه مردم افغانستان و کشورهای منطقه را رنج داده است، نخواهد داشت.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه مطالعه تاریخ افغانستان و زندگی سیاسی مردم این کشور موید این حقیقت تاریخی است که افغانستان سرزمین تعامل و همکاری اقوام مختلف است، یادآور شد: هر زمان که این تعامل و همکاری نادیده گرفته شده صلح و ثبات و آرامش افغانستان تهدید شده است. تجارب تاریخی نشان می‌دهد که در افغانستان هیچ سازوکاری نخواهد توانست بدون توجه به ملاحظات و ظرایف اجتماعی و قومی در افغانستان پایدار و ماندگار باشد. 

وی اضافه کرد: این تجربه ضرورتی است که توجه به آن ضامن برقراری ثبات و استمرار سیاسی و بی‌توجهی به آن مقدمه شکل‌گیری منازعات درون افغان خواهد شد. تردیدی نیست که وارد شدن دوباره افغانستان به دور جدیدی از جنگ‌های داخلی، به نفع هیچ‌یک از همسایگان نیست.

این دیپلمات عالی‌رتبه با اشاره به توسعه‌نیافتگی اقتصادی و اجتماعی در افغانستان بیان کرد: فقر اقتصادی، پایین بودن میزان درآمد سرانه، نرخ بالای بی‌سوادی و فقدان مهارت‌های شغلی مواردی هستند که افراد را مستعد عضویت در گروه‌های تبهکار و تروریستی می‌کنند. همین امر را در کنار ضعف حاکمیت سرتاسری که توانایی تأمین امنیت در آن کشور را داشته باشد از مهم‌ترین دلایلی است که گروه‌های مختلف تروریستی را به حضور و توسعه هسته‌های عملیاتی خود در افغانستان کشانده است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در ماه‌های اخیر شاهد گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش در افغانستان بوده‌ایم، گفت: حملات تروریستی سبعانه این گروه به اجتماعات مذهبی ازجمله حمله به مساجد مسلمانان از جمله در قندوز و قندهار نمونه هایی از رفتارهایی است که تحت نام اسلام و در لباسی متفاوت، مردم افغانستان و افکار عمومی جهان را آزار می‌دهد. 

وی اضافه کرد: طی هفته‌های اخیر بر همه ما معلوم شده است که این گروه در افغانستان دارای جغرافیا و توان عملیاتی شده و طالبان نیز نتوانسته است مانع عملیات این گروه در شهرهای مختلف شود. 

به گفته وزیر امور خارجه، استمرار توسعه‌نیافتگی در افغانستان هیچ پیامدی جز استمرار سربازگیری گروه‌های تروریستی و تبهکار از مردم افغانستان و به‌تبع آن گسترش تروریسم و تبهکاری در این کشور، کشورهای همسایه و کل منطقه آسیای جنوبی و مرکزی نخواهد داشت.

امیرعبداللهیان با اشاره به اهداف نشست دومین وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان اظهار داشت: یکی از اهداف برگزاری این اجلاس در شرایط کنونی مرور نگرانی‌های موجود از وضعیت افغانستان و مشورت و رایزنی با دوستان منطقه‌ای درباره راه‌های برون‌رفت از وضعیت شکننده کنونی است. 

وی با ارائه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: من به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهایی را مطرح می‌نمایم و امیدوارم این نشست بستری برای عبور از ارائه سخنرانی‌های صرفاً سیاسی به محملی برای طرح و بحث پیرامون راهکارهای عملی همکاری همه‌جانبه همسایگان به منظور تخفیف آلام مردم و پیشگیری از تهدیدات با منشأ افغانستان باشد. 

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه وضعیت و توازن قدرت در افغانستان دچار تحول شده است، خاطرنشان کرد: این تحول زمانی تثبیت شده و استمرار خواهد یافت که اقتضائات اجتماعی افغانستان را درک کرده و همسو با آن عمل کند. بر این اساس، ضرورت تشکیل دولتی فراگیر و با حضور و مشارکت مؤثر و پایدار همه گروه‌های قومی و مذهبی افغانستان از مسیر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با پشتیبانی و بدون مداخله بازیگران خارجی مورد تأکید جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. 

به گفته امیرعبداللهیان، از کشورهای همسایه انتظار می‌رود از تمام نفوذ خود روی رهبران طالبان و سایر طرف‌های افغان برای تشویق هم‌پذیری و مشارکت جمعی در تشکیل دولت استفاده و این روند را تسهیل کنند. 

وی در تشریح پیشنهاد دوم ایران ابراز داشت: گروه طالبان به‌عنوان جریان حاکم در افغانستان وظایف انکارناپذیری در تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم، رعایت حقوق گروه‌های مختلف ازجمله زنان، تأمین ضروریات زندگی برای شهروندان افغانستان، پایان دادن به تضییع حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، از میان بردن ریشه‌های بیجاشدگی و آوارگی و رعایت اصول بنیادین و پذیرفته‌شده حقوق بین‌الملل دارد که باید نسبت به آن‌ها اهتمام داشته باشد.

این دیپلمات عالی‌رتبه ادامه داد: ضروری است طالبان ضمن اتخاذ رویکردی دوستانه نسبت به همسایگان خود، اقدامات لازم را به‌منظور اطمینان بخشیدن نسبت به اینکه از قلمرو افغانستان هیچ تهدیدی علیه همسایگان وجود نخواهد داشت، به عمل آورد.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه شامل، غذا، دارو و واکسن برای مقابله با کووید ۱۹ هستند، عنوان کرد: توجه به این نکته که توزیع کمک‌ها باید به‌گونه‌ای انجام شود که مردم به شکل منصفانه‌ای از آن بهره‌مند شوند، نیازمند سازوکاری منسجم است. با توجه به ضیق وقت و فوریت اقدام، پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران فعال کردن «برنامه اکو برای حمایت از افغانستان» است.

وی با اشاره به ضرورت مبارزه با تروریسم یادآور شد: به‌منظور مبارزه با جرائم سازمان‌یافته و اقدامات تروریستی با منشأ افغانستان، پیشنهاد می‌شود سازوکار همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی میان کشورهای منطقه با جدیت بیشتر و در فواصل کوتاه‌تر به تبادل اطلاعات و انجام هماهنگی میان کشورهای منطقه ازجمله همسایگان افغانستان بپردازد.

وزیر امور خارجه افزود: با توجه به فراگیری چتر سازمان ملل، پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران درخواست از دبیرکل آن سازمان برای بذل مساعی جمیله و در صورت لزوم میانجیگری میان طرف‌های افغان برای رسیدن به توافق در خصوص ساختار سیاسی آینده در آن کشور است.

امیرعبداللهیان در پایان بیان کرد: بار دیگر حضور وزرای محترم امور خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای همسایه افغانستان در تهران را خیرمقدم می‌گویم و امیدوارم بتوانیم گام‌های مؤثری در کمک به افغانستان و کاهش آلام مردم مظلوم آن کشور برداریم.

بیانیه نشست تهران موضع همه شرکت‌کنندگان است

وزیر امور خارجه از انتشار بیانیه نشست همسایگان تهران تا ساعتی دیگر خبر داد و گفت: این بیانیه همه کشورهای شرکت کننده در نشست است و دربردارنده طیفی از موضوعات است.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «حسین امیرعبداللهیان» عصر امروز در نشست خبری دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان بعلاوه روسیه گفت: بیانیه نشست امروز ساعت پنج امروز منتشر می‌شود. طبیعی است که این بیانیه همه کشورها است و همه آن، مواضع ایران نیست. بیانیه پایانی طیفی از موضوعاتی است که نسبتا مواضع ایران را هم بیان می‌کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره مهمترین دستاورد دومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه اظهار داشت: نفس برگزاری این نشست در تهران با حضور چهار وزیر خارجه به شکل حضوری و دو وزیر به شکل مجازی، دارای پیام مهمی است. مهمترین موضوع این اجلاس تمرکز بر راه حل سیاسی برای حل بحران افغانستان است. امروز تاکید کردیم دولت فراگیر در افغانستان با حضور همه اقوام تشکیل شود.
رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه مشروعیت بین‌المللی بدون مقبولیت داخلی راه به جایی نمی‌برد، گفت: همه باید تلاش کنند و همه جریان‌ها را برای تشکیل دولت فراگیر تشویق کنند. البته همه نگرانی‌هایی درباره حقوق بشر و وضعیت زنان، تروریسم و گسترش داعش، مواد مخدر، موج آوارگان داشتند.
امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد: همه معتقدیم جامعه جهانی باید به ملت افغانستان و به هیات حاکمه کابل کمک کند که همه جریان‌ها را شامل شود و افغانستان از وضعیتی که در ۲۰ سال گذشته ایجاد شده، خارج شود.
وی درباره تضمین طالبان به حفظ امنیت مردم افغانستان و مرزها خاطرنشان کرد: ما با همه طرف‌های افغان در تماس هستیم. در سطح امنیتی با هیات حاکمه در ارتباط هستیم. سفیر ایران با وزیر خارجه هیات حاکمه ملاقات کرده و نگرانی‌های خود را در مسیر این تماس‌ها اعلام کردیم.
این دیپلمات عالی‌رتبه افزود: تدابیر لازم را برای موج احتمالی آوارگان در فصل سرما و همچنین تشدید قاچاق مواد مخدر و همه مسائلی که مربوط به مرزها شود، اعلام کردیم. به آنها گفتیم اقدام تروریستی نباید موجب به خاطر افتادن امنیت مرزها و کشورهای همسایه شود.
امیرعبداللهیان درباره وجه تمایز نشست تهران با فرمت مسکو ابراز داشت: فرمت مسکو با حضور نمایندگان ویژه کشورهای مختلف شکل گرفت. دور اول این نشست هفته گذشته انجام شد و از طرف ایران، کاظمی قمی به همراه مدیرکل غرب آسیا شرکت کردند. ما همه فرمتهایی که به تحقق صلح و ثبات در افغامستان و برطرف شدن نگرانی‌ها کمک کند، را مثبت می‌دانیم. به همین خاطر از مسکو تشکر می‌کنیم.
وی با اشاره به حضور مجازی وزیر امور خارجه روسیه در نشست تهران بیان کرد: فرمت‌های منطقه‌ای که بدون مداخلات خارجی و جنگ‌افروزانه کشورهای دیگر برگزار شود، موفقتر می‌شود. ایران همه اقوام و گروه‌های افغانستانی را برای تشکیل دولت فراگیر تشویق می‌کند و به تلاش خود برای نیل به این هدف ادامه می‌دهد.
وزیر امور خارجه درباره کمک‌های ایران به مردم افغانستان یادآور شد: همه تلاش‌های ایران از جمله نشست امروز تهران، با نگاه کمک به مردم افغانستان شکل گرفته است. همه گذرگاه‌های مرزی خود را در سخت‌ترین روزهای بحران باز نگه داشتیم تا هم کمک‌های ایران و سایر کشورها وارد افغانستان شود و تبادلات مرزی ما نیز متوقف نشود و مردم افغانستان دچار کمبود مواد غذایی و مواد دارویی نشوند.
رییس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: در مبارزه با داعش مشورت‌های امنیتی به طرف‌های افغان خواهیم داد.
امیرعبداللهیان درباره حضور جریان‌های افغانستانی و طالبان در نشست‌های بعدی وزیران امور خارجه عنوان کرد: برای عضویت ناظر نماینده اتحادیه اروپا اتفاق نظری وجود نداشت. برای عضویت هیات سرپرستی دولت طالبان نیز اجماع اولیه حاصل شد اما بررسی جزییات بیشتر به نشست کارشناسان ارشد و نماینده ویژه کشورهای همسایه که برای دور سوم که قرار است در پکن تشکیل شود، موکول شد. با این حال، درباره اینکه افغان‌ها در نشست حضور داشته باشند، اجماع نظر وجود دارد.
وی درباره ارسال کمک‌های انساندوستانه به افغانستان هم گفت: این موضوع جدی است که در مباحث امروز مطرح شد به ویژه آنکه افغانستان در حال وارد شدن به فصل سرما است. افغانستان وضعیت اقتصادی آشفته‌ای است و این مسئله می‌تواند ثبات افغانستان را بیشتر با مخاطره روبه‌رو کند.
رییس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: تاکید جلسه این است که کشورهای همسایه و جامعه جهانی و هم سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی برای کمک‌های انساندوستانه به افغانستان بسیج شوند. اگر به این مسئله توجه نشود، می‌تواند موجب موج‌های بعدی آوارگان به افغانستان در فصل سرما شود.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در این نشست به اهداف مدنظر دست پیدا کردید؟ چه اقداماتی باید انجام شود تا هیات حاکمه افغانستان برای تشکیل دولت فراگیر اقناع شود؟ گفت: نفس برگزاری این اجلاس و بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها در ارسال این پیام که ما به افغانستان و مردم افغانستان و آینده سیاسی افغانستان توجه ویژه داریم، هست. فکر می‌کنم توانستیم تا حدودی این پیام را از تهران منتقل کنیم.
وی افزود: برای ما خیلی مهم است که اختلاف دیدگاه و یا فاصله‌ای که در نگاه به وضعیت سیاسی فعلی افغانستان بین کشورهای همسایه وجود دارد را کم کنیم و بر نقاط اشتراک تمرکز کنیم و تلاش کنیم مسیر سیاسی درست را به طور هماهنگ با استفاده از ظرفیت همه همسایگان و در راستای منافع افغانستان و کشورهای همسایه و از جمله جمهوری اسلامی ایران به پیش ببریم.
وزیر امور خارجه یادآورشد: ارزیابی که همکاران من و وزیران خارجه شرکت کننده در این جلسه داشتند و بیان داشتند توقع ما در این حد در این اجلاس نبود و فکر می‌کردیم در همان مقدمات اختلافات‌مان خواهیم ماند. فکر می‌کنم که به جمع بندی خوب رسیدیم و می‌توانیم با صدای بلند پیام این اجلاس را برای داخل افغانستان و همسایگان افغانستان و جامعه جهانی منعکس کنیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که مسوول درد و رنج مردم افغانستان چه کسی است، گفت: من ایالات متحده را مسئول درد و رنج و آلام دو دهه گذشته مردم افغانستان می‌دانم.
وزیر امورخارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران در سطح سیاسی از تشکیل ایده دولت فراگیر حمایت می‌کند. همانطور که تاکید کردم برای تقویت بنیه اقتصادی و وضعیت معیشت مردم در افغانستان تمام امکانات مرزی که به طور سنتی وجود داشته و روابط تجاری دو کشور را فعال نگه داشتیم. در عین حال برای تقویت ثبات و امنیت در افغانستان مسیر گفتگو و نزدیک کردن دیدگاه‌های همه طرف‌های افغانی را ادامه می‌دهیم.
امیرعبداللهیان اظهار کرد: باید بپذیریم که طالبان امروز به عنوان یک واقعیت، هیات حاکمه سرپرستی در افغانستان را تشکیل می‌دهد. بعضی از اقدامات ما باید از این واقعیتی که در صحنه بوجود آمده از این مسیر دنبال شود و در عین حال اینها را تشویق کنیم در رسیدن به آن هدف نهایی که وجود دارد و آن هم تشکیل دولت فراگیر است.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران گفت: نباید رفت و آمدهای گروسی به تهران را هیجانی کرده و به مسائل دیگر گره بزنیم. توافق کلی میان ایران و آژانس وجود دارد که برای سفرهای آقای اسلامی به وین و گروسی به تهران تفاهم می‌شود. اینکه گروسی به تهران سفر می‌کند، قطعی است ولی ذکر زمان آن اهمیت ندارد.
وزیر امور خارجه همچنین درباره مذاکرات هسته‌‌ای اظهار کرد: ما مذاکرات هسته‌‌ای را از دو هفته پیش در تهران کلید زدیم و گفت و گوهای بین معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان و آقای انریکه مورا شروع شد. امروز آقای دکتر باقری برای تکمیل آن گفتگو‌ها در بروکسل حضور دارد.
امیرعبداللهیان یادآورشد: ما با آقای مورا و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مورد این گفت و گو می‌کنیم که زمانی که وارد مذاکره جدید با ۴ بعلاوه یک خواهیم شد، چگونه مذاکره کنیم و چگونه در مسائل تمرکز کنیم که اولاً همه طرف‌ها بدون فوت وقت و در کوتاهترین زمان ممکن به تعهدات کامل خودشان در برجام برگردند. ثانیا برگشتن آنها به برجام آورده خیلی مهمی برای ما در جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت و چگونه همه طرف‌هایی که به تعهداتشان دربرجام برمی‌گردند نشان خواهند داد که تحریم‌های ذیل برجام در مورد جمهوری اسلامی ایران به طور کامل برداشته خواهد شد.
رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم از نقطه بن‌بست مذاکرات وین وارد مذاکرات وین شویم اما در عین حال فرمتی که در مذاکرات وین شرکت گرفته را قبول داریم و به زودی پس از ارزیابی از گفت و گوهای امروز معاون سیاسی وزارت امور خارجه به آقای مورا و مسئولین اتحادیه اروپا در مورد اینکه در چه تاریخی وارد گفتگو و مذاکره با ۴ بعلاوه یک بشویم، تصمیم‌گیری می‌کنیم، اما دیر نخواهد بود و به زودی این اتفاق خواهد افتاد و با چهار بعلاوه یک گفت و گوها را از سر می‌گیریم.
وزیر امور خارجه درباره اظهارات امروز اردوغان درباره ایران خاطرنشان کرد: اینکه مقامی در جمهوری آذربایجان اعلام کرده ارتباطی با رژیم جعلی اسرائیل ندارد، بخش خوب سوال است. جمهوری آذربایجان همسایه خوب ایران است و علیرغم فراز و نشیب‌ها و تنش‌های رسانه‌ای که عمدتا از سوی طرف آذری بوده است، تماس‌های مستمری با همتای خود داشتیم.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه اکنون از تنش‌های رسانه‌ای عبور کردیم و رانندگان دستگیر شده ما آزاد شدند، ابراز داشت: آخرین توافق ما حرکت در مسیر درست همکاری‌ها بود که شاخص‌هایی برای آن تعریف کردیم و امیدواریم مشکلات دو کشور به تدریج حل شود.
وی با بیان اینکه نگاه دولت سیزدهم به همسایگان از جمله جمهوری آذربایجان همکاری جدی است، عنوان کرد: ان‌شاءالله از ظرفیت‌های موجود دو کشور استفاده کنیم و امیدوارم در نشست ماه آینده سران اکو در عشق آباد امکان دیدار روسای دو کشور فراهم شود.
این دیپلمات عالی‌رتبه درباره تاریخ نشست مذاکرات با ۱+۴ یادآور شد: درباره گفت‌وگوهای امروز در بروکسل بعد از اینکه ارزیابی خود را با باقری داشته باشیم، آیا در بروکسل یا بعد از بازگشت به تهران زمان شروع مذاکره با ۱+۴ را اعلام کنیم، نیازمند مشورت‌های بیشتر خواهیم بود. موضوعات حاشیه‌ای که فرمت ۱+۴ داشته است به طرف مقابل برمی‌گردد که چطور غیرمستقیم بازگشت خود را به برجام و انجام تعهداتش را دنبال کند.
وزیر امورخارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا جمهوری اسلامی ایران در خصوص تامین امنیت شیعیان در افغانستان با گروه طالبان گفت و گو و رایزنی‌هایی داشته است، گفت: در مورد تامین امنیت همه مردم افغانستان از جمله شیعیانی که مورد حملات تروریستی داعش قرار گرفتند هیات حاکمه سرپرستی افغانستان مخاطب قرار دادیم و به مسئولیت آنها اشاره کردیم و حتی پیشنهاداتی برای جلوگیری از تکرار چنین جنایاتی علیه مسلمانان، نمازگزاران و شیعیان در افغانستان ارائه کردیم.
امیرعبداللهیان درباره پیش‌بینی هرگونه توافق جدید و بازگشت طرف‌ها به تعهداتشان بیان کرد: بخشی که به آمریکا برمی‌گردد، این است که بایدن باید نشان دهد که اراده جدی برای بازگشت به برجام دارد. ما خیلی مشتاق بازگشت آمریکا به برجام به صرف بازگشت نیستیم. مهم این است که نتیجه بازگشت آیا به نفع ایران خواهد بود یا خیر. آیا در راستای لغو تحریم‌ها باز خواهد گشت یا در راستای ایجاد محدودیت‌های جدید. ما فرض را بر این گذاشتیم که بایدن حسن نیت دارد و گفتیم بایدن به نشانه حسن نیت خود اجازه دهد ۱۰ میلیارد دلار از اموال متعلق به ایران آزاد شود.
این دیپلمات عالی‌رتبه با بیان اینکه شخصا معتقدم اگر بایدن اراده جدی دارد این اراده را باید به منصه ظهور برساند و بتوانیم باور کنیم که آمریکایی‌ها در لغو تحریم‌ها جدی هستند، گفت: آنچه تعیین‌کننده است، میز مذاکره است و هنر مذاکره طرف ایرانی و طرف‌های دیگر در میز مذاکره. اینکه آیا به توافق خواهیم رسید یا نه بستگی به روند مذاکرات و جدیت طرف‌های مقابل دارد.
به گفته امیرعبداللهیان، ما در ایران جدی هستیم اگر همه طرف‌ها به تعهداتشان برگردند ما هم برمی‌گردیم. دولت سیزدهم نتیجه‌گرا است.
وزیر امورخارجه در پاسخ به سئوالی درباره نحوه حمایت دیگر کشورهای همسایه افغانستان از ایران برای پذیرش پناهجویان افغان نیز گفت: یکی از مهمترین مسائل مطرح شده در نشست امروز این بود که اموال و دارایی‌های مردم افغانستان نزد بانک‌های خارجی در آستانه فصل سرما آزاد شود. سه ماه است، کارمندان در افغانستان حقوق نگرفته‌ند و این موضوع می‌تواند نابسامانی اجتماعی را در افغانستان رقم بزند.
وی یادآور شد: از جمله پیام‌ها وتاکیدات اجلاس این است که اموال و دارایی‌های مردم افغانستان به نحوی که در اختیار همه مردم در سراسر افغانستان قرار بگیرد، آزاد شود تا از بخشی از این چالش‌ها و مشکلات خارج شوند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سئوالی درباره ادعای رسانه‌های آمریکایی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی به دیدار با نمایندگان انگلیس، آلمان و فرانسه پاسخ رد داده، گفت: از نظر ما، سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس روش ناپسندی در پیش گرفته‌اند و به جای اینکه در ظرفیت ملی خودشان بخواهند با مقامات ما ملاقات کنند، در بعضی از موضوعات از جمله موضوع هسته‌ای، درخواست می‌کنند سه سفیر به صورت مشترک با یک مقام سیاسی ما در وزارت خارجه یا در خارج از کشور ملاقات کنند.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: البته، بخش ناپسندتر مقامات آلمانی، انگلیسی و فرانسوی این است که بعد از ملاقات با مقامات ایران، معمولا یک بیانیه مشترک می‌دهند و فقط حرف‌های خودشان را به صورت یکطرفه در آن بیانیه می‌آورند و گاهی اوقات هم اعلام می‌کنند که در فلان موضوع به طرف ایرانی اعتراض کردیم.
وی یادآورشد: ما از هر گونه گفت‌وگوی دیپلماتیک دوجانبه با آلمان، انگلیس و فرانسه در بروکسل یا تهران استقبال می‌کنیم اما گفت‌وگو با سه کشور اروپایی را در موضوع هسته‌ای، صرفا در چارچوب ۱+۴ یعنی در کنار نمایندگان روسیه و چین که طرف‌های مذاکراتی ما هستند، فرمتی معقول و قابل قبول می‌دانیم.

---

وزیر خارجه پاکستان: جامعه جهانی از بروز فاجعه انسانی در افغانستان جلوگیری کند

وزیر امور خارجه پاکستان از جامعه جهانی خواست با توجه به وضعیت اقتصادی مردم افغانستان از وقوع یک فاجعه انسانی جلوگیری کند و بر آزادسازی پول‌های این کشور نیز تاکید کرد.

 «شاه محمود قریشی» روز چهارشنبه در دومین نشست وزیران امور خارجه همسایگان افغانستان که در تهران در حال برگزاری است، گفت: باید جامعه جهانی به وضعیت اقتصادی مردم افغانستان توجه کند و از وقوع یک فاجعه انسانی در این کشور جلوگیری شود. معتقدیم پول‌های افغانستان در خارج از کشور باید آزاد شود.

وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به تحولات اخیر افغانستان اظهار داشت: تحولات مهمی در ماه‌های اخیر در افغانستان رخ داد. در ماه آگوست یک انتقال قدرت بدون خون‌ریزی به وقوع پیوست و طالبان به قدرت رسید. در حال حاضر شاهد موج فراگیر پناهجویان هستیم.

این دیپلمات پاکستانی  افزود: نخستین نشست وزرای امور خارجه همسایه افغانستان در ماه سپتامبر برگزار شد و این نشست، در ادامه آن است. این نشست برای آن است که کشورهای همسایه افغانستان به هماهنگی برسند تا چالش‌های به وجود آمده را مدیریت کنند.

قریشی ادامه داد: همه به دنبال آن هستیم افغانستان دارای ثبات باشد. معتقدیم جلسه امروز می‌تواند نتایج جلسه نخست را تقویت کرده و گام‌های مهمی برای ایجاد ثبات در افغانستان بردارد.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم در افغانستان حیاتی است، گفت: در حال حاضر شاهد تشکیل یک کابینه موقت در افغانستان هستیم که می‌تواند زمینه ایجاد دولت فراگیر در این کشور محقق کند. معتقدیم باید حقوق مردم افغانستان محترم شمرده شود و در دولت فراگیر حضور داشته باشند. برای ما بازگشایی مدارس در افغانستان برای دختران و پسران مهم است.

وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به تعاملات مقامات پاکستانی با مقامات هیات حاکمه کنونی افغانستان عنوان کرد: براساس رایزنی با آنها متوجهیم که آنها به انتظارات و توقعات بین‌المللی توجه دارند و به دنبال تعامل سودمند هستند.

قریشی با بیان اینکه باید از وقوع منازعات جدید در منطقه جلوگیری کنیم، افزود: در حال حاضر مردم افغانستان دارای مشکلات اقتصادی جدی هستند و بسیار مهم است که کمک‌های انسان دوستانه به این کشور ارسال شود. بسیاری از مردم پایین‌تر از خط فقر هستند و با توجه به فصول سرما، وضعیت وخیم‌تر شود.

وی ادامه داد: در این زمینه، ما کمک‌هایی را به افغانستان ارسال کرده و به آن ادامه می‌دهیم. کمک‌های بین‌المللی و انساندوستان به مردم افغانستان هم باید ادامه یابد.

این دیپلمات پاکستانی با بیان اینکه باید سرمایه مردم افغانستان در خارج از کشور آزاد شود تا به اقتصاد افغانستان کمک شود، یادآور شد: موضوع مهم دیگر در افغانستان مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری است و باید در این زمینه برای ثبات در منطقه همکاری کنیم زیرا فعالیت تروریست‌ها تهدیدی برای منطقه است.

قریشی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه هیات حاکمه کنونی افغانستان توقعات جامعه جهانی را برآورده کند، خاطرنشان کرد: تحقق این موضوع می‌تواند تضمین کننده بهبود روابط با طالبان شود. به تمامیت ارضی افغانستان احترام گذاشته و به دنبال افغانستان شکوفا و با ثبات هستیم.

وزرای امور خارجه روسیه و چین نیز در این نشست به شکل مجازی حضور دارند. سفرای کشورهای خارجی مقیم در تهران نیز در این نشست به صورت مهمان حضور یافته‌اند.

وزیرخارجه چین: نشست تهران کانال‌های دیپلماتیک را تقویت می‌کند

وزیر امور خارجه چین تاکید کرد: معتقدیم نشست دومین وزرای امور خارجه همسایه افغانستان در زمان خوبی برگزار شده است و این باعث می‌شود کانال‌های دیپلماتیک ایجاد شده بین ما تقویت شود.

«وانگ یی» صبح امروز در دومین نشست وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان که در تهران در حال برگزاری است، گفت: امروز دومین نشست وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان است. ما معتقدیم این نشست در زمان خوبی برگزار شده است و این نشست باعث می‌شود کانال‌های دیپلماتیک ایجاد شده بین ما تقویت شود.

وی با بیان اینکه تاکنون این اجلاس در مسیر خوبی حرکت کرده‌ایم تا بتوانیم و آرامش در افغانستان کمک کنیم، اظهار داشت: چین در موضوع افغانستان رایزنی‌های مختلفی کرده و در کابل نیز این رایزنی‌ها را به پیش برده است.

این دیپلمات چینی ادامه داد: پکن همکاری‌های خود را با کشورهای مختلف در مورد افغانستان ادامه می‌دهد تا وضعیت در این کشور بهبود یابد و مردم افغانستان بتواند زندگی بهتری داشته باشد.

لاوروف: روسیه از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کند

---

وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه با اعلام اینکه کشورش از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کند، گفت: موضع شرکت‌کنندگان در نشست تهران به هم نزدیک است و این می‌تواند به تحقق صلح در افغانستان کمک کند.

به خبرنگار سیاسی ایرنا، «سرگئی لاوروف» روز چهارشنبه در سخنرانی مجازی خود در دومین نشست وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان گفت: روسیه از ایجاد صلح و ثبات در افغانستان حمایت می‌کند و این کشور باید از صفر شروع کرده و خرابی‌ها را جبران کند.

وزیر امورخارجه فدراسیون روسیه با بیان اینکه وضعیت فعلی افغانستان نتیجه حضور نظامی آمریکا در این کشور است، اظهار داشت: ما از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کنیم و شهروندان افغانستانی باید بدانند حقوق آنها عملی و اجرایی می‌شود. در این راستا، همه کشورها باید مسوولیت خود را در مقابل افغانستان بپذیرند.

این دیپلمات روس با تاکید بر اینکه غربی‌ها و آمریکا از راه دور همواره تحقق اهداف خود را در افغانستان دنبال کرده‌اند، تصریح کرد: باید قومیت‌های مختلف در افغانستان را در نظر بگیریم و از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت کنیم و شهروندان افغان باید بدانند که حقوق آنها محقق و اجرایی می‌شود.

لاوروف با بیان اینکه در حال حاضر شاهد قاچاق مواد مخدر و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان هستیم، ادامه داد: باید از همه امکانات منطقه‌ای و بین‌المللی برای بهبود وضعیت این کشور استفاده کنیم. موضع شرکت‌کنندگان در این نشست به هم نزدیک است و این می‌تواند به تحقق صلح در افغانستان کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: درباره وضعیت افغانستان، سازمان ملل باید نقش هماهنگی را ایفا کند و روسیه نیز آماده است که تلاش خود را انجام دهد و کمک‌های بشردوستانه به کشور افغانستان ارسال کند.

وزیرخارجه ازبکستان: طالبان به مطالبات و انتظارات جامعه جهانی و مردم افغانستان توجه کند

وزیر امور خارجه ازبکستان گفت: گروه حاکم بر افغانستان باید به مطالبات و انتظارات جامعه جهانی و مردم افغانستان توجه داشته و به آن جامه عمل بپوشاند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالعزیز کاملف، امروز چهارشنبه در دومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران گفت: در حال حاضر گروهی در افغانستان به قدرت رسیدند که می‌خواهند از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شوند و در این زمینه، درخواست‌هایی را مطرح کردند.

وی با بیان اینکه وضعیت کنونی در افغانستان بر روی مسائل مختلف در منطقه اثر دارد، اظهار داشت: افغانستان در کنار چالش‌هایی که دارد، فرصت‌هایی را نیز پیش رو دارد و از ظرفیت‌های این کشور می‌توان برای انجام پروژه‌های اقتصادی و تجاری استفاده کرد.

این دیپلمات ازبک ادامه داد: ما به دنبال توسعه افغانستان در عرصه‌های مختلف از جمله اقتصادی هستیم و از این ظرفیت‌ها می‌توانیم به خوبی استفاده کنیم.

کاملف با بیان اینکه ما می‌توانیم تلفیق و ارتباط‌گیری مستمر و مفیدی بین افغانستان و کشورهای همسایه ایجاد کنیم که در این زمینه می‌توان به خط راه آهن اشاره کرد، تصریح کرد: ما آماده‌ایم که در حوزه آموزش و همچنین عرصه اقتصادی کمک‌هایی را به افغانستان کنیم و بر این موضوع نیز تاکید داریم که باید دولت فراگیر در افغانستان با حضور گروه‌ها و اقوام مختلف در این کشور تشکیل شود.

وی خاطرنشان کرد: جامعه بین‌المللی  هم باید تعهدات خود را در برابر افغانستان انجام دهد و گروه حاکم در افغانستان نیز به مطالبات و انتظارات جامعه جهانی و مردم افغانستان از آن توجه داشته و به آن جامه عمل بپوشاند.

وزیر خارجه ترکمنستان: افغانستان امن حق مردم این کشور است

وزیر خارجه ترکمنستان با بیان اینکه افغانستان امن حق مردم این کشور است، گفت: باید اقتصاد افغانستان را احیا کنیم.

«رشید مردوف» وزیر خارجه ترکمنستان امروز (چهارشنبه) در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران طی سخنانی گفت: نیازمند یک نقشه راه جدید مطابق با واقعیات و شرایط فعلی هستیم.

وی افزود: باید اقتصاد افغانستان را احیا کنیم و بخش اجتماعی این کشور را جان دوباره ای ببخشیم.

وزیر خارجه ترکمنستان اضافه کرد: افغانستان امن حق مردم افغانستان است و حقوق اولیه آنها را تامین می کند.

مردوف گفت: از گفتگو بین همه گروه های افغانستانی حمایت می کنیم و امیدواریم همه قومیتها در دولت آینده نماینده داشته باشند.

وی افزود: ما برای رسیدن به این هدف با هیات حاکمه موقت افغانستان همکاری می کنیم.

خطیب‌زاده: پیام نشست تهران همکاری و همگرایی به جای رقابت و واگرایی است

سخنگوی وزارت امور خارجه فضای نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان را مثبت و سازنده ارزیابی کرد و گفت: پیام نشست تهران تا الان مشارکت و همکاری همه کشورهای منطقه به جای واگرایی و رقابت بوده و تا الان این هدف محقق شده است.
سعید خطیب زاده امروز چهارشنبه در گفت و گویی درباره گفت و گوهای وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه در تهران اظهار کرد: در حال حاضر گفت و گوها در جریان است. تلاش می‌کنیم همه وزرای خارجه در خصوص مفاد یک بیانیه مشترک به نتیجه برسیم و فضا خیلی مثبت و سازنده است.
وی با بیان اینکه تهران تلاش کرده نقطه تلاقی همه دیدگاه‌ها و همگرایی منطقه‌ای باشد، گفت: پیام نشست تهران تا الان مشارکت و همکاری همه کشورهای منطقه به جای واگرایی و رقابت بوده و تا الان این هدف محقق شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآورشد: آنچه الان اتفاق می‌افتد روشن کردن خطوطی است که کشورهای همسایه می‌توانند آینده افغانستان را بر اساس خواست و اراده مردم افغانستان در همان چارچوب تسهیل کنند.
خطیب زاده تصریح کرد: آنچه مهم است تشکیل یک دولت فراگیر است که انعکاس دهنده تنوع قومی و جمعیتی مردم افغانستان بوده و این پهنه جغرافیایی عاری از خشونت بوده و احیاناً کشورهای دیگر به این منطقه جغرافیایی در افغانستان سرازیر نشود و افغانستان بتواند یک عضو موثر در ترتیبات همکاری‌های منطقه‌ای باشد./ ایرنا 

بیانیه مشترک وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان+ روسیه

وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان+روسیه از وضعیت پیچیده نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و بشردوستانه در افغانستان نگرانی عمیق خود را ابراز کردند.
متن بیانیه مشترک وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان + روسیه بدین شرح است:
وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان از جمله جمهوری اسلامی ایران، جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان + فدراسیون روسیه در تاریخ ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱ در تهران دیدار کردند.
این دیدار توسط جناب آقای محمد مخبر معاون اول محترم رئیس جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد و ایشان سخنرانی جامعی در مورد وضعیت افغانستان داشتند. سپس پیام ویدئویی جناب آقای آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در افتتاحیه نمایش داده شد. در ادامه وزرای محترم امور خارجه در مورد مسائل مربوط به افغانستان سخنرانی کردند. سپس جلسه در پی بحثها و گفتگوها در فضایی سرشار از اعتماد، تفاهم چندجانبه و رویکرد سازنده، با تصویب بیانیه مشترک وزیران خاتمه یافت.
وزرای خارجه:
● با توجه به اینکه وضعیت در افغانستان به طور اساسی تغییر کرده است بر حمایت از حاکمیت ملی، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی افغانستان و عدم مداخله در امور داخلی آن تاکید کردند؛
● با یادآوری اصول پذیرفته شده جهانی حقوق بین الملل و احترام به آرمان مردم افغانستان برای تحقق صلح پایدار، برای مشاهده یک افغانستان با ثبات، توسعه، رفاه و روابط هماهنگ با کشورهای همسایه ابراز امیدواری کردند؛
● از وضعیت پیچیده نظامی- سیاسی، اجتماعی-اقتصادی و بشردوستانه در افغانستان نگرانی عمیقی ابراز داشتند؛
● توافق دارند که کشورهایی که مسئول اصلی مشکلات در افغانستان هستند باید تعهدات خود را با جدیت انجام دهند و کمک‌های ضروری اقتصادی، معیشتی و بشردوستانه را برای کمک به تحقق انتقال پایدار وضعیت در افغانستان، به این کشور ارائه دهند؛
● متذکر شدند یک ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام تنها راه حل مسائل افغانستان است؛
● حمایت قوی کشورهای همسایه افغانستان برای دستیابی به صلح، ثبات و آشتی ملی در این کشور را ابراز نموده و همه طرفهای درگیر از جمله طالبان را برای ادامه گفتگوها و مشورت‌های سیاسی به منظور بهبود وضعیت آتی این ملت تشویق کردند؛
● بر این موضوع که سازمان‌های بین المللی و منطقه‌‌ای به ویژه سازمان ملل متحد و اعضای شورای امنیت سازمان ملل باید به مسئولیت خود در زمینه پیشبرد حل و فصل سیاسی مسائل افغانستان پایبند باشند و از افغان‌ها برای توسعه زیرساخت‌های اقتصادی-اجتماعی کمک‌های اقتصادی و بشردوستانه حمایت کنند، تاکید کردند؛
● با ابراز نگرانی شدید درمورد وخامت اوضاع اقتصادی در افغانستان از جامعه بین المللی درخواست ارائه کمک‌های بشردوستانه به صورت فوری نمودند؛
● حملات تروریستی را در هر فرم و شکل از جمله حملات علیه گروه‌های قومی و مذهبی به ویژه حملات تروریستی اخیر به مساجد را شدیدا محکوم نمودند؛
مفاد بیانیه:
۱. حمایت مستمر و واقع بینانه از حل و فصل اختلافات بوسیله گفتگو و مذاکره میان طرف‌های مربوطه برای دستیابی به مصالحه ملی، راه حل سیاسی پایدار و تشکیل دولت فراگیر.
۲. درخواست از طرفهای افغان در راستای اجرای سیاستهای داخلی و خارجی متواضعانه و محتاطانه، در جهت بازگرداندن هرچه سریعتر نظم به جامعه، تحقق بخشیدن به عملکرد مؤثر ادارات دولتی، ارائه خدمات عمومی اولیه به مردم، اقدام در جهت بهبود معیشت مردم و صیانت از حقوق اساسی افراد از جمله گروه‌های قومی، زنان و کودکان در افغانستان؛
۳. توجه به ضمانتها و تعهدات طرفهای مسئول ذیربط افغان به جامعه بین المللی بدین ترتیب که قلمرو افغانستان هیچ گونه تهدیدی برای کشورهای همسایه ایجاد نخواهد کرد و توسط گروه‌های جنایتکار، تروریستی و جدایی طلب استفاده نخواهد شد و ابراز امیدواری که به طور جدی روابط خود را با انواع گروه‌های تروریستی قطع کرده، به آنها حمله کند و آنها را به طور قاطع از بین ببرد.
۴. درخواست از طرف‌های ذیربط که به تمام مسئولیت‌های غیرقابل انکار خود پایبند باشند، رویکردی دوستانه در قبال کشورهای همسایه اتخاذ کنند و به اصول پذیرفته شده جهانی حقوق بین الملل و حقوق اساسی بشر احترام بگذارند و از امنیت و حقوق مشروع اتباع و مؤسسات خارجی در افغانستان حمایت کنند.
۵. تشویق طرف‌های ذیربط افغان به رویارویی با تهدیدات و چالش‌های مختلف از جمله تروریسم، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان، سرکوب جرایم سازمان‌یافته و سایر اعمال جنایتکارانهای که از داخل افغانستان نشات میگیرد، در عین درنظر داشتن تهدیدات تروریسم و ​​اثربخشی مبارزه با تروریسم در افغانستان، و انجام مذاکرات دوجانبه یا از طریق کانالهای چندجانبه، به منظور برقراری امکان از سرگیری همکاری‌های مبارزه با تروریسم با افغانستان در زمان مقتضی.
۶. درخواست از طرف‌های ذیربط افغانستان و جامعه بین المللی برای رسیدگی به دلایل اصلی مهاجرت و آوارگی اجباری در افغانستان، پرهیز از هر گونه فعالیت بی‌ثباتکنندهای که وضعیت را بدتر میکند، و همکاری برای یافتن راه حل دائمی برای وضعیت مستمر پناهندگان افغان.
۷. درخواست از جامعه بین‌المللی و کشورهای کمک‌کننده به منظور فراهم آوردن حمایت‌های مالی مستمر، کافی و متناسب از کشورهای میزبان پناهندگان افغان، به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی پاکستان و سایر کشورهای همسایه افغانستان.
۸. درخواست از جامعه بین‌المللی به منظور ارائه کمک‌های بشردوستانه فوری‌تر از جمله غذا، دارو، تجهیزات زمستانی و غیره برای جلوگیری از بحران انسانی و موج پناهجویان در افغانستان و جلوگیری از شوک جدید به کشورهای همسایه و جامعه بین‌المللی.
۹. درخواست از جامعه جهانی تا اقدامات مشخصی را برای کمک به افغانستان در برابر کووید-۱۹ و جلوگیری از انتشار ویروس انجام دهد.
۱۰. پیشنهاد ایجاد یک ساز و کار برای برگزاری جلسات منظم نمایندگان ویژه در امور افغانستان. همچنین، نسبت به همکاری ساز و کار جلسات منظم نمایندگان سفارتخانه‌ها در افغانستان در آینده نزدیک، در راستای ترویج و رایزنی در مورد جزئیات همکاری‌های مربوطه برای رسیدن به دست‌اوردهای ملموس‌تر موافقت شد.
۱۱- تصریح کردند که جامعه بین المللی به صورت مثبت به تعامل خود با افغانستان ادامه داده و با نقشه راه طولانی مدت دستور کار تعامل سیاسی، یکپارچه گی اقتصادی و اتصالات منطقه‌‌ای را پیش ببرد.
وزرای امور خارجه با قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران در دور دوم این نشست، موافقت خود را برای برگذاری دور سوم این نشست در سال ۲۰۲۲ اعلام کردند./ ایسنا

کپی