اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

آنگ سان سوچی اتهامات دولت نظامی را رد کرد

آنگ سان سوچی اتهامات دولت نظامی را رد کرد

رهبر برکنار شده میانمار در نخستین شهادتش در دادگاه از زمان کودتای فوریه سال جاری میلادی که کشور را به آشوب کشاند و به یک دهه اصلاحات دموکراتیک پایان داد، اتهام دولت نظامی این کشور دال بر تحریک به ناآرامی‌های مدنی را رد کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، رادیو بی‌بی‌سی برمه و خبرگزاری " Myanmar Now " به نقل از وکلای آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی برکنار شده میانمار گزارش دادند، سوچی اتهام تحریک در ارتباط با نامه منتشر شده توسط حزبش در فوریه سال جاری میلادی که در آن از سازمان‌های بین‌المللی خواسته بود با شورای نظامی همکاری نکنند را رد کرد. 

رسانه‌های دولتی میانمار تحولات مربوط به پرونده‌های حقوقی متعدد آنگ سان سوچی را گزارش نداده‌اند و "خین مائونگ زاو"، وکیل سوچی و تنها منبع اطلاعات عمومی درباره روند دادرسی و سلامتی وی اوایل ماه جاری میلادی از سوی مقامات نظامی حکم سکوت گرفت.

این دستور پس از آن صادر شد که خین مائونگ زاو اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد، وین مینت، رئیس جمهور سرنگون شده میانمار در دادگاه شهادت داد که ارتش چند ساعت قبل از کودتا به وی دستور داد تا استعفا دهد و هشدار دادند که در غیر این صورت عواقبی در انتظارش خواهد بود.

این وکیل تاکید کرد، آنگ سان سوچی از وی خواست تا شهادت وین مینت را برای عموم مردم منتشر کند.

آنگ سان سوچی در یک مکان نامعلوم محبوس است و در جلسه دادرسی روز سه‌شنبه در دادگاه ویژه‌ای که در شهر نایپیداو، پایتخت میانمار برگزار شده بود، شرکت کرد.

سوچی به جرائم مختلفی چون نقض پروتکل های ویروس کرونا، برخورداری غیرقانونی از رادیوهای دو طرفه، قبول رشوه به صورت پول نقد و طلا، تحریک برای ایجاد ناآرامی‌های مدنی و نقض قانون اسناد محرمانه رسمی متهم شده است.

وکیل سوچی این اتهامات را که موکلش آنها را "پوچ" توصیف کرده، رد کرده است./ ایسنا

کپی