اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
روایت گمشده

تأکید اسد بر ایده بنیادین سوریه

تأکید اسد بر ایده بنیادین سوریه

مقاله مجله الوسط، ایده‌هایی را در برمی‌گرفت که به معنای این بود که اسد اختلاف در زمان رسیدن به توافق بین اسرائیل و هیأت‌های عربی را می‌پذیرد، مادامی که هدف پایانی مذاکرات، تحقق صلح فراگیر است. مطابق مطالب مقاله، اسد همچنین با اشاره به اینکه عرب‌ها رسیدن به این توافق‌های را تدبیر می‌کنند، ظهور یک جریان قوی در افکار عمومی اسرائیل را در حمایت از صلح می‌ستود.

من در گفت‌و‌گوی سیل با اسد حضور نداشتم، اما رئیس‌جمهوری پس از انتشار مقاله گفت، اگر چه بسیاری از آنچه سیل به او نسبت داده را نگفته است، اما به آن اعتراض نخواهد کرد، تا ببیند واکنش‌ها به آن چه خواهد بود؟ منظور رئیس‌جمهوری از گفته‌هایش به سیل [درباره پذیرش مشروط اختلاف در زمان رسیدن به توافق میان اسرائیل و هیأت‌های عربی]، این بود که هر توافقی میان طرف‌های عربی مذاکرات، با اسرائیل می‌بایست به تأیید مشترک هیأت‌های عربی دیگر برسد. این موضع، به اندازه کم اما دقیقی با آنچه سیل از قول او نوشته، متفاوت بود. اگر چه ایده‌ای که سیل هم منتشر کرده بود، «صلح کامل در برابر عقب‌نشینی کامل» بود.

این ایده بنیادین سوریه بود که در چهارچوب هماهنگی مشترک بین ما و کشورهای همجوار فلسطین اعمال می‌شد. نوشته‌های برخی نویسندگان اسرائیلی را در تحلیل این گفت‌و‌گوی اسد خواندم. درون مایه برداشت‌های آنها درست بود، اما خوانش آنها از مقاله سیل در موضوع امکان جداکردن روندهای مذاکراتی، با تفسیر و تأویل‌های خودشان آمیخته بود. رئیس‌جمهوری اسد گفته بود، همزمانی به این معنا نیست که در یک لحظه توافقنامه‌ها امضا شود بلکه به این معنا است که برای تحقق صلح فراگیر، همه این توافقنامه‌ها با هم مرتبط است. برای پیشگیری از هرگونه تأویل نادرست از مقاله سیل، همان زمان اظهار نظری کردم که به‌صورت غیر مستقیم مطالب منتشره از سوی سیل را نیز تصحیح می‌کرد: «صلح کامل بدون عقب‌نشینی کامل در همه روندها و جبهه‌ها» در کار نخواهد بود./ ایران 

کپی