اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

سالیوان: اولویت مهم ما بازگشت به میز مذاکره است

سالیوان: اولویت مهم ما بازگشت به میز مذاکره است

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه اولویت مهم دولت بایدن در قبال ایران بازگشت به میز مذاکره است، اظهار داشت: معتقدیم هنوز فرصت برای حل مساله به صورت دیپلماتیک وجود دارد.

سالیوان روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری در پاسخ به ادعای خبرنگار مبنی بر اینکه کاخ سفید چه زمانی به این نتیجه می‌رسد که ایران به نقطه غیر قابل بازگشت رسیده است، گفت: در این خصوص زمانی تعیین نمی‌کنیم. ما از نزدیک پیشرفت‌های برنامه هسته‌‌ای ایران را نظارت می‌کنیم.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید بدون اشاره به نقض برجام و بدعهدی آمریکا درباره کاهش تعهدات برجامی قانونی ایران، ایران را متهم به خروج از برجام کرد و مدعی شد ما از اقداماتی که آنها (ایران) انجام داده‌‌اند، نگران و گوش به زنگ شده ایم. سالیوان ادعا کرد: تحت برجام، محدودیت‌های قابل توجه و مهمی وجود داشت. ما در برجام محدودیت داشتیم اما این توانایی را از دست داده‌‌ایم زیرا این توافق را نداریم. بنابراین اولویت اول و مهم ما بازگشت به میز مذاکره و توافقی است که برنامه هسته‌‌ای ایران را محدود کند.

رایزنی‌های بایدن درباره ایران و قیمت انرژی با رهبران جهان
سالیوان اظهار داشت: جو بایدن در هفته جاری به اروپا سفر خواهد کرد. اول به رم برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ و سپس به گلاسکو سفر خواهد کرد. مشاور امنیت ملی دولت بایدن افزود: بایدن در حاشیه اجلاس ۲۰ با رهبران این کشورها در مورد مسائل مهم از جمله زنجیره تامین کالا، قیمت انرژی و برنامه هسته‌‌ای ایران گفت و گو خواهد کرد.
این مقام ارشد کاخ سفید ادامه داد: جو بایدن و رهبران کشورهای اروپایی در این دو نشست مهم (گروه ۲۰ و گلاسکو کاپ ۲۶) دور هم جمع خواهند شد تا سیاست‌های خود در مورد ایران، زنجیره تامین غذا و زیرساخت‌های بین المللی هماهنگ کنند. / ایرنا

کپی