اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

ارسال ۱.۵ میلیارد دوز واکسن از سوی چین
مدیر اداره ملی همکاری‌های توسعه بین‌المللی چین خبر داد که این کشور از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون (طی حدود 10 ماه) بیش از ۱.۵ میلیارد دوز واکسن کرونا به سراسر جهان ارسال کرده است. «لو جائوهویی» افزود: این مقدار واکسن به ۱۰۶ کشور و ۴ سازمان بین‌المللی تحویل داده شده است. به گفته وی سال گذشته نیز چین مقدار زیادی لباس، ماسک و دستگاه تنفس مصنوعی را به ۱۵۰ کشور و ۱۳ سازمان بین‌المللی ارسال کرده بود. لو همچنین گفت که چین تا کنون ۸۰ میلیون دوز واکسن کووید ۱۹ و ۱۲ تیم متخصص را به کشورهای همسایه ارسال کرده است. علاوه بر این، بیش از هزار جلسه آموزش ویدیویی برای کادر پزشکی کشورها هم برگزار شده است.  او گفت: امسال چین تلاش خواهد کرد تا ۲ میلیارد دوز واکسن کووید ۱۹ و ۱۰۰ میلیون دوز اضافی را برای کشورهای در حال توسعه ارسال کند.   
 
 
---
 
خداحافظی شاهدخت با عنوان سلطنتی
شاهدخت «ماکو» از اعضای خاندان سلطنتی ژاپن با همکلاسی‌ دوران دانشگاه‌اش ازدواج کرد. او به خاطر ازدواج با کی کومورو جایگاه سلطنتی‌اش را از دست داده بود. بر اساس قانون ژاپن در صورت ازدواج یک زن از اعضای خانواده سلطنتی با شهروندی «معمولی»آن زن عضو خاندان سلطنت به یک شهروند عادی تبدیل می‌شود و باید این خاندان را ترک کند. اما این قانون در مورد اعضای مرد خانواده سلطنتی ژاپن صدق نمی‌کند و شاهزاده مرد در صورت ازدواج با یک فرد معمولی می‎تواند مقام سلطنتی‌اش را نگه دارند. شاهدخت ماکو همچنین از برگزاری مراسم ازدواج سلطنتی خودداری کرد و از قبول وجهی که به زنان در صورت جدایی از خانواده سلطنتی پرداخت می‌شود، سر باز زد. او اولین زن خاندان سلطنتی است که از انجام هر دو مورد امتناع می‌کند. به نظر می‌رسد که این زوج پس از ازدواج به امریکا نقل مکان کنند.     
 
 
---
 
بازداشت گسترده مرتبط با «دارک وب»
«یوروپل» پلیس اروپا دست‌کم ۱۵۰ نفر را به اتهام معامله اقلام غیرقانونی در اینترنت بازداشت کرده است. این کالاها اقلامی شامل اسلحه و مواد مخدر را دربر می‌گیرد و در «دارک وب» معامله می‌شدند. این شبکه در اینترنت در دسترس همه نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ عملیات اخیر با همکاری امریکا انجام شده است. گفته شده پول نقد و رمزارزهایی به ارزش ۳۱ میلیون دلار هم در این عملیات ضبط شده است؛ همچنین ۲۳۴ کیلوگرم مواد مخدر هم طی این عملیات بدست آمده است. رسانه‌های آلمانی گفته‌اند‌، ازجمله شهروندان امریکایی، آلمانی، بریتانیایی، سوئیسی و بلغاری در میان دستگیر شدگان هستند.
 
 
 
---
پایان سکوت اشرف غنی
پیروزی تیم ملی کریکت افغانستان در برابر اسکاتلند در چارچوب بازی‌های جام جهانی واکنش‌های زیادی در میان افغان‌ها داشت، تا جایی که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان پس از حدود یک ماه سکوتش را شکست و این پیروزی را تبریک گفت. غنی در پیام تبریکش گفته که«این بازیکنان به لبان یک ملت بسیار غمدیده لبخند آوردند و در دل‌ همه امیدهای جدیدی  ایجاد کردند که این ملت زنده است و هیچ‌کسی نمی‌تواند آنها را گروگان نگهدارد.» پیام تبریک غنی واکنش‌های متفاوتی داشته است. برخی از او انتقاد کرده‌اند که چرا در رویدادهای مختلف و بزرگتری که در چند هفته گذشته در افغانستان رخ داد، هیچ واکنشی از او دیده نشد.
 
 
---
 
لغو وضعیت «فوق‌العاده» پس از ۴ سال
عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر شامگاه دوشنبه وضعیت فوق‌العاده در این کشور را لغو کرد. سیسی در پستی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «خوشحالم لحظه‌ای را با یکدیگر به اشتراک می‌گذاریم که همیشه با تلاش دنبال تحقق آن بودیم. مصر به لطف مردم بزرگ و مردان وفادار خود به محلی امن ومرکزی برای تأمین ثبات در منطقه تبدیل شده است.» وضعیت فوق‌العاده در سراسر مصر برای نخستین بار در پی حملات تروریستی به کلیساهای شهر اسکندریه و طنطا در ۹ آوریل ۲۰۱۷ که مسئولیت آن را گروه تروریستی داعش برعهده گرفت، به مدت ۳ ماه اعمال گردید و مدت مزبور تاکنون بارها تمدید شده بود. طبق این قانون، نیروهای نظامی اختیار داشتند که اقدامات لازم را برای مقابله با خطرات تروریسم، حفظ امنیت در سراسر کشور و حفظ جان شهروندان انجام دهند. قرار بود وضعیت اضطراری مجدداً تمدید شود، اما سیسی بدون ارائه جزئیات بیشتر در مورد وضعیت پس از آن ، تصمیم به لغو آن گرفت.
 
کپی