اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

ساخت ایستگاه فضایی جدید با کاربری تجاری

ساخت ایستگاه فضایی جدید با کاربری تجاری

شرکت فضایی خصوصی «بلواوریجین» قصد دارد که یک ایستگاه فضایی جدید بسازد. این ایستگاه فضایی تجاری به عنوان یک پارک تجاری با کاربری های مختلف در نظر گرفته خواهد شد.

«جف بزوس» مالک شرکت بلو اوریجین ابراز امیدواری کرد که تا پایان دهه جاری، ایستگاهی را که «اوربیتال ریف» نامیده می شود، راه اندازی کند.

در مطالب تبلیغاتی منتشر شده توسط این شرکت ادعا شده است که این ایستگاه یک «پارک تجاری با کاربری های مختلف» در فضا و میزبان حداکثر ۱۰ نفر خواهد بود. شرکت بلواوریجین برای ساخت این ایستگاه با شرکت های «سیه را اسپیس» و «بویینگ» شریک خواهد شد.

بلو اوریجین اعلام کرد که این ایستگاه ۹۰۶  متر مربعی (۳۲ هزار فوت مربع) مکانی ایده آل برای «فیلم سازی در میکرو گرانش» یا «انجام تحقیقات پیشرفته» در اختیار مشتریان قرار می دهد و شامل یک «هتل فضایی» نیز می شود.

مدیران بلو اوریجین و شرکت فضایی سیه را اسپیس در یک کنفرانس مطبوعاتی برای راه‌اندازی این ابتکار، از ارائه میزان تخمینی هزینه‌ های ساخت این ایستگاه خودداری کردند، اگرچه به نظر می‌رسد این پروژه از بودجه سنگین بزوس که متعهد به هزینه کرد سالانه یک میلیارد دلار (۷۲۶ میلیون پوند) در بلو اوریجین شده است، بهرمند خواهد شد.

این خبر در حالی منتشر می شود که ناسا به دنبال پیشنهادهایی برای جایگزینی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ۲۰ ساله است. در حالی که بودجه این ایستگاه دست کم تا سال ۲۰۳۰ تضمین شده است، اما این به شدت به تعمیر نیاز دارد.

مقامات روسی قبلاً هشدار داده بودند که فضانوردان این کشور ممکن است تا سال ۲۰۲۵ ایستگاه بین المللی فضایی را ترک کنند؛ زیرا بیم آن می رود که تجهیزات قدیمی این ایستگاه موجب بروز حادثه ای بزرگ شود.

ناسا در واکنش به هشدار مقامات روسی، در اوایل سال جاری میلادی برنامه‌های خود را برای اعطای قراردادهای خصوصی با مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار به شرکت‌های فضایی برای کمک به این سازمان در زمینه جایگزینی این ایستگاه قدیمی اعلام کرد.

با این حال، احتمالا رقابت سختی برای این بودجه وجود دارد. اوایل هفته جاری، شرکت های «ویاژر اسپیس»، «نانوراکز» و «لاکهید مارتین»، برنامه های مشترک خود را برای پرتاب یک ایستگاه فضایی به مدار پایین زمین تا سال ۲۰۲۷ اعلام کردند.

پرتاب های پرمخاطب موشک «نیو شپرد» شرکت بلو اوریجین که شاهد پرتاب بزوس به فضا بود، توجه رسانه ها را به خود جلب کرد، اما این شرکت همچنین با اتهامات آزار و اذیت جنسی در محل کار و چشم پوشی از نگرانی های جدی ایمنی از سوی کارمندان سابق روبرو شده است.

شرکت بلواوریجین ماه گذشته، قرارداد پرسود ۲.۹ میلیارد دلاری ناسا را از دست داد و این قرارداد به رقیب تجاری آن «ایلان ماسک» از شرکت اسپیس ایکس تعلق گرفت./ایرنا

کپی