اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

امیر عبداللهیان: سند همکاری‌های مشترک ایران و ترکمنستان بازنگری می‌شود

امیر عبداللهیان: سند همکاری‌های مشترک ایران و ترکمنستان بازنگری می‌شود

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران و ترکمنستان بیش یکصد سند همکاری دارند، از بازنگری در سند همکاری‌های مشترک دو کشور خبر داد.

حسین امیرعبداللهیان روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی مشترک بار رشید مردوف همتای ترکمنستانی گفت: در شانگهای دیدار خوبی بین روسای جمهور دو کشور انجام شد و در ادامه آن دیدار امروز علاوه بر حضور آقای مردوف در نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان شاهد برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های تهران و عشق‌آباد در ایران هستیم.

وزیر امور خارجه گفت: آقای مردوف با وزیر نفت دیدار کردند و با چند وزیر هم علاوه بر رئیس جمهور دیدار می‌کنند.

امیر عبداللهیان از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور خبر داد و گفت: امروز توافق کردیم سند همکاری‌های مشترک دو کشور را بازنگری کنیم.

به گفته رییس دستگاه دیپلماسی بیش از ۱۰۰ سند رسمی تاکنون در زمینه‌های مختلف امضا شده است.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد:  توافق نخست امروز ما، سند امضای جامع همکاری‌ها و اجرای حجم تبادلات به حداکثر ممکن است.

وی با اشاره به گفت و گوهای امروز خود با همتای ترکمنستانی گفت: قرار شد نسبت به بازگشایی ترانزیت و حرکت کامیونداران دو کشور از چهار نقطه مشترک مرزی با توجه به عبور از پیک کرونا و واکسینه شدن همه رانندگان ترانزیت اقدام کنیم. همچنین در زمینه همکاری‌های آب برق و همه حوزه های مورد علاقه دو طرف تفاهم انجام شد.ضمن اینکه در مسیر سرخس و گنبد از ترکمنستان گاز وارد می‌کنیم‌.

وزیر امور خارجه حل مشکلات کنسولی را از دیگر محورهای گفت و گوهای امروز خود عنوان کرد و گفت: در این دیدار درباره مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات افغانستان و قفقاز جنوبی تبادل نظر کردیم همچنین  گزارشی از آخرین گفت و گوهای هسته ای و نشست معاون سیاسی وزارت خارجه در بروکسل با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا درباره مسائل هسته ای ارائه شد.

امیر عبداللهیان افزود: ما از نگاه همسایگی مشورت‌هایی امروز انجام دادیم که این مشورت ها را ادامه خواهیم داد.

تاکید وزیر خارجه ترکمنستان بر توسعه روابط تجاری و افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران

وزیر خارجه ترکمنستان با بیان اینکه طی امروز و فردا کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان در تهران برگزار می‌شود، گفت: امیدواریم در جریان این مذاکرات به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

 ظهر روز سه شنبه رشید مردوف، وزیر خارجه ترکمنستان بعد از گفت‌وگوی دو ساعته با همتای ایرانی خود در تهران در یک نشست مطبوعاتی مشترک با امیرعبداللهیان با بیان اینکه در جلسه امروز در مورد مسائل مختلف از جمله مسائل کنسولی صحبت کردیم گفت: هر دو کشور در توسعه روابط تجاری و افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور تاکید دارند و در این زمینه گفت و گوهای خوبی انجام دادیم.
وی همچنین با بیان اینکه دو کشور توافق کردند که در حوزه انرژی، ترانزیت و همچنین آب همکاری های خود را گسترش دهند گفت: ما برای گسترش این همکاری ها و اجرایی کردن توافقات صورت گرفته در جریان رایزنی بین روسای جمهور دو کشور آمادگی داریم.

وی همچنین با بیان اینکه امروز و فردا کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور در تهران برگزار می شود گفت: امیدواریم در جریان این مذاکرات به نتایج خوبی دست پیدا کنیم و در راستای عمل کردن به آنها قدم های موثری را برداریم./ ایرنا و ایسنا

کپی