اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

آماده‌سازی ارتش چین برای نابودی بی‌ سر و صدای بنادر دشمن

آماده‌سازی ارتش چین برای نابودی بی‌ سر و صدای بنادر دشمن

یکی از افسران نیروی دریایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین به دنبال آزمایش اخیر یک بمب که ظاهراً برای شبیه‌سازی حمله به یک بندر انجام شد، گفت ارتش چین به این فکر می‌کند چگونه بندر مورد استفاده نیروی دریایی دشمن را مخفیانه منهدم کند تا توانایی‌های دشمن را برای جنگیدن مختل سازد.

به نقل از پایگاه بیزینس اینسایدر، ارتش چین اخیرا با همکاری یک آکادمی تحقیقات نیروی دریایی این ارتش، بمب‌هایی در زیر آب در بندری نامشخص را منفجر کرد.

حسگرهای نصب شده در چند نقطه ساختاری مهم داده‌هایی را در مورد آسیب‌های وارده به بندر محل وقوع آزمایش جمع‌آوری کردند. رسانه‌های چینی می‌گویند، این داده‌ها "پشتیبانی علمی را از حمله به بنادر متخاصم در یک جنگ واقعی فراهم می‌آورند."

بر اساس گزارش شبکه دولتی سی‌سی‌تی‌وی چین، این آزمایش اولین آزمایش در نوع خود بوده است که توسط ارتش چین اجرا شد. رسانه‌های چینی زمان انجام این آزمایش را اعلام نکرده و تنها اشاره کردند که این آزمایش به تازگی انجام شده است.

آزمایش اخیر به بررسی تأثیری که تسلیحات مختلف ممکن است بر یک بندر فعال در یک سناریوی جنگ واقعی داشته باشند، پرداخت و براساس گزارش‌ها، این انفجار، پایانه محل وقوع آزمایش را ویران کرد.

ژائو پنگدو که رسانه‌های چینی از او به عنوان یک کاپیتان و معاون مدیر برنامه آزمایش تخریب بندر نیروی دریایی توصیف کردند، در مصاحبه خود با شبکه سی‌سی‌تی‌وی، تفکری را که ارتش در پشت این آزمایش داشت، برجسته ساخت.

ژائو گفت که پایگاه‌ها و بنادر نیروی دریایی اهداف ارزشمندی هستند زیرا از آنها برای پشتیبانی از کشتی‌های لجستیکی مامور نقل و انتقال مهمات، سوخت و سایر تجهیزات ضروری به خطوط مقدم نبرد استفاده می‌شود.

طبق گزارش رسانه گلوبال تایمز، او به رسانه‌های چینی گفت: اگر بتوانیم از راه‌های پنهانی مانند انفجارهای زیر آب برای نابود کردن بنادر استفاده کنیم، می‌توانیم پتانسیل جنگی دشمن را از بین ببریم.

همچنین یک تحلیلگر نظامی ناشناس در پکن هم به این رسانه وابسته به دولت چین گفت که حمله به بنادر کلیدی می‌تواند استراتژی آمریکا در راستای پراکنده ساختن نیروهایش در سراسر منطقه هند-اقیانوسیه را از طریق تهدید خطوط تدارکاتی حیاتی مورد نیاز نیروهای آمریکایی برای عملیات موثر تضعیف کند.

رسانه‌ها در گزارش‌هایشان در مورد آزمایش انهدام بندر نیروی دریایی توسط ارتش چین توضیح ندادند که چین چگونه بمب‌های زیر آبی را احتمالاً در زیر آتش شدید به بندر مورد استفاده نیروهای دشمن می‌رساند. مشخص نیست که آیا چین برای این منظور به دنبال نفوذ با تجهیزات سرنشین‌دار، سیستم‌های خودکار، زیردریایی‌ها، مین‌ها یا رویکردهای دیگر است.

برایان کلارک، افسر سابق نیروی دریایی آمریکا و کارشناس امور دفاعی در مؤسسه هادسون گفت که حمله به یک بندر نیروی دریایی آمریکا "در حرف آسان‌تر است تا در عمل". او به  بیزینس اینسایدر گفت که مهاجمان باید برای این منظور از موانع امنیتی، شبکه‌های مخصوص متوقف کردن شناورها و حسگرهای صوتی مخصوص شناسایی غواصان، گشت‌ها و سایر اقدامات متقابل رد شوند. با این حال خطر در بنادر غیرنظامی بیشتر است، با توجه به اینکه آنها به خوبی بنادر نظامی دفاع نمی‌شوند.

از آنجایی که آزمایش اخیر اولین آزمایش در نوع خود بود که چین انجام داده، ارتش چین ممکن است هنوز در حال بررسی پاسخ به این سؤالات باشد، اما این آزمایش به وضوح نشان‌دهنده میزان علاقه آنها به توسعه این قابلیت رزمی است./ ایسنا

کپی