اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

استرالیا تا سال ۲۰۵۰ تولید گازهای گلخانه‌ای را به صفر می رساند

استرالیا تا سال ۲۰۵۰ تولید گازهای گلخانه‌ای را به صفر می رساند

استرالیا که یکی از بزرگترین صادرکنندگان ذغال سنگ و گاز و همچنین به لحاظ سرانه جمعیتی یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان است اعلام کرده بنا دارد تا سال ۲۰۵۰ - کمتر از ۳۰ سال دیگر- میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را به صفر برساند.

با این حال، اعلام این هدف‌گذاری از سوی دولت استرالیا با انتقادهایی روبرو شده است چرا که دولت تصمیم قاطعی درباره توقف صنایع استخراج سوخت‌های فسیلی در این برنامه لحاظ نکرده است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، روز سه‌شنبه 26 اکتبر، این تصمیم را پس از مذاکرات چالشی با نمایندگان هم حزبی خود در پارلمان اعلام کرد که مخالف چنین طرح و چشم‌اندازی بودند.

آقای موریسون گفته استرالیا قصد کم کردن تولید آلاینده‌ها را دارد اما صحبتی از متوقف کردن تولید و استخراج سوخت‌های فسیلی که بخش بزرگی از اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهند، نکرده است.

با وجود اعلام سال ۲۰۵۰ به عنوان هدف به صفر رساند تولید آلاینده‌ها، استرالیا که به شدت مورد انتقاد مجامع غربی به لحاظ همراهی با معاهده اقلیمی پاریس است نخواهد توانست به هدف این معاهده که کم کردن جدی تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ است وفادار بماند.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا در همین رابطه در یادداشتی که در صبح سه‌شنبه ۲۶ اکتبر منتشر کرده گفته: "ما به دیگرانی که ویژگی‌ها و شرایط استرالیا را درک نمی‌کنند اجازه نمی‌دهیم که به ما راه و چاه نشان دهند. لایحه "راه استرالیا" بیشتر بر چگونگی رسیدن به این هدف تمرکز دارد نه صرفا انجام آن. درباره به سرانجام رساندن کار است."

بنابر معاهده اقلیمی پاریس، حدود ۲۰۰ کشور جهان هم پیمان شده‌اند که جلوی گرم شدن یک و نیم درجه‎‌ای کره زمین تا سال ۲۰۵۰ بایستند.

این هدف نیازمند آن است که همه کشورها تا سال ۲۰۳۰ دست کم ۴۵ درصد از تولید آلاینده‌ها بکاهند و تا سال ۲۰۵۰ این تولید را به صفر برسانند.

استرالیا اما مدت مدیدی بود که از ارایه طرح خود برای رسیدن به این هدف طفره می‌رفت و همین موضوع دولت این کشور را با هم پیمانان جدی خود چون آمریکا و بریتانیا دچار چالش کرده بود.

استرالیا به لحاظ تقسیم میزان تولید آلاینده‌ها به تعداد جمعیت، یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان است و از بزرگترین عرضه‌کنندگان ذغال سنگ و گار جهان است.

طرح اعلام شده از سوی دولت استرالیا برنامه مشخصی برای محدود کردن صنایعی چون استخراج سوخت‎های فسیلی ارایه نمی‌کند و به همین لحاظ مناقشه برانگیز ارزیابی شده است.

آقای موریسون در پاسخ به این ارزیابی‌ها گفته: "ما می‌خواهیم صنایع سنگین‌مان مانند صنعت معدن فعال و قابل رقابت در بازار و همزمان در حال سازگاری با شرایط جدید باقی بماند و تا وقتی که عرضه و تقاضای جهانی اجازه می‌دهد در عرصه حضور داشته باشد".

نخست وزیر استرالیا گفته از نظر او یک خط ممتد و مستقیم به سوی به صفر رساندن آلاینده‌ها وجود ندارد و کشور او بنا دارد ابتدا با سرمایه‌گذاری روی گاز و انرژی خورشیدی به تامین تقاضای مصرف برق کشورش پاسخ دهد./بی بی سی

کپی