اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

محکومیت طرح شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری

محکومیت طرح شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری
زهره صفاری

رونمایی از طرح اسرائیل برای شهرک‌سازی‌های جدید در کرانه باختری که بسیاری از کارشناسان آن را سدی در برابر فرآیند صلح دو دولتی عنوان کرده‌اند با واکنش شدید سازمان ملل، گروه‌های فلسطینی، گروه‌های حامی صلح و کشورهای همسایه از جمله اردن همراه شد.

به گزارش «فرانس پرس»، در پی انتشار بیانیه وزارت مسکن دولت راستگرای «نفتالی بنت»، نخست وزیر اسرائیل درباره افزایش هزار و 355 خانه جدید به پروژه شهرک‌سازی 2 هزار خانه‌ای در کرانه باختری، سازمان ملل با ابراز «نگرانی عمیق» درباره طرح جدید اسرائیل، آن را تماماً غیرقانونی اعلام کرد. «تور وینسلند»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه در بیانیه‌ای با اعتراض به اقدام اسرائیل برای شهرک‌سازی جدید در کرانه باختری گفت: «نگرانی ما از این است که این توسعه شهرک‌های صهیونیستی در کرانه باختری، به قدس شرقی نیز سرایت کند. اما بازهم تکرار می‌کنم که شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی نقض قوانین بین‌المللی و غیرقانونی است و علاوه بر آن مانعی بزرگ در فرآیند صلح خواهد بود. بنابراین باید هر چه زودتر متوقف شود.» «محمد اشتیه»، نخست وزیر حکومت خودگردان فلسطین نیز در اعتراض به این طرح خواستار مداخله کشورها بویژه امریکا برای متوقف کردن این تجاوز صهیونیست‌ها شد. این در حالی است که تنها چند روز قبل «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در اظهاراتی از گسترش شهرک‌سازی‌های صهیونیست‌ها ابراز نگرانی کرد و از اسرائیل و فلسطین خواست از اقداماتی که سبب افزایش تنش‌ها و مانع‌افزایی به فرآیند مذاکرات طرح دو دولتی می‌شود، پرهیز کنند. اردن نیز این بیانیه را ناقض قوانین بین المللی خواند و آن را محکوم کرد. «هیثم ابوفال»، سخنگوی وزیر خارجه این کشور در این باره گفت: «ساخت و سازهای غیرقانونی و اشغال اراضی فلسطینی‌ها غیرقانونی است.»
در همین حال گروه‌های حامی صلح و منتقدان اشغالگری این بیانیه را اثباتی بر نقض ایدئولوژی دولت ائتلافی صهیونیست با شعار تغییر و پیروی از سیاست‌های «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر سابق اسرائیل دانستند: «این دولت به وضوح طرح نتانیاهو برای الحاق کرانه باختری را پیش گرفته است. بیدار شوید و این طرح شهرک‌سازی را متوقف کنید. بقای ائتلافی که حزب عرب مسلمان را نیز در برگرفته نیازمند تأمین منافع همه اعضا است.»
به نوشته «ایرنا»، کمیته‌های مقاومت فلسطین نیز با صدور بیانیه‌ای شهرک‌سازی را محکوم کردند و تصویب این طرح را نتیجه سکوت و ناتوانی نظام‌های عربی و بی اعتنایی آنها نسبت به رنج فلسطینی‌ها خواندند: «اجرای این طرح باطل، مردود و نقض صریح قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت است.» به باور تحلیلگران «الجزیره»، «نفتالی بنت» در حالی این طرح را اعلام کرده است که او در عین حالی که مخالف راهکار دو ملتی بود، حتی حاضر به مذاکره رسمی با تشکیلات خودگردان برای فرآیند صلح نشد.

برش
عربستان در مسیر پشت کردن به فلسطینیان

در شرایطی که مقامات و گروه‌های مقاومت فلسطین تجاوز اسرائیل در اراضی فلسطینی‌ها را نتیجه بی اعتنایی و حمایت نکردن کشورهای عرب منطقه می‌دانند، برخی رسانه‌های رژیم صهیونیستی از برقراری خط پروازی مستقیم عربستان و اسرائیل پرده برداشتند. «جروزالم پست» صبح دیروز نوشت نخستین هواپیما از مبدأ فرودگاه «بن گوریون» تل‌آویو تا ساعتی دیگر در فرودگاه ریاض به زمین خواهد نشست. این پرواز توسط یک فروند هواپیمای مدل(A6-AIN) 737 VIPمتعلق به شرکت «رویال جت» امارات انجام خواهد شد./ ایران 

کپی