اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

یونسیان: منتظر آنالیز اثربخشی واکسن‌های کرونا هستیم

یونسیان: منتظر آنالیز اثربخشی واکسن‌های کرونا هستیم

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در مورد مطالعه اثربخشی واکسن های رایج که در شیراز انجام شده، صحبت‌های زیادی شد اما به طور کلی، چیزی نتیجه مطالعه به حساب می‌آید که یک گزارش کامل با مقدمه، روش کار، روش آنالیز داده و میزان صحت داده‌ها داشته باشد.

به گزارش وبدا، مسعود یونسیان افزود : متاسفانه یک بریده و جدول از مطالعه اثربخشی واکسن ها در شیراز به صورت یک نامه منتشر شد که نمی توان بر اساس آن، قضاوتی داشت بنابراین منتظر هستیم که آنالیز داده های این مطالعه به طور کامل به دست ما برسد و امیدواریم که نتیجه مطالعه مشخص شود.

وی اظهار داشت: نتیجه مطالعه وقتی قابلیت انتشار و استناد دارد که مقاله آن توسط گروه علمی، داوری شده باشد اما اگر مقاله ای منتشر نشده باشد ولی قابل داوری باشد و به محققین برسد، می توان نتایج آن را تحلیل و در مورد آن، اظهارنظر کرد.
در حال حاضر نمی توان بر اساس جدول منتشر شده، قضاوت کرد.

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: توضیحات دکتر مقدمی، سرپرست گروه تحقیقاتی مطالعه اثربخشی واکسن ها در شیراز را دیدم اما هنوز بخشی از تصویر را دیده ایم و نمی توانیم قضاوت صحیحی داشته باشیم و منتظریم نتیجه مطالعه به دست ما برسد.

یونسیان خاطرنشان کرد: مطالعه ای در کشور در ۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور با موضوع ثبت عوارض واکسن های رایج در حال انجام است و هدف آن از ابتدا بررسی اثربخشی واکسن ها در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا نبوده اما یکی از یافته های جنبی این مطالعه، بررسی میزان بستری در بیمارستان و ابتلا به کرونا بوده است.

وی ادامه داد: در این مطالعه ۴ گروه ۳۰ هزار نفری که واکسن های رایج در کشور را تزریق کرده اند باید بررسی شوند که تا کنون حدود ۸۰ هزار نفر وارد مطالعه شده اند اما از مجری مطالعه خواسته ایم که آنالیز میانی انجام دهد که در حال بحث و بررسی است و امیدواریم که نتایج میانی این مطالعه را تا هفته آینده به وزارت بهداشت اعلام کنیم./ ایرنا

بالاخره میزان اثربخشی واکسن "سینوفارم" مشخص شد؟

با تزریق چند دوز واکسن، کرونا کنترل می‌شود؟

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
کپی