اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

نظافت خانه را به روبات "گری" بسپارید

نظافت خانه را به روبات "گری" بسپارید
بیتا میرعظیمی خبرنگار

روبات Gary، خانه شما را تمیز کرده و همزمان با سرو غذا، گل ها و گیاهان آپارتمانی را نیز آبیاری می کند.

این روبات هوشمند 40 کیلوگرمی هم قد یک کودک 10 ساله طراحی شده و با سرعت 3.1 مایل در ساعت حرکت کرده و کارهای خانه و یا محل کار شما را انجام می دهد. این سیستم اوایل سال 2022 توسط استارتاپ Unlimited Robotics طراحی شده و به کاربران عرضه شد.

این روبات که هیچ گونه لباسی بر تن ندارد، به گونه ای طراحی نشده تا همانند روبات های تعاملی دیگر آهنگ های درخواستی کاربران را پخش کرده و یا تماس تصویری برای ارتباط با دیگران را بگیرد. اما این فناوری درعوض قابلیت های ویژه ای دارد تا کاربران با بهره گیری از آن ها نهایت لذت و آرامش در محیط خانه را تجربه کنند. این سیستم لباس ها و جوراب های کثیف را از سبد مخصوص خارج کرده و در ماشین لباس شویی قرار می دهد.سپس با بهره گیری از هوش مصنوعی ماشین لباسشویی را راه اندازی کرده و سپس درب آن را می بندد.

این سیستم در عین حال اسباب بازی های پخش شده در محیط اتاق کودک را جمع اوری کرده و جوراب های کثیف آن ها را در سبد مخصوص قرار می دهد. با بهره گیری از این روبات دیگر نباید نگران نظافت اتاق کودک و یا محیط منزل خود باشید. چون به محض تشخیص ریخت و پاش و آلودگی این سیستم فعال شده و همه جا را مرتب و تمیز میکند.
اما نظافت تنها قابلیت این روبات هوشمند نیست. "گری" گلهای آپارتمانی شما را به سهولت تشخیص داده و در زمانهای مشخص ان ها را آبیاری می کند. این فناوری درعین حال ملحفه های اتاق خواب را مرتب کرده و اتاقی بسیار مرتب و تمیز تحویل کاربران می دهد. این سیستم در عین حال نظافت سرویس های بهداشتی را با دقت بسیار بالا انجام داده و کاربران را از نظافت مکرر این محل در طول هفته بی نیاز می کند. 

"گری"قادر است تا 2 کیلوگرم بار را به کمک دو بازوی روباتیک حمل می کند. این فناوری با بهره گیری از سنسورها و دوربین های هوشمند تصویری 3 بعدی از محیط خانه و اتاق ها را ثبت و ضبط کرده و به کمک دوربین های مادون قرمز محیط تاریک خانه را آنالیز می کند. برای بهره گیری از قابلیت های این سیستم باید به این روبات توضیح داد که این خانه چند اتاق خواب داشته و سرویس های بهداشتی نیز کجا قرار دارد. همچنین قرارگیری جوراب های کثیف و یا لباس های جمع آوری شده و میزان ابیاری گلها و گیاهان و همچنین ساعات مشخص سرو غذا باید به این روبات آموزش داده شود.  

روبات گری علاوه بر تمام قابلیت های ذکر شده، کار سرو غذا را نیز انجام می دهد. نسخه ای از این روبات ها در حال حاضر در رستوران ها مشغول بکار شده و کار سرو غذا را در نهایت دقت بسیار بالایی انجام می دهند. این فناوری در عین حال جعبه ها و وسایل را با خود حمل کرده و در صندوق عقب ماشین شما قرار می دهد. 

آلتاگر مدیر عامل شرکت سازنده این سیستم روباتیک می گوید: ما امیدواریم به زودی شاهد حضور روبات های مشابه گری در هتل ها ، بیمارستان ها ، مراکز پرستاری ، استادیوم های ورزشی ، مدارس ، کتابخانه ها ، موزه ها و البته خانه ها باشیم. هر چند که ما به هیچ وجه قصد بیکار کردن نیروی کار انسانی نداریم؛ اما امیدواریم این روبات های هوشمند بخشی از امور انسانی را برعهده گرفته و در هیاهوی مشغله های کاری گسترده در عصر جدید کمک حال انسان ها باشند.
وی در عین حال تاکید می کند: این روبات به هیچ وجه به مکالمات شخصی شما گوش نداده و بدون اجازه کاربرش هیچ عکسی نمی گیرد. این سیستم در عین حال به لحاظ امنیتی بسیار پیشرفته طراحی شده تا به هیچ وجه هک نشود. 

در صورت تمایل به خرید روبات هوشمند "گری" می توانید به وب سایت Unlimited Robotics مراجعه کرده و این سیستم را با قیمتی برابر  5900 دلار سفارش داده و خریداری کنید. 

 

کپی