اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

بیانیه ۱۳ حزب و سازمان عربی در محکومیت اقدام اسرائیل علیه نهادهای مدنی فلسطین

بیانیه ۱۳ حزب و سازمان عربی در محکومیت اقدام اسرائیل علیه نهادهای مدنی فلسطین

۱۳ حزب و سازمان در کشورهای عربی مختلف اقدام رژیم صهیونیستی در "تروریستی خواندن" شش نهاد غیردولتی فلسطین را محکوم کرده و آن را بخشی از سیاست اشغالگران اسرائیلی در نقض حقوق فلسطینی‌ها دانستند.

 به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، ۱۳ حزب و سازمان در کشورهای عربی مختلف در بیانیه مشترکی که حزب کار تونس آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد، اقدام دولت رژیم صهیونیستی در غیرقانونی خواندن شش نهاد غیردولتی فلسطین به بهانه ارتباط آنها با جبهه مردمی آزادسازی فلسطین را که از نظر این رژیم "تروریستی" است، محکوم کردند.

هیات‌هایی که این بیانیه را امضا کردند، عبارتند از حزب کار تونس، حزب دموکرات مراکش، جبهه مردمی آزادسازی فلسطین، جبهه دموکراتیک آزادسازی فلسطین، اتحاد مردمی دموکرات اردن، حزب خلق دموکرات اردن، جنبش "ما می‌توانیم" موریتانی، حزب کمونیست لبنان، ائتلاف مردمی سوسیالیست مصر، حزب کمونیست یکپارچه سوریه، حزب اراده خلق سوریه، جنبش ترقی‌خواه کویت و انجمن ترقی‌خواه بحرین.

حکمی صادره از وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی شامل حال موسسه قانونی حامی حقوق بشر "حق"، بنیاد "وجدان" حامی اسرا و حقوق بشر، جنبش جهانی دفاع از کودکان (شعبه فلسطین)، مرکز پژوهشی "بیسان"، اتحادیه کمیته‌های زنان و اتحادیه کمیته‌های کار کشاورزی شد.

در بیانیه یاد شده آمده است: ما این دسته‌بندی را محکوم می‌کنیم و آن را بخشی از سیاست اشغالگران صهیونیستی می‌دانیم که حقوق ملت فلسطین را نقض می‌کنند.

همچنین در این بیانیه مشترک آمده است: تروریسم واقعی توسط رژیم صهیونیستی تجسم یافته که از نظر تاریخی به منزله امتداد گروه‌های تروریستی و جنایتکار است و از زمان اعلام تاسیس خود به عنوان یک رژیم اشغالگر، غصب زمین‌، کشتار، اخراج و آوارگی مردم فلسطین را در پیش گرفت.

امضاکنندگان این بیانیه در ادامه بر همبستگی خود با این نهادهای فلسطینی به عنوان یک بخش اصلی از فعالیت‌های مبارزاتی ملت فلسطین تاکید کرده و تمامی آزادگان جهان را به مخالفت با این دسته‌بندی دعوت کردند.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که تل‌آویو از قبل به واشنگتن درباره گنجاندن شش نهاد فلسطینی در گروه "سازمان‌های تروریستی" اطلاع‌رسانی نکرده بود و واشنگتن از تل‌آویو درباره اصولی که این تقسیم‌بندی را بر اساس آنها انجام داده، توضیح خواهد خواست.

روزنامه اورشلیم پست نیز نوشت، این نهادها به دلیل ارتباطشان با جبهه مردمی آزادسازی فلسطین که از نظر اسرائیل "سازمانی تروریستی" است، در این تقسیم بندی قرار گرفتند.

دفاتر اصلی تمامی این شش نهاد غیردولتی فلسطینی در رام‌الله واقع بوده و همگی فعالیت گسترده‌ای در کرانه باختری و نوار غزه دارند.

جبهه مردمی آزادسازی فلسطین نیز پس از جنبش فتح، دومین گروه سازمان آزادسازی فلسطین است که در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد./ ایسنا

کپی