اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

از سربازی تا سرداری

از سربازی تا سرداری
مصطفی بیاتی نویسنده

«از سربازی تا سرداری» خاطرات غلامعلی سپهری با پژوهش سیاوش نقیبی‌نژاد و به قلم مریم شیدا به بازار کتاب آمد.

این کتاب مجموعه خاطرات سردار غلامعلی سپهری است که سال‏‌ها در گروه توپخانه یونس، فرماندهی کرده و هم ‏اکنون نیز از مدیران ارشد باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران است. دلاوری، شجاعت و مدیریت او در دفاع مقدس از او شخصیتی قابل ‏تأمل ساخته، که مرور خاطراتش می‌‏تواند الگوی نسل‏‌های امروز و فردا باشد.
غلامعلی سپهری از پیشکسوتان توپخانه سپاه پاسداران و ارتش است که در طول دوره دفاع مقدس، افتخاراتی چون حضور در توپخانه لشکر ۹۲ زرهی و توپخانه لشکر ۱۹ فجر فارس، جانشینی توپخانه ۶۱ محرم سپاه و فرماندهی توپخانه ۴۲ یونس را در کارنامه‌‏اش ثبت کرده است.
سردار سپهری قریب به 40 سال است که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشغول به خدمت است و هم ‏اکنون در واحد تحقیق و پژوهش باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران فعالیت دارد. نویسنده در این اثر، علاوه بر زندگی‏نامه و خاطرات شخصی راوی، نگاهی اجمالی نیز به تأسیس اولین توپخانه ساحلی سپاه در اواسط دوره دفاع مقدس داشته و برای روشن شدن ابعاد موضوع، در بعضی از قسمت‏‌ها، روایت دیگر همرزمان او را به صورت پاورقی آورده‌است.
در پایان کتاب هم تصاویر و اسنادی از راوی و همرزمانش آمده‌است. این کتاب با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه و در ۲۱۲ صفحه به همت حوزه هنری استان فارس و توسط انتشارات سوره مهر، چاپ شده‌ است.

کپی